Boston Celtics’in Yaz Dönemi Hamleleri

506
NBA
Boston Celtics’in Yaz Dönemi Hamleleri

NBA’in yeni sezonu için geri sayım sürüyor. Ekim’in 16’sını 17’ye bağlayan gece açılışını yapacağımız 2018-2019 normal sezonunun öncesinde Son Periyot ekibi olarak takımların yaz dönemi hamlelerini değerlendiriyoruz. Sıradaki ekibimiz Doğunun güçlü ekiplerinden Boston Celtics…

USA Team Fans
USA Team Fans

Offseason Hamleleri

Celtics yaz dönemini nispeten sessiz geçiren takımlardan. Kawhi Leonard’ın takas olacağı dönemlerde Celtics’in adı en yüksek ihtimal olarak geçiyordu ancak herhangi bir sonuca varamadılar. Belki de hiç istememiş de olabilirler. Elindeki genç ve potansiyelli kadrosunu bozmak istemeyen Celtics, takıma yeni oyuncu olarak 2 kişi ekledi. 2018 NBA Draft’ından Texas A&M forması giyen Robert Williams’ı seçtiler. 5 numara pozisyonunda oynayan genç uzun için NBA otoriteleri “ Draft Steal “ olabilir görüşündeler. Celtics’in draft için amacı uzun oyuncu alabilmekti ve 27. sıra için iyi bir oyuncu seçmiş görünüyorlar. Williams’ın son sezonundaki kolej istatistikleri ise 10.4 sayı, 9.2 ribaund ve 2.6 blok olarak şekillendi. Sezon boyunca Robert Williams’ı dikkatle izleyeceğiz.

Kadroya katılan bir diğer oyuncu ise hepimizin yakından tanıdığı Brad Wanamaker. Geçtiğimiz sezonu Fenerbahçe Doğuş forması ile tamamlayan Wanamaker, takımı ile Euroleauge finaline çıkmıştı. Wanamaker bu süreçte 11.3 sayı ortalamaları ile oynadı. Celtics’in guard rotasyonunda yer bulabilecek bir isim. Özellikle Larkin’in boşluğunu doldurmak için uygun bir oyuncu olur. Stevens’ın da ona katabilecekleri sonrası, özellikle Türk basketbol severler tarafından yapılan eleştirileri boşa çıkaracağına inanıyorum.

Kadroya katılan bu iki oyuncu hariç, Smart ve Baynes ile de sözleşme uzatıldı. Baynes, 2 yıllık 10 milyon dolara kadroda tutuldu. Smart’ın sözleşme konusu ise bir ara tam yılan hikayesine döndü. Smart, Celtics yönetimine yıllık 12-15 milyon dolar arası bir rakam istediğini belirtti ama ilk başlarda bu isteğine cevap alamadı. Uzun süren pazarlıklar sonucu 4 yıllığına 52 milyon dolara iki taraf anlaşma sağladı. Buna göre Smart, sözleşmesinin ilk yılında 11.66 milyon dolar kazanacak.

Kadrosunu büyük oranda koruyan Celtics’te ayrılıklar da yaşandı. Burada önemli olarak görebileceğimiz iki isim var. İlki ülkemizin yolunu tutan Shane Larkin. Larkin, Anadolu Efes ile sözleşme imzaladı. Ayrılan bir diğer isim ise Abdel Nader. 24 yaşındaki oyuncu yeni sezon öncesi Oklahoma City Thunder ile anlaşmaya vardı.

Sezona Kısaca Bakış…

Geçen sezon NBA Finallerini son maçta kaçıran Celtics, LeBron’un da Lakers’a gitmesiyle Doğu konferansının en güçlü takımı konumunda bulunuyor. Irving ve Hayward’ın tam sağlıklı dönceğini varsayarsak, Doğu konferansında Celtics ile baş edecek bir takım gözükmüyor. NBA Finali için en büyük rakipleri Philadelphia 76ers ve Toronto Raptors. Kadrosundaki Brown, Tatum ve Rozier gibi genç oyuncuların Irving, Horford ve Hayward gibi tecrübeli oyuncularla harmanlanmasıyla müthiş bir takım ve takım oyunu ortaya çıkıyor. Bu takım oyununu geçen seneki playofflarda sık sık gördük. Eksik kadrosuyla Doğu konferansında son maça kadar çıkan Celtics’in tam kadro ile neler yapacağını görmek için sabırsızlıkla yeni sezonu bekliyorum.

Celtics, herkesin sağlıklı olması durumunda ilk beş olarak sahaya Irving – Brown – Hayward – Tatum – Horford ile çıkacak. İkinci beşin yıldızı ise Rozier olacak. Smart, Morris ve Baynes de Rozier’e yardım edecek isimlerden. Görüldüğü üzere büyük bir kadro derinliği bulunan Celtics’in, yıllardır beklediği NBA Finaline çıkması içten bile değil.

Celtics sezonun ilk maçında açılış günü Sixers’ı ağırlayacak. İkinci maç ise Raptors deplasmanında. Bu iki maç, doğuda iddialı 3 takımın da durumlarını görmemiz için bizlere ışık verecek. Bizlerde tüm sezon boyunca maç yazıları ve analizlerle siz okurlarımızın karşısında olacağız. Tüm takımlara yeni sezon öncesinde başarılar diliyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here