Basketbol Nedir, Neden Güzeldir?

1367

SonPeriyot.com’daki ilk yazı için basketbolun ne olduğu ve nasıl oynanmaya başladığı konusunu seçtim, bakalım beğenecek misiniz?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Basketbol;

– ABD’nin Massachusetts eyaletinde, bir beden eğitimi öğretmeni olan Kanadalı James Naismith’in 1891’de icat ettiği spor dalıdır. Amacı tahtadan yapılmış sepetlere topu atmaktı be bu yüzden ”basketball” sepet topu anlamına gelir. İlk kez 7’şer kişilik takımlar arasında 20’şer dakikalık 3 devre üzerinden oynanmıştır.
– Bir şut attıktan sonra topun ilerleyişini heyecanla izleyip, topun filenin içinden geçmesinden sonra oluşan özgüvendir.
– Bir yaşam tarzıdır, sadece belli maçlara kendini planlayıp gerekirse o maçlar uğruna geceleri uykusuz geçirerek bünyede oluşan mutluluktur.
– Murat Murathanoğlu’nun, Murat Kosova’nın, İsmail Şenol’un, Orkun Çolakoğlu’nun anlatımlarını İsmet Badem ve Kaan Kural’ın yorumlarını dikkatle dinleyip kendini o ana adamaktır.
– Dünyanın en hızlı oynanan sporudur ve içerisinde en çok sayı olan spordur aynı zamanda, o yüzden her saniyesinin keyfini çıkarabiliriz.
– Gerekirse tek başına topunu alıp en yakın basketbol potası yarım saat uzakta da olsa oraya hevesle yürümektir.
– Takım ruhudur, takım oyunudur kimi zaman, aldığın her ribaund, yaptığın her asist, çaldığın her top sana o takımın bir parçası olduğunu hissettirir.
– Adrenalin en üst noktasıdır, 2010 Dünya Şampiyonası yarı finalindeki Türkiye – Sırbistan maçı ya da 2013 NBA final serisinin 6. San Antonio – Miami maçı bu durumun en büyük örneklerindendir.
– Belki de başınıza gelen en güzel şeydir, hayatınızda bunca şey olup bitse de, hayatınıza yüzlerce insan girip gitse de o hep kalır, sizinledir.
– Stratejik zeka faktörünün en fazla ön plana çıktığı spor dalıdır. Oynandığı süre içinde beynin içindeki tüm kötü düşüncelerden uzaklaştırır, bir çeşit meditasyon aracıdır.
– Eğer hayatınızdaysa siz asla yalnız değilsinizdir.

Rıdvan Yağımlı

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here