Big3’den Kritik Galibiyet

319
NBA
Big3'den Kritik Galibiyet

Houston için pek bir anlamı olmasa da Oklahoma için kritik önem taşıyan maçı, BIG3, özellikle Carmelo Anthony’nin etkili oyunu ile Oklahoma galip gelen taraf oldu. Bu galibiyet ile beraber son 2 maç kala galibiyet sayısını 46’ya çıkartarak Batı’daki yerini sağlamlaştırdı.

1. Periyot

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Nba’de karşılıklı rekabet içinde olan takımlardan olan Houston vs Oklahoma maçının ilk 4 dakikasina karşılıklı basketlerle başlandı. Oklahoma’da Westbrook, Paul George ve Melo skoru tutarken Houston da PJ Tucker 3/4 FG ve 2/3 üçlük isabeti ile cevap verdi. Billy Donovan üçlüklerden sonra mola aldı. Moladan sonra oyuna giren Gerald Green’in kaçırdığı kritik 2 üçlük ve karşılığındaki hızlı hücum ve Carmelo Anthony’nin etkili oyunu (6/7 FG 14 sayı) neticesinde, fark OKC adına 7 sayıya çıktı.(27-34) İlk periyot Thunder adına yüzdeli şutlarla beraber 30-36 Oklahoma üstünlüğü ile bitti.

2. Periyot

İkinci periyot karşılıklı top kayıpları ile başladı. Houston Chris Paul’u ters eşleşmelerde kullanıp bulduğu sayılarla (Mbah Moute 1 üçlük) öne geçti.(37-36) Ardından Oklahoma Grant (1 üçlük 1 turnike), Westbrook(1 turnike 1 asist) ,Paul George(1 üçlük) işbirliği ile üstünlüğü tekrardan ele alan taraf oldu .(38-46) Mike D’Antoni bu skordan sonra mola aldı. Devamında Harden’in güzel pasında Ariza üçlük kaçırdı ve hızlı hücumda Paul George serbest atış çizgisinden sayı buldu. Bu sayılarla fark en büyük hanelere geldi. (42-51) Bu skorun ardından Harden sahaya ağırlığını koydu. Bulduğu fauller ve üçlük ile farkı eritti.(48-53) Billy Donovan mola aldi. Mola sonrasi bir pozisyonda Chris Paul’e çalınan hücum faul sonrası itirazdan dolayı Chris Paul aleyhine teknik faul çalındı.(50-56) Harden etkili oyunu ile skoru iyiden iyiye eritti.(serbest atışlar 1 turnike 1 Mbah Moute üçlük asisti). Bu güzel 2. periyot performansı sonrası (16 sayı) ilk periyot 62-61 HOU lehine bitti.

3. Periyot

Üçüncü periyot iki takım adına da hücumda verimsiz geçerek başladı ilk 5 dakikada skor (68-66) anca geldi. Bu esnada maç başında 7/11 üçlük isabeti ile başlayan OKC’ nin üçlğk serisi son 10 denemede 1 isabete düştü. Bu etkisiz oyuna geçen senenin MVP’sinin ard arda yaptığı top kayıpları da eklenince fark 5’e çıktı.(73-68) Bu kayıplara OKC Steven Adams ve Corey Brewer ile cevap vererek durumu tekrar eşitledi.(73-73) Nene’ye çalınan faul sonrası hücum faulü itirazları Houston’a 1 teknik faule daha neden oldu. Bu teknik faulden önce Melo’nun serbest atış çizgisinden bulduğu 3 isabetli atış skoru bir kez daha eşitledi(77-77) Houston ataklarında Harden’in benchte oturduğu sürede dümende olan Chris Paul bir üçlük isabeti bulurken faulü de aldı.(83-77) 3. periyotun son sayısını Paul George basket faul ile attı.(83-80)

4.Periyot

Son periyota hızlı başlayan takım benchlerin yardımı ile OKC oldu. Abrines, Grant ve George’un sayıları ile son 9.14’e üstün girmeyi başardı.(85-89) Mike D’Antoni mola aldı. Mola sonrası Harden PG ile bire bir kalıp üçlüğü buldu. (88-89) Bu üçlük sonrası Houston tarafında ard arda isabetsiz şutlar ve top kayıplarına Westbrook 5 sayı 2 asist 1 blok 1 top çalma ile cevap vererek farkı OKC lehine 8 sayıya çıkardı.(92-100) Billy Donovan mola aldı. Mola sonrası Westbrook Harden ile bire bir oyunu sonrası turnikeyi bıraktı.(92-102) Son 2 dakikaya 7 sayı önde giren Oklahoma’da Paul George’un çaldığı top ve devamında

Carmelo’nun üçlük sırası kazandığı faul ile Oklahoma son 1 dakikaya 10 sayı önde girdi. Chris Paul’un asistinde PJ Tucker bir üçlük daha bulsa da sonucu değiştirmedi. Oklahoma Houston’u Toyota Center’da yendi.

MAÇ SONUCU: HOU 102-108 OKC Houston’da Harden 26 sayı 9 asist ve Chris Paul 17 sayı 9 asist ile oynadı Oklahoma’da Westbrook 24 sayı 10 asist, Paul George 24 sayı ve Carmelo Anthony 22 sayı ile galibiyetin mimarı oldular.

Mehmet Şenel

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here