Cavs mı Kötü, Rakipler mi Güçlü?

724
NBA
Cleveland Cavaliers Analiz.

Cleveland Cavaliers’ın yükselen performansı son zamanlarda tekrar düşüşe geçmiş durumda. Bu yazımda Cleveland Cavaliers’ın performansı üzerinde neler etkili, bunları ele alacağım.

Peki bu inişli çıkışlı Cleveland Cavaliers performansı LeBron önderliğindeki Cavs ile mi alakalı yoksa rakip takımların bu yıl daha güçlü olmasıyla mı alakalı? Bana kalırsa her ikisi de diyebilirim çünkü; zaman zaman LeBron maça ağırlığını koyup maçın kazanılmasına büyük katkı yapıyor ama bazen LeBron’ın bu performansı yeterli olmuyor, karşılarındaki rakip daha fazlasını yapıyor. Geçen yıllara nazaran ne değişti peki, LeBron’ın Doğu Konferansındaki mutlak hakimiyetinin değişmesine sebep olan neydi? Bana kalırsa bunun sebebi LeBron’dan daha çok güçlenen Batı Konferansı ile alakalı. Batı’da playoff potasına girmek Doğu’ya nazaran çok daha zor olduğu için playoff görmek isteyen orta sınıf oyuncular Batı Konferansından Doğu Konferansına geldi.

Oyuncuların playoff için Doğu’ya gelmesinin yanı sıra Doğu’da günden güne gelişen süperstarlar da var. DeMar DeRozan – Kyle Lowry ikilisi, John Wall – Bradley Bal ikilisi, Giannis Antetokounmpo gibi süperstarlar yanlarına birkaç parça daha eklenince Cleveland Cavaliers’a kafa tutacak konuma geldiler. Ayrıca sürpriz yapan Detroit Pistons, Dragic önderliğinde son günlerin en iyi çıkış yapan takımı olan Miami Heat ve sıralamada geride olsalar da Nikola Mirotic’in dönüşüyle bir seri yakalayıp yükselişe geçen Chicago Bulls var elbette.

Şimdi neden hiç Boston Celtics’i konuşmadığımı soracaksınız sanırım, Boston’ı başlı başına ayrı bir paragrafta incelemiş olmak isterim. Bu yılın olay yaratan takaslarından biri olan Kyrie Irving Boston Celtics’e, Isaiah Thomas – Jae Crowder – Ante Zizic – 2018 ilk tur draft hakkı ve 2020 2. tur draft hakkı ile takas tamamlandı. Aslına bakarsanız bu takasın Cavs için daha iyi olması bekleniyordu ama Isaiah’ın uzayan sakatlığı sebebiyle bir türlü oyun kurucu pozisyonunda istediğini bulamayan Cleveland Cavaliers üstüne bir de Derrick Rose’un sakatlığı ve basketbolu bırakma kararı alıp sonrasında vazgeçmesi derken Cavs oyun kurucusuz kaldı ve hücumlarda sadece LeBron’ın eline bakınca Cleveland Cavaliers bocalamaya başladı. Boston’a giden Kyrie ise takımın liderliğini alıp genç yıldızlarla muazzam sezon oynamaya başladı ve sanırım bu yıl olmasa da önümüzdeki yıllardan itibaren uzun yıllar Doğu’nun hakimi olabilirler. Yani olay Kyrie’nin Cavs’dan ayrılması değil Cleveland Cavaliers’ın oyun kurucularının olmaması.

Bakalım sezonun devamında Rose’un ve Isaiah’ın dönüşüyle Cavs kendini toplayabilecek mi yoksa giderek güçlenen Doğu Konferansında son demlerini mi yaşıyor?

Furkan Serbes

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz