Milwaukee Bucks’ın Şampiyon Olması İçin 10 Sebep

873

Çoğu NBA yazılarında şampiyonun Clippers ya da Lakers olucağını okuyoruz. Milwaukee Bucks’ı ise 3 veya 4.sırada görüyoruz. Tüm yıldızların Los Angles’de olmasına rağmen, bu yazıda Bucks’ın şampiyon olması için Zach Kram 10 sebebi belirtmiş.

1. Giannis Antetokounmpo’ya Sahip Olmaları.

Şampiyonluğun favorisi olmalarının en büyük sebebi tabiki Giannis’e sahip olmaları. Giannis seon 2 sezonun MVP’si diyebiliriz. Her ne kadar bu sezon tamamlanmamış olsa da büyük ihtimalle MVP seçielecekti. Mart ayında Giannis dizindeki sakatlık yüzüden iki maç kaçırmıştı ve Bucks o iki maçı da kaybetmişti. Şimdi ise takımını yalnız bırakmıcak.

2. Ligi 1. Sırada Bitirmeleri.

NBA’de normal sezonu 1.sırada bitirmek diğer Amerikan sporlarına göre çok daha önemlidir. 1955’den itibaren NBA şampiyonlarına baktığımızda, şampiyonların %70’i ligi 1.sırada bitirdi.

3. Tarihin En Dominant Normal Sezon Takımlarından Biri.

Bucks sıradan bir normal sezon 1.si değil. NBA tarihinin en dominant normal sezon takımlarından biri ve bu tür başarılı takımlar play-off’larda da başarılı performanslar sergiliyorlar. Listedeki Bucks dışındaki 11 takımda 65 Pisagor Galibiyetinin üstünde. 11 takımın 8’i şampiyonluk yaşarken, 2016 Spurs ve 2016 Golden State zaten aynı senenin takımları. Tabloya bakıldığında da Bucks’ın şampiyon olmasının ihtimali yüksek.

Pisagor Galibiyeti: Bu formül, bir ekibin gelecekteki performansını tahmin etmeye çalışırken temel kazanma yüzdesinden daha öngörücü olur.

4. Defanslarının Dominant Olması.

Hücumlarının iyi olmalarının yanı sıra defansları da oldukça iyi. Ligde bu alanda en iyi 3.takım konumundalar. 100 pozisyonda lig ortalamasından 8.5 sayı daha az yiyorlar. Sezon ortasında lige ara verilmesinden sonra takımlar Orlando’da nasıl performans sergileyecekler kimse bilmiyor. Oyunun hücum tarafının daha düşük seviyede olması yüksek bir ihtimal. 1999 lokavt döneminde böyle olduğunu görmüştük. Eğer hücumdan ziyade savunmaların ön plana çıktığı bir dönem olursa Bucks’ın şansı oldukça yüksek.

5. 2018-2019 Sezonunu Kötü Geçirmediler.

Tabii ki, Bucks, geçen sezon da ligin en iyi savunması olan 1 numaralı bir takımdı ve bu, konferansta 2-0 öne geçtikten sonra Toronto’ya art arda dört oyun kaybetmekten kurtarmadı. Ancak Toronto serisi geçen sezon play-off’larının tamamını lekelememeli; İbre Torontoya dönmeden önceki play-off maçlarına bakacak olursak, 10-1 galibiyet mağlubiyet ile rakiplerini ortalama 15.3 sayı ile mağlup etti. Sonraki 4 mağlubiyeti eklediğimizde bile reyting açısından 2019 play-off’larının en başarılı takımıydı. Bucks 2019 play-offllarında Toronto’yu geçemediği için tabiki eleştirilebilir ama Jordan’lı Bulls’tan Kobe ve Shaq’lı Lakers’a, Curry’li Golden State kadar hepsi play-off’larda belli başarısızlıklar yaşadıktan sonra art arda şampiyonluklar kazandılar ve Giannis geldiğinden beri Bucks ilk defa Doğu’da 4.sıradan üst bir sırada sezonu tamamlamıştı. Çekirdek kadrolarının ilk senesi için iyi deneyimdi.

6. Finale Kadar Los Angles Takımlarıyla Oynamayacaklar.

2020 sezonuna bakacak olursak Bucks’ın, Clippers ve Lakers’a karşı avantajlarından biri de finale giden yollarının daha kolay olması. Lakers finale giderken büyük ihtimalle Pelicans, Rockets ve Clippers’ı geçmek zorunda kalacaklar, Clippers ise Dallas, Denver ve Lakers’ı geçmek zorunda kalacaklar. Bucks’ın da rakipleri zorlayıcı olsa da Batı’dan gelecekler takım en üst düzeydeki takımlardan biriyle oynayıp gelecektir. Bu yüzden Batı’dan gelen takım daha yorgun olacaktır.

7. Khris Middleton Bir Star.

Ligdeki diğer ikililerle karşılaştırıldığında, Bucks tek kişilik bir şov gibi görünebilir ancak bu denklemde Middleton unutuluyor. Bu sezon 46 nitelikli oyuncudan en az yüzde 25 usage rate sahip oyuncular içinde true shooting’de 2.sırada yer alıyor. Onun hacmi ve verimliliği nadir bir kombinasyonudur; Middleton, zemindeki her noktadan ortalama veya daha iyi bir oranda atış yapar. Bu şut tablosunda yeşil, ortalamadan daha iyi, ortalama sarı ve ortalamanın altında kırmızı olduğu anlamına gelir.

Middleton, Giannis sahada yokken bile takımı ayakta tutabiliyor. Giannis olmadığında 36 dakikada 31 sayı, 8 ribaund, 6 asist ortalamaları ile oynadı. Bu sayılar 2019-2020 sezonunda sadece 3 oyuncu ulaştı. Giannis, Kawhi ve Doncic. Ayrıca play-off’lar da en yüksek yüzdeyle üçlük atan oyuncu konumunda.

8. Bucks Çok Yönlü ve Derin Takım.

Middleton’un ötesinde, Bucks, Giannis’i modern bir NBA modeline uyan oyuncular kadar yıldızlarla kuşatamaz. Rotasyonun geri kalanının ortak iki özelliği vardır. İlk olarak, temel olarak hepsi savunma oynayabilir; Bledsoe ve Brook Lopez bu sezon All-Defensive takımlarında Giannis’e katılabilirler. İkincisi, temel olarak tüm atışları yapabilirler

Ancak bu ortak özelliklerin ötesinde, Bucks’ların hepsi farklı arketiplere uyar. Sadece kanatlarında, Kyle Korver ve George Hill’de elit atıcılar var, ikincisi ligi 3 sayılık yüzdeleri (yüzde 48) yönetiyor; Wes Matthews ve yaz sezonunda eklenen Marvin Williams’ta şut atıp ve savunma yapabilecek oyuncular; ve Conughughton’da ileri seviye yetenekli genç rol oyuncu.. Milwaukee’nin rotasyonu Clippers kadar parlak olmayabilir, ancak koç Mike ve takımı çok yönlü ve kaliteli oyuncular.

9. Budenholzer’ın Yeni Bir Silahı Var.

Budenholzer, sahanın her iki tarafında açık ve etkili bir sisteme sahip, normal sezon için mükemmel bir koçtur. Hawks’ı bir franchise rekoru 60 galibiyete götürdü, takımla ilk sezonunda Bucks’ı 44-60 galibiyet aldı ve ekibi bu sezon daha da yüksek bir seviyede oynadı. Ancak Playoff’lar da sıkıntı çektiği aşikar. Geçen sezonun Doğu Konferansı finalleri, Nick Nurse serinin ortasında stratejik bir hamle yaptı ve Budenholzer buna cevap vermedi.

Giannis geçen sezon 5 numarada 213 pozisyon elde ederken, 15 maçlık play-off serisinde sadece 9 kez 5 numara da oynadı. Bu sezon ise 418 kez 5 numarada oynadı ve sezonun oynanmamış 20 maçı vardı. Giannis 5 numara için hala 1 numaralı opsiyon değil, Brook Lopez 3.554, Robin Lopez 1.639 pozisyon geçirdi 5 numarada. Fakat bu artış Budenholzer’ın çeşitli varyasyonları denediğini ve verim aldığını gösteriyor.

Bucks’da Brook Lopez 5 numarada oynadığında +13.7 reytinge sahipken, Giannis 5 numarada oynadığında +21.3 reytinge sahip oluyor.

10. Giannis Gelişiyor.

Bucks’ın NBA’de şampiyonluğun favori olmasının en büyük nedeni MVP yarışındaki Giannis. NBA’in en iyi boyalı alan bitiricisi, en iyi boyalı alan savunucusu, boyalı alanda sadece %41.8 ile sayı olmasına izin veriyor. Sadece pota altında değil, pick and roll’de de çok iyi bir savunmacı, switch yapıp upuzun kollara sahip olması savunmasını daha da mükemelleştiriyor. Ligin en iyi 1’e 1 savunmacısı, pozisyon başına sadece 0.36 sayı izin veriyor.

Giannis 5 numarada oynayınca takım 100 pozisyonda ortalama 94.8 sayı yiyor ve bu da mükemmel bir istatistik. Bunun sebebi ise diğer kısalarında iyi savunma yapıp, savunmada herkesin herkesi tutabileceği bir düzen. Geçtiğimiz sezon MVP’liği alan Giannis bu sezon kendini daha da geliştirdi. 3 sayılık atışlarındaki yükselişle beraber savunulması daha zor bir oyuncuya dönüştü.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz