BasketFaul Rekoru Kıran Basketbol Oyuncuları

460
BasketFaul
BasketFaul

Tüm basketbol takipçileri BasketFaul ne demek biliyor aslında ama yine de önce basketfaul tanımını yapalım. Sonra BasketFaul rekoru kıran basketbol oyuncularının inanılmaz istatistiklerini inceleyelim. Basketbolda eğer topa sahip olan oyuncuya; atış halindeyken, yani potaya şut atıyorken, veya potaya yönelirken turnike adımına başladıktan faul yapılırsa ve oyuncu yapılan bu faule rağmen basket atarsa bu durumda  basket geçerli olur ve bir de tek atış atma hakkı kazanır, işte bu duruma basketfaul denir. Basketfaul, eğer 3’lük atış esnasında yapılıyorsa yine tek atış ile cezalandırılır ve oyuncunun bir pozisyonda 4 sayı yapma şansı doğar.

Basketbol maçları anlatan spiker genelde “basket bir de faul” ya da “basket geçerli bir de faul” şeklinde bu pozisyonları anlatır. Basketfaulün tanımını yaptıktan sonra, az önce gördüğüm bir istatistiği şimdi sizinle paylaşmak istiyorum. 2004-2005 ve 2005-2006 sezonlarında NBA’de en çok basketfaul yapılan oyuncuların ilginç rakamlarını paylaşıyorum. Sadece bu yıllara ait dataları bulabildim. NBA tarihindeki rekor kime ait bulamadım.

BasketFaul ile En Çok Sayı Atan Oyuncular

En Çok BasketFaul Kazanan Oyuncular

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Kullandığı şutlarda ya da çembere giderken faule rağmen basketi bulan oyuncular :

2004-2005 yılında Amar’e Stoudemire Phoenix Suns forması ile 1547 şut denemiş ve bunların 95 tanesi basketfaul olmuş, Stoudemire o yıl attığı şutların %6,1’inde basketfaul alarak bu alanda ligi 1. sırada bitirmiş. Onu takip eden isim ise Shaquille O’Neal. O yılları takip eden okuyucularımız hatırlayacaktır, Shaq en çok faule maruz kalan oyuncuların başında geliyordu ve Miami Heat formasıyla Shaq de 1242 şut kullandığı o sene tam 93 basketfaul alarak kullandığı şutların %7,5’inde ekstra 1 sayı daha kazanma fırsatı yakalamış. Aslında yüzde olarak Shaq, daha iyi bir oran yakalamış ama daha yüksek yüzdeyle faule rağmen basket atan bir oyuncu var; o yıllarda Seattle Supersonics forması giyen Danny Fortson 304’te 23 ile bu alanda yüzde 7,6’lik bir rakam tutturmuş.

2005-2006 senesinde ise Shaquille O’Neal yine Miami Heat formasıyla hem en çok basketfaul kazanan oyuncu oldu hem de en iyi yüzdeye sahip oldu. 2,16’lık dev oyuncu kullandığı 860 şutta 73 kez faule maruz kalmasına rağmen pozisyonu basket ile bitirip %8,5 ile inanılmaz bir basketfaul yüzdesi yakalamış.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here