Obradovic de Hata Yapar

640
Zeljko Obradovic
Zeljko Obradovic Analiz

Hiç kuşkusuz ki Avrupa’nın en iyi koçu Obradovic fakat; bu sebepten de onu kusursuz görüp hatalarını dile getirmemek yanlış olur. Unutulmamalıdır ki eleştiriler kişilerin gelişmesinde en büyük rolü oynar. Peki bizce bu hatalar neler, gelin beraber bakalım.

Öncelikle bazı maçlarda yapmış olduğu oyuncu ısrarı. Elbette bunun oyuncuyu kazanmak, moralini yüksek tutmak için yapıyor ama oyuncu hatalarını düzeltmeye çalışırken topu fazla kullanıp daha fazla hata yapıyor. Bunu bir örnekle açıklarsak daha anlaşılır olacaktır sanırım: 27.10.2017 tarihinde oynanan Panathinaikos – Fenerbahçe Doğuş karşılaşmasında 28 dakika oyunda kalan Kostas Sloukas 6 sayı ile oynarken 2/7 2 sayı 0/3 3 sayı ve 2/2 serbest atış ile mücadele etti ve 5 top kaybı ile oynadı, maçı uzatmaya veya galibiyete taşıyacak son topta ise gene hata yaparak maçın hayalkırıklığı yaratan oyuncusu olmuştu. Burada hatanın Sloukas’dan daha fazla onu 28 dakika oyunda tutup son topu ona bırakan Obradovic olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu maçta Sinan Güler hiç süre almadı. Sloukas’ın bu kadar kötü olduğu bir akşamda Sinan tercihine gitmemiş olması da kafada soru işaretleri oluşturuyor, neticede Sinan Güler tecrübesiyle bu tür atmosferleri kaldırabilecek bir oyuncu.

Sırada THY Euroleague karşılaşmalarında ısrarla çok dar rotasyon ile oynaması var. Ligde iyi oynayan Melih, Sinan, Ahmet neredeyse hiç süre alamıyor. Bahsettiğimiz oyuncular Avrupa’nın en zor liglerinden birinde belki de en zorlusunda süre alıp başarılı oyun ortaya koyuyorlar buna rağmen bir türlü THY Euroleague’de doğru düzgün süre alamıyorlar. Bu dar rotasyona gitme durumunda elbette sakatlıklar da önemli etken ama Obradovic neden elinde olanı biraz daha kullanmıyor? Evet Obradovic büyük Koç ama durum böyle diye her yaptığı hareket için bir bildiği vardır demek yanlış olur, eğer bir gün röportaj imkanım olursa bunları soracağımdan emin olabilirsiniz.

Şimdi değineceğim konu ise belki de abartılı karşılanabilir ama zaman zaman tribüne de gitme imkanı bulan biri olarak dikkatimi çekti. Gerek sessiz taraftar ve gerek de Koçun geçen yıllara göre kenarda biraz daha sakin kalması Ülker Arenada hakemler tarafından deplasman ortamı oluşturuluyor. Öncesinde parkeye ceketini fırlatıp teknik faul alma noktasına gelen Obradovic şimdilerde ise yalnızca oyunculara bağırmaya başlayınca hakemler de bu durumdan istifade düdüklerini itiraz halinde olan rakip takım koçları lehinde kullanıyor.

Her ne olursa olsun bizlere yaşattığın inanılmaz anlar için çok teşekkürler büyük koç. Umarım bizlere gene o tarifi imkansız güzel anları yaşatırsın. Türk basketboluna seviye atlatan insana saygılarımla…

Furkan Serbes

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz