Bu Sene Fenerbahçe Basketbol

869
Fenerbahçe
Bu Sene Fenerbahçe Basketbol

Son 4 sene Avrupa’nın en zorlu ligi Euroleague’de Final Four’a kalıp bir kere de şampiyonluk yaşamayı başaran Fenerbahçe Basketbol şubesinden artık taraftarların beklentisi oldukça yüksek. Son senelerde olduğu gibi bu sene de bütçe planlaması hem Avrupa’nın hem de Türkiye liginin zirvesine oynayacak bir takım oluşturacak şekilde yapıldı ve yeni sezona yaklaşıldığı şu sıralar 2018-2019’un kadrosu açıklandı kadro şu şekilde:

Oyun Kurucular: Kostas Sloukas, Tyler Ennis, Bobby Dixon(Ali Muhammed), Efe Ergi Tırpancı

Şutör Guardlar: Marko Guduric, Melih Mahmutoğlu, Sinan Güler, Egehan Arna

Kısa Forvetler: Luigi Datome, Nikola Kalinic

Uzun Forvetler: Nicola Melli, Barış Hersek, Joffrey Lauvergne

Pivotlar: Jan Vesely, Ahmet Düverioğlu, Ahmet Can Duran

Kadroya baktığımızda uzun rotasyonu oldukça güven veriyor. Geçen sene Jason Thompson’dan beklediği katkıyı alamayan Fenerbahçe bu sene NBA’den aldığı Lauvergne’yi alarak bir anlamda Ahmet Düverioğlu’nun da bu sene süre alacağınının mesajlarını vermiş oldu. Çünkü Lauvergne 5 numara oynayabildiği gibi gerektiğinde 4 numaraya da geçebiliyor bu da geçen sene iyice gelişen Ahmet için çok iyi bir fırsat olacaktır. Vesely ve Melli de geçen seneki iyi performanslarını bu sene de sergilerlerse takımı üst seviyeye çıkaracaklardır.

Kısa forvet pozisyonunda 3 senedir olduğu gibi Datome ve Kalinic’i görebiliyoruz. Her iki oyuncu da farklı özelliklere sahip ama bu takımın ihtiyacı olan herşeyi yapacak karakterdeler. Datome’nin hücumdaki istikrarı, Kalinic’in de savunmadaki hırsı bu takımın yakaladığı başarıların anahtarları arasında.

Kadronun 1 ve 2 numara pozisyonlarına baktığımızda dikkat çeken şey geçen sene takımda olan Wanamaker ve Nunnaly’nin ayrılmasının ardından sadece Tyler Ennis’in alınmış olması. Ennis 1 ve 2 numarada oynayabilse de şutör özelliğinden çok içeriyi delen bir oyun stili var. Geçen sene Nunnaly’nin 3’lük yüzdesine baktığımızda ve Wanamaker’in de gerektiğinde şut kullanan bir yapıda olduğunu düşünürsek Fenerbahçe’nin bu sene dış şutlarda kime güvenebilir sorusunun cevabı Guduric olacakmış gibi gözüküyor. Geçen sene katkı verse de özellikle taraftarın gözünde beklentilerin altında kalan bir Guduric izlemiştik fakat bu sene Obradovic etkisiyle Marko’nun gerçek

potansiyeli sahaya yansırsa Fenerbahçe kendine yeni bir hücum silahı yaratmış olur ve unutmamak lazımdır ki Bobby Dixon hala bu takımda ve ne zaman ihtiyaç duyulsa gerek savunmadaki mücadelesi gerekse hücumda kullandığı zor şutlarla ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu her defasında bize hatırlatmayı başarıyor. Ayrıca bu sene takımın alt yapısından gelen Efe Ergi ve taraftarın son senelerde çok şey beklediği Egehan da çok çalışıp formayı istediklerini gösterirlerse rotasyonun içinde kendilerine yer bulabilirler.

Fenerbahçe kadroyu nasıl şekillendirirse şekillendirsin bu sene de taraftarın en çok güvendiği isim Zelijko Obradovic. O bu takımın başında olduğu sürece taraftarların bu takımdan beklentileri hep çok yüksek olacak.

Engin Deniz Çabuk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz