Bir Sosyal Sorumluluk Örneği Olarak NBA: NBA Cares

602
NBA
Bir Sosyal Sorumluluk Örneği Olarak NBA: NBA Cares

NBA, dünyanın en iyi basketbol liginin yanı sıra bir takım başka sıfatları da üzerinde taşıyor. Öğrenirken, öğreten liglerden biri NBA.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Öğretmenlik, doktorluk kutsal meslekler olarak kabul edilir. Biri insan hayatının sorunlu kısımlarını onarmaya çalışırken, diğeri ise bir insanın birey olarak yaşama atılmasına kol kanat geriyor.

Aileden sonraki ikinci eğitim yuvasını ifade eden okulun ve okuldakilerin yegane amacının öğretmek olduğu aşikar. Öğrendiğini öğreten, deneyimlediğini aktaran insanların yuvası sıfatı okullar için yerinde olabilecektir.

Basketbol sporunun dünya üzerindeki en iyi organizasyonu konumundaki NBA ise bu noktada her basketbolcunun bir gün kayıt olmak isteyeceği okul işlevi görüyor.

Pekiyi notlarıyla bu okula girebilen öğrenciler, bu başarılarını muhafaza edebildikleri takdirde burslarından kesintisiz faydalanıyorlar.

Örnek İnsanlar

NBA Okulu’nun öğrencileri üzerlerindeki misyonla birlikte, özel bir vizyona sahip oluyor, topluma örnek olması gereken bireyler olarak öne çıkıyorlar.

Bu noktada emin olun, bu çocuklar elinden geleni ardına koymuyor.

“NBA Cares” adlı NBA bünyesinde yer alan oyuncular, antrenörler, kısacası organizasyonun devamlılığına hizmet eden bireyler çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor, çocuklara, engellilere, fırsatı olmayanlara, toplumun çeşitli kesiminden topluluklarına yardım ediyorlar.

Onlarla birlikte vakit geçirerek, eğitici ve eğlendirici aktiviteleri, anları birlikte paylaşıyorlar.

Bütünü Parçalar Oluşturur

NBA Cares ve NBA çatısı altında bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer alan bireylere ek olarak bazı NBA sporcuları farklı yardım projelerinde yer alabiliyor, topluma katma değer sağlayabilecek çalışmalarda bulunuyorlar.

Kevin Garnett, Paul Pierce, Greg Popovich ve daha birçok isimi katarak ifade edebileceğimiz NBA insanları topluluğun son örnekleri ise kuşkusuz LeBron ve Marc Gasol.

LeBron’un Akron’daki çocuklarına yönelik olarak hizmet verecek okuluna bir çok yazıda değindiğimiz düşünüldüğünde, Marc Gasol’un bulunduğu “farklı” sosyal sorumluluk projesini aktarmak yerinde olacaktır.

Memphis Grizzlies’in oyuncusu Marc Gasol, yaz tatiline “Proactiva Open Arms” isimli Suriyeli mültecilere yardım etmeyi amaçlayan sivil toplum kuruluşunda gönüllüler ile birlikte çalışmış; Malta’daki bir mülteci kurtarma operasyonunda yer almıştı.

Gasol’un mültecileri koruma esnasında çekilen görüntüleri basına yansımış, İspanyol yıldızın pek de bilinmeyen yönü kamuoyu nezdinde öğrenilmişti. Nitekim süreç öğrenmeyi ve öğretmeyi içeriyor, değil mi?

Gasol, ESPN‘den Gene Wojciochowski ile yaptığı röportajda, kurtarma operasyonunu ve operasyon sırasında yaşadıklarını aktardı. “Gerçekten inandığım ve gerçekten hissettiğim bir şey bu. Muhtemelen bu görevden sonra aynı insan olmayacağım. Bunun farkındayım ve bununla hiçbir sorunum yok” diyen Gasol, “Eğer başka insanlara bir şey anlatmak ve konu hakkında farkındalık kazandırmak istiyorsunuz bunları yaşamalısınız. Gerginim. Bilmediğim için geriliyorum” şeklinde sözlerini noktalıyor.

Gasol’un açıklamaları nezdinde görüldüğü üzere kelimelerin zannedildiği kadar kifayetli olmadığı ve yaşanılan duyguların yaşanıldığı andaki gibi aktarılamadığı ortamda, biz görüyoruz.

Onların, Gasol ve onun gibi nice değerli insanların yaptıklarını ve yapacaklarını gözlemliyoruz. Umuyoruz sorunun çözümüne giden reformist sürecin her zaman yerine geleceğini. Bekliyoruz herkesten öğrendiklerini öğretmelerini.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here