Basketbolda Vize Krizi Patlak Verdi

256
Basketbolda Vize Krizi Patlak Verdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’den yapılan vize başvurularını kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından, Türkiye’den de ABD vatandaşlarına yönelik ülkeye girme yasağı gelmişti.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Basketbolda bu hafta başlayacak Avrupa Kupaları öncesinde vize krizi kendisini göstermeye başladı. Fenerbahçe Kadın Basketbol takımının Nadejda Orenburg’la oynayacağı Euroleague maçı öncesinde rakip takımın üç ABD’li oyuncusu Türkiye’ye giriş yapamadı.

Olayın yaşanmasının hemen ardından Nadezhda Genel Menajeri Oleg Khramkin verdiği demeçte; ” Türkiye’nin A.B.D. vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldığı haberini bugün aldık. Durumu FIBA’ya bildirdik ancak bizi Türk merciilerine yönlendirdiler. A.B.D.’li oyuncuların bizim çalışanımız olduğunu kanıtlamak istiyoruz ancak elimizden bir şey gelmiyor. Tabii ki çok öfkeliyiz. Maça 8 oyuncuyla çıkacağız ve bu spor ilkesinin ihlal edildiği sağlıksız bir durum. Ne FIBA’nın ne de Türk tarafının olanlardan haberi var. Bize yalnızca A.B.D.’li oyuncularımızın İstanbul’a gelemeyeceği söylendi. Bizim için çok zor olacak ancak çıkıp savaşacağız. Sonuç hakkında konuşmak çok zor ancak savaşmaktan başka bir şey yapamayız.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı ve Basketboldan Sorumlu Yöneticisi Ozan Balaban’da yaptığı açıklamada; “Biz bakanlıkla görüştük. Dışişleri Bakanlığı, FİBA’ya resmi yazı yazdı. ABD’li oyuncuların bulundukları ülkelerdeki Türk konsolosluklarından vize alabileceklerini ilettiler. FİBA da bu yazıyı tüm kulüplere gönderdi. Dün TBF ile görüştük. Bir sorun olmayacağını düşünüyorduk ama Nadezhda takımının olduğu Orenburg kentinde Türk konsolosluğu olmadığı için ABD’li oyuncular, İstanbul’da kapıdan vize almak için şanslarını denemek istemişler. Moskova’ya gitmek istememişler. Ama kapıdan giremeyince paniğe kapılıp geldikleri uçakla geri dönmüş 2 oyuncu… Şimdi bir sorun daha var. Burada oynayan ABD’li oyuncuların birinci derece yakınları için vize sorunu var. Onları da çözmek için bakanlıklara girişimlerde bulunuyoruz.” dedi.

Bu krizin ardından Euroleague, Eurocup, FIBA Şampiyonlar Ligi ve FIBA Europe Cup’ta mücadele eden Türk takımlarının rakiplerinin de aynı problemle karşılaşması olası görünüyor.

Vize krizine yönelik Euroleague ve FIBA yönetimleri henüz bir açıklama yapmadı. Fakat kurallara göre vize krizinden dolayı Türkiye’ye gelmek istemeyen kulüpler, maçlara çıkmamaları halinde hükmen yenik sayılacaklar.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here