Başkan’dan İlk Sinyal Geldi! Liseden NBA’e gidişin yolu açılıyor mu?

518
NBA
Başkan'dan İlk Sinyal Geldi! Liseden NBA'e gidişin yolu açılıyor mu?

NBA yönetimi ve Adam Silver zorlu bir kararın eşiğinde. 3 yıl içerisinde tekrar liseden NBA’e oyuncu alımlarının önünün açılacağı sinyali verildi. Peki bu ne kadar yararlı veya ne kadar zararlı olacak?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Bu duruma şuan gösterebileceğimiz en iyi örnek Lakers’ın yeni 23 numarası LeBron James. St. Vincent – St. Mary High School çıkışlı olan süperstar o dönemlerde çok zor bir kararın üstesinden geldi ve liseden NBA’e gitme kararı aldı. Bunun oluşmasında kendi kararının yanı sıra Nike firmasının baskısı ile Cavs’in onu bir an evvel takıma katma isteğinin olduğunu hepimiz biliyoruz. LeBron en az bir yılını herhangi bir üniversite takımıyla NCAA’de geçirseydi nasıl olurdu? Günümüzdeki LeBron’la bir farkı olur muydu? Hiç sanmıyorum. Yararları ne olurdu derseniz üniversite takımının salonu her maç full çekerdi, forma satışı NCAA rekoru kırabilirdi, maçları açık kanallardan sürekli yayınlanabilirdi -ki zaten lisede bile birkaç önemli maçı yayınlandı- ve belki takımına bir NCAA şampiyonluğu getirip, formasını da tavana astırıp o şekilde NBA’e gelebilirdi. Kariyerine dönüp baktığında “güzel bir seneydi” diyebileceği bir üniversite hatırası olabilirdi. LeBron bunu tercih etmedi, açıkçası çokta üzüldüğünü düşünmüyorum. Ama o duygusal bir adam, belki “bir sene dahi olsa keşke üniversite hatıram olsaydı” demiştir kendi kendine.

Liseden NBA’e adım atan bir efsane daha var. Kim mi? Bu kararı 1996 yılında okulunun salonundan canlı yayınlarla tüm dünyaya duyuran bir Lakers efsanesi. Tahmin ediyorsunuzdur. Evet, Kobe Bryant’tan başkası değil. Lower Marion High School onunla tanındı, 33 numaralı formasıyla o günlerde fırtına gibi esmenin yanı sıra Black Mamba gibi zehrini tüm turnuvalarda rakiplerine daha o günlerden tattırıyordu. Ben o dönemlere yetişemedim ne yazık ki ama videoların neredeyse tamamını izledim. Kobe’den sonra Lower Marion HS bulunduğu yerdeki ailelerin en çok tercih ettiği lise olmuş fakat Kobe gibi bir oyuncu daha basketbol dünyasına kazandıramamışlar. Onun gibisini değil kazandırmak bulmak bile çok zor zaten. Bu durumu yakından izleyen Jerry West onu Lakers’a kazandırmanın planını kafasında çoktan yapmış. Draft’tan saatler sonra Vlade Divac – Kobe Bryant takasını yapıp bir efsanenin doğuşuna öncülük eden The Logo’nun yeri Los Angeles şehrinde ve Lakers organizasyonunda kendi döneminde yaşattıklarıyla beraber her zaman ayrı olmaya devam edecek. Black Mamba’da her röportajında Jerry West’in hayatını değiştiren ve bugünlere gelmesini sağlayan kişi olduğuna vurgu yapıyor.

Gelelim bugüne yani asıl meseleye; Sayın Adam Silver bu değişikliğe hazır olduklarını ama hemen gerçekleşmeyeceğini söyledi. Düşündükleri sürenin 2021 Draft’ı olduğuna işaret etti. Kobe ve LeBron haricinde liseden NBA’e adım atan ve tanıdığımız birkaç ismi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Dorell Wright, Kendrick Perkins, Sebastian Telfair, Gerald Green, CJ Miles, Amir Johson, Shaun Livingston, Lou Williams, Josh Smith, JR Smith, Andrew Bynum, Monta Ellis, Al Jefferson, Rashard Lewis, Tyson Chandler, Jermaine O’Neal, Amare Stoudemire, Dwight Howard, Tracy McGrady ve Kevin Garnett.

Biliyorsunuz artık günümüz basketbolu çok farklı ve sosyal medya olmazsa olmazımız derecesine geldi. 18 yaşında liseden NBA’e gelen bir çocuk, en az 1 sezon NCAA görmeden veya draft olmazsa Avrupa, Çin, Filipinler vb. bir tecrübe yaşamadan bu ağır yükü NBA gibi dünyanın en büyük arenasında omuzlarına yüklemeye çalışırsa sonu ne olur? 2021 yılından itibaren hep birlikte izleyip göreceğiz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here