Artı Eksi: Galatasaray Basketbol Takımının Durumu

957
Artı Eksi: Galatasaray Basketbol Takımının Durumu
Artı Eksi: Galatasaray Basketbol Takımının Durumu

Bugünkü konumuzda Galatasaray Basketbol Takımı var. Galatasaray hakkında bahsetmemiz gereken konu herkesin de bildiği gibi mali durumunda yaşanan sıkıntılar. Aslında konu başlığı olarak Galatasaray Basketbol Takımını seçtim ama Türkiye Basketbol Ligi’nde birçok takım bu mali durumu yaşıyor. Ele alacağımız birkaç soru ile bu sorunlara cevap arayacağız.

Neden basketbol takımlarımız bu kötü mali durumları yaşıyor?

Türkiye Basketbol Ligi’nde çoğu basketbol takımımız mali durumda küçülmeye gidiyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, yıl içerisinde yaşanan gelir-gider düzensizliğidir. Oyunculara verilen paraları karşılamak için sponsor bulunması, tarafların maçlara gelmesi ve takımın başarı sağlanması isteniyor. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar mali yönden takımları çıkmaza itiyor ve kadroda küçülmeye gidiliyor. Peki Galatasaray Futbol Takımında bir oyuncu çok büyük paralar alırken neden Basketbol Takımının bütçesi sadece 1 futbolcunun aldığı paraya denk oluyor?

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Bunun nedeni ise futbol takımında kazanılan paranın daha fazla olmasıdır. Türkiye etrafından bakarsak bu konuya, ülkemizde futbola verilen önem maalesef basketbol branşına verilmiyor. Bu yüzden birçok kulüplerin futbol takımının bütçeyi basketbol takımının bütçesinden yüksektir. Ayrıca basketbolda büyük başarı elde etsen dahi kazancın futbola göre az kalıyor. Bu gören kulüp başkanları basketbol ve diğer branşlardan bütçesini çekerek futbola yatırım yapıyorlar.

Galatasaray Basketbol Takımı bu sene bu bütçe ile ne yapabilir?

Kadro küçülmesine giden takımlar genelde başarı olarak da küçülüyorlar. Galatasaray’ın durumunu ele alırsak, 2014-2015 sezonunda Fenerbahçe ile final oynadıktan sonra bir daha böyle başarı gösterememiştir. Her sene küçülen mali durumu takıma katılan oyuncularında kalitesini de düşürdü. Bu süreç devam ettikçe ligdeki sıralaması her geçen gün kötüye gitmeye devam etti. Bu kuracakları dar kadro ile yine istedikleri başarıyı elde edemeyip yine kadro küçülmesine gideceklerdir. Böyle bir büyük kulübün bu denli sorunlar yaşaması gerçekten çok üzücü bir durumdur.

Galatasaray Basketbol Takımının Yıl içindeki maçlarına ve istatistiklerine bakalım;

Galatasaray Basketbol Takımı’nın Artıları

Galatasaray Basketbol Takımı’nın artılarından bahsedecek olursak dar kadrolara rağmen pes etmemeleridir. Takımca kenetlenmeyi çok iyi biliyorlar. Aynı zamanda durum ne olursa olsun sahaya çıkıp basketbolunu oynuyorlar.

Galatasaray Basketbol Takımı’nın Eksileri

Galatasaray Basketbol Takımı’nın eksilerinden bir tanesi ve en büyüğü ile başlayım. En büyük sorun bütçedeki küçülme sorunlarıdır. Bu sorunlar takımı her geçen gün zedelemeye devam ediyor. Bir diğer eksik ise sürekli Koç değiştirmeleridir. Bu süre gelen süreçte faydası dokunabileceğini hissettikleri koçlarla çalıştılar ama bir sonuç elde edemediler. Ayrıca kulüp başkanının basketbol takımı üzerindeki yanlış tutumu başarısızlığın mimarlarındadır.

Galatasaray’da gözle görünen bir tutarsızlık var. Eğer başarı yakalamak istiyorlarsa para amacı gütmeden yönetmeleri gerekmektedir. Başarı ancak böyle sağlanır. Galatasaray’ın şu dakikadan sonra mali durumunda da, seçilen yönetici, direktör ve koçlarda kendine çeki düzen vermesi gerekmektedir. Her şeye en baştan başlamak Galatasaray için en doğru karar olacak gibi duruyor. Ayrıca Galatasaray taraftarına burada çok fazla iş düşüyor. Takımlarını bıkmadan, sıkılmadan desteklemesi gerekiyor.
Galatasaray Basketbol Takımına bu sezon ve gelecek sezon başarı diliyorum. Umuyoruz ki bu sıkıntıları da atlatıp tekrardan Ligimizde başarı sağlayacaklardır.

Recep Aydoğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here