Rockets-Knicks 94 NBA Finalleri Serisi ve 7. Maç

628
Rockets-Knicks 94 NBA Finalleri Serisi ve 7. Maç
Rockets-Knicks 94 NBA Finalleri Serisi ve 7. Maç

Sizlere bu kez 90’ların en çekişmeli ve takımlarında gerçekten efsane olmuş oyuncular bulundan 2 NBA takımının, yani New York Knicks ile Houston Rockets‘ın müthiş rekabetini anlatacağım. Sizi, Rockets ve Knicks’in gerçekten efsane olmuş 1994 NBA final serisi mücadelesine götürmeye ve efsaneleşmiş o 7 maçı hafızalarınızda canlandırmaya çalışacağım. O sene Micheal Jordan’ın babasının vefatı ile basketbolu bırakmasından dolayı hem şaşırtıcı hem de bir o kadar üzücü olarak başlayan üst üste 3 şampiyonluk yaşamış Chigago Bulls’un Jordan’sız neler yapacağı merak ediliyor ve diğer takımların ve oyuncuların neler yapacağı merakla bekleniyordu. İyi çaylakların, 2-3 yıllık tecrübesi olan genç yeteneklerin ve iyi NBA oyuncularının olduğu sene herkesin performansı merakla bekleniyordu.

HOUSTON ROCKETS – NEW YORK KNICKS 93-94 NBA FİNALİ

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Sezona fırtına gibi başlayan Houston Rockets, NBA’in sezona en iyi başlangıç rekorunu kırarak tüm dikkatleri üstüne çekmişti. O zamana kadar en iyi başlangıç NBA rekoru üst üste 15 galibiyet idi. Houston 22-1 gibi olağanüstü bir başlangıç yaptı ve konferansı 2. sırada bitirdi ama Batı’da sezonu 63-19 ile kapatan Seattle Supersonics çok iyi durumdaydı ve Batı Konferansı’nın favorisi olarak gösteriliyordu.

Doğu Konferansı’nı ise Atlanta ile New York Knicks aynı galibiyet dereceseyle 57-25’lik performanslarıyla tamamlıyordu. İkili averaj konusunda Atlanta avantajlıydı ve konferansı Atlanta 1., New York ise 2. sırada bitirdi. Fakat NBA playoffları hiç de beklenildiği gibi olmadı ve NBA tarihinde bir ilk olarak 8. sıradaki bir takım yani Denver, 1. sıradan playoffa katılan Seattle Supersonics’i 3-2’lik skorla eleyip dikkatleri üzerine çekiyordu. Gerçekten çekişmeli mücadelelerin olduğu bu playofflarda Batı’da ilk raundda Portland’ı 3-1, yarı finalde Phoenix’i 4-3, ve konferans finalinde ise Utah’ı çok rahat skorlarla 4-1 geçen Houston konferans şampiyonu olmuştu; Doğu’da ise 1. raundda New Jersey’i 3-1, yarı finalde Jordan’sız Chigago’yu 4-3 ve finalde ise Indiana’yı çekişmeli bir seri sonucu 4-3 yenen New York konferans şampiyonu olup NBA finaline yükseliyordu.

1994 NBA Final Serisi

NBA finalinde birbirleriyle şampiyon olmak için karşılaşacak Haakem Olajuwon, Otis Thorpe ve Robert Horry’li Houston Rockets ile Patrick Ewing, John Starks ve Derek Harper’lı New York Knicks karşılaşacaktı. İyi oyunculardan kurulu iki takımın mücadelesi heyecanla bekleniyordu.

Sonunda serinin ilk maçı gelmişti ve ilk maça Houston Rockets, The Summit Arena’da ev sahipliği yapıyordu. Herkes tarafından heyecanla beklenen NBA finalleri gerçekten heyecan verici bir biçimde başlamıştı. Hakeem ile Ewing maç başlar başlamaz birbirlerine meydan okudu ve bu maç sonuna kadar sürdü. Bu 2 yıldız oyuncu takımlarının en fazla sayı atan isimleri oldular (Hakeem:28 sayı, Ewing:23 sayı). Hem maçı hem de bireysel sayı rekabetini Hakeem, takımına kazandırmış yani o efsane olacak finallerin ilk maçını kendi evinde 85-78’lik skorla Houston kazanmıştı ve 1-0 öne geçmişti.

Bir sonraki maç yine Houston’daydı. Bir önceki maçta pek fazla katkı sağlayamamış olan inişli çıkışlı performanslarıyla bilinen lakin bunaltan savunmasıyla göz açtırmayan John Starks maça hazırdı. Houston seyircisinin de verdiği muhteşem destekle maça iyi başladı ama devamını iyi getiremedi ve maçı John Starks’ın (19 sayı 9 asist)  muhteşem oyunu ile maçı deplasmanda New York kazanıyor ve evine avantajlı durumda dönüyordu. (1-1)

Seri New York’a yani Madison Square Garden’a taşındı. Houston bir önceki maçın acısını çıkarmak New York ise evinde iyi başlayıp yakaladığı avantajı sürdürmek istiyordu. İşler New York Knicks’in planladığı gibi olmadı. Houston gerçekten aldığı mağlubiyetin acısını çıkarmak istercesine maça çok hızlı giriş yaptı ve ilk çeyreği 8 sayı farkla (26-18) önde kapatmıştı. Bu iyi oyununu sürdürmeye devam etse de New York 1 sayı 1 sayı yaklaşıyordu lakin Houston ve takımın da her istatistikte 1. olan Hakeem ve muhteşem savunması son çeyreği çekişmeli geçen maçı Houston’a kazandırıp 1 adım öne geçmelerini sağlamıştı. Hakeem, tam bir lider gibi oynamış ve maçı 21 sayı,11 ribaund,7 asist ile tamamlamıştı.(2-1)

Serinin 4. maçına gelinmişti. New York elde ettiği avantajı kullanamamış ve 2-1 geriye düşmüşlerdi ama 4. maçı alıp durumu eşitlemek için hala avantajları vardı çünkü maç yine New York’ta idi. Bu maçta New York’ta ne Ewing ne de Starks ön plana çıkmıştı. Hücumda Derek Harper savunmada ve ribaundlar da Charles Qakley, Houston da Hakeem’in 32 sayılık oyununa karşın, maçı son periyotta New York’a getirerek durumu eşitliyorlar dı.(2-2)

Seri gerçekten çok heyecanlı geçiyor tüm izleyenlere mükemmel bir zevk veriyordu. 5. maç yine New York’ta idi. Seriyi lehine çevirmek isteyen New York Knicks seyircisini de arkasına alarak Ewing’in 25 sayı, 12 ribaundluk güzel oyunu ve liderliği ile maçı kazanıp durumu 2-3‘e getirmiş ve artık şampiyonluk maçı için Texsas’a yolcuğa çıkmışlardı.

New York Knicks şampiyonluk şarkılarını söylemeye başlamış ve NBA şampiyonluk kupasını deplasman da kaldırmaya gidiyorlardı. Houston Rockets ise evinde fire vermeyip durumu eşitlemek ve şampiyonluk şanslarını 7. maça taşımak istiyordu.

6. Maç Knicks hücumda John Stark’ın, Rockets ise Hakeem’in önderliğinde başlamıştı ve bu iki oyuncunun resitalini tüm basketbolseverler izliyordu. Baştan sona çekişmeli geçen özellikle de son periyodu nefes nefese kıran kırana geçen maçı Houston son saniye de 86 – 84 kazanıyor, Hakeem’in (30 sayı,10 ribaund) şapka çıkartılacak performansı ve double-double’ı ile durumu eşitleyip şampiyonluk avantajını da ellerinde bulundurarak 7.maça taşıyorlardı.(3-3)

Serinin 7. Maçı

NBA Finalleri
NBA Finalleri

İşte beklenen an gelmişti. Houston’da The Summit Arena’da 16.611 ve ekranları başındaki milyonlarca taraftar nefeslerini tutmuş bu çekişmeli geçen NBA Final serinin şampiyonluk maçını bekliyorlardı. 2 takım da sahaya çıkmıştı. 2 takımda tedirgin her 2 takımda şampiyonluk için savaşmaya hazırlardı. Maç gerçekten de finale yakışır bir şekilde başlamış ve ilk 2 çeyrek kıran kırana bir mücadele ile 45-43 Houston’un lehine kapanmıştı. Maçın 2. yarısı başladı ve o güzel, heyecan dolu ve nefes kesen mücadele devam ediyordu. Son periyot başlarken sadece 3 sayı farkla Houston Rockets öndeydi. Yalnız New York Knicks için işler pek de yerinde gitmiyor bir önceki maçın yıldızı Starks attığı şutların hiç birinde isabet bulamıyor ve takımın yıldızı Ewing ise Hakeem’in o muazzam savunması tarafından durduruluyordu. Houston Rockets yavaş yavaş farkı koruyarak süreye oynuyor, Starks’ın çok kötü performansı devam etmesine karşın New Work koçu onu oyundan çıkarmıyordu. Maçın son 30 saniyesine girilirken fark inmişti ve John Starks New York’u öne geçirecek şutu kullanıyordu ama yine isabeti bulamıyor dönen atakta Houston Rockets sayıyı yapıp bu efsane maçı, bu efsane seriyi, ve şampiyonluğu evinde kazanıyordu.(4-3)

Hakeem seri boyunca, muhteşem oyunu, taktire şayan final savunması ile NBA Finalleri MVP’si ödülünü ve ilk yüzüğünü kazanıyordu. Ayrıca o sezon NBA’nın en iyi savunmacısı oluyordu. Final maçında gerçekten hayatının en kötü, NBA tarihinin en kötü şut performansını yapan (18’de 2 genel ve 6’da 0 üçlük) John Starks’ı oyundan çıkarmayan ve son şutu bile ona kullandıran New York Knicks koçu Pat Riley‘e muhabirler tarafından:
John Starks çok kötü oynamasına rağmen onu neden oyundan çıkarmadınız, hatta son şutu bile ona kullandırdınız? diye sorulunca işte bu efsanevi cevap gelmişti: “Baloya kimle geldiyseniz son dansı da onunla yaparsınız.”

1994 NBA finallerini anlatmaya çalıştım zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Yorum ve önerilerinizi lüften eksik etmeyin ve önerileriniz ile bana yardımcı olun.

Zafer Kara

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here