Balans Ve Manevra: James Harden

1122

James Harden alev alev yanıyor evet ama ortaya atılan tartışmalar beyin yakıyor diyebiliriz. Amerikan spor medyasında James Harden’ın NBA’in gelmiş geçmiş en iyi hücum oyuncusu olduğu konuşuluyor. Bu James Harden yazısıyla beraber durumu masaya yatıralım istedim, konuyu iyice analiz edelim. Ben James Harden’ı gelmiş geçmiş en iyileriyle kıyaslamayacağım bile…Michael Jordan gibi, Wilt Chamberlain gibi, LeBron James gibi, vesaire gibi. Sadece bir adam ile bir kıyas yapacağım: Kobe Bryant. Evet, sadece Kobe Bryant yani bir skorer olarak.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Eğer bir skorerseniz atletizm önemli midir? Evet. Gelmiş geçmiş tüm büyük skorerleri düşünürseniz hepsi daha doğrusu büyük bir çoğunluğu çok atletik oyunculardı. Wilt Chamberlain, bir voleybolcu gibiydi. Michael Jordan ise atletik olarak yapabildiklerini anlatmaya bile gerek yok. Yani kısacası atletizm önemlidir.

James Harden’ın atletik olarak yapabildiği iki hareketi var. Biri zaten “Traveling”. Kobe Bryant ise NBA’in Picasso’suydu. Belki de NBA tarihinin gelmiş geçmiş en büyük “zor atış” yapabilen oyuncusuydu. Ben Kobe Bryant için “en iyi oyuncu” falan demiyorum. Ama hareketler stokuna sahipti. Michael Jordan da öyle. LeBron James da aynı şekilde. James Harden’ın sadece iki hareketi var. Kobe Bryant lige bomboş bir tuval ile geldi ve tablosunu baştan yaptı. Atletik olarak Harden herhalde Kobe’nin uzağından geçemez.

Ya atletizm ve defans? Defansif özelliklerin hiç mi önemi yok? Kobe Bryant, NBA’in en iyi savunma beşine 9 kere seçildi. İkinci beşine ise 3 kere… James Harden’ın savunma özellikleri konusunda elle tutulur ne koyabiliriz masaya? Atletik olarak en iyi hücum oyuncusu olma meselesinde aralarında tartışma konusu bile olamaz.

Bağlılıktan bahsedelim biraz da…sebat etmekten, adanmışlıktan. Çok iyi bir hücum oyuncusu olma konusunda “adanmışlık” ve “bağlılık” önemli midir sizce? Tarihin bütün büyük hücum oyuncularına baktığınızda hepsi adanmış ve bağlı oyunculardı. Kareem Abdul-Jabbar, Larry Bird, Michael Jordan, Jerry West. James Harden formasını Houston’dan bir striptiz kulübünden emekliye ayırttı. Kobe Bryant ise iki formasını Staples Center’da… Magic Johnson’ın iddia ettiğine göre Kobe Bryant, NBA tarihin gelmin geçmiş en iyi antrenman oyuncusudur. Magic’e göre Kobe’nin antrenman canavarlığına hiçkimse yaklaşamazmış. Yani Kobe Bryant, en adanmış, kameraların önünde değil arkasından en acımasız antrenman performansçısı mı? Ona en yakını muhtemelen Michael Jordan’dır. Harden’ın Oklahoma City’den takasla postalanmasının en önemlisi nedenlerinden birinin yeterli kadar bağlı ve adanmış olmadığı hala konuşulur. Ki bunu Houston’a gidince yaptıklarıyla tescillemiştir. Bir playoff serisinden elendikten 1 saat sonra bir striptiz kulübünde görüntülenerek…

Atletizm önemliyse Harden tartışmada yakın bile değil. Bağlılık ve adanmışlık önemliyse zaten uzağından geçmiyor… Peki tamam, şimdi azıcık basketbol konuşalım. James Harden’ın kariyerinde hatırladığınız en müthiş playoff anı nedir? Tamam, iyice düşünmenize zaman veriyorum. Kobe hakkında şıp diye 10-15 tane sayabiliriz. Ki James Harden daha şansı değil mi? Harden, “hand check” diye bir şey görmedi. Karşı oynadığı uzun Avrupalı pivotlar; 2,15 m boylarında 95 kg ağırlığında. Neredeyse bir forvet ağırlığında. Kobe Bryant, kariyerinin yarısını “hand check” döneminde oynadı. Öyle pivotların olduğu dönemde oynadı ki boyları 2,18 m 130 kg ağırlığındaydılar. Hatta işleri kısa adam potaya geldiğinde fiziklsel bir müdahalede bulup can yakmaktı. Korkutmak, yıldırmaktı ve daha önemlisi cezalandırmaktı. Bence James Harden, gelmiş geçmiş en iyi hücum oyuncularıyla kıyaslanmamalı bile. Çünkü daha Kobe Bryant’la bile kıyaslanabilecek durumda değil.

Biliyorum, bazılarınızın aklına şöyle bir argüman gelir; “Ama Kobe’nin arkasından Phil Jackson vardı” veya “Ama Kobe Bryant’ın yanında Shaq vardı” Size şöyle bir şey söyleyim; James Harden o dönemdeki bu iki oyuncudan çok daha fazla parası var. Ve hiçbir zaman bir playoff zamanlarında büyük anlarda henüz hiç ortaya çıkmadı. Kobe Bryant çıktı, hem de defalarca. Evet, yani diyorum ki James Harden gerçekten anlamıyla bir istatistik canavarı. Fazlası değil. En azından şimdilik. Kobe Bryant gibi oyuncular “Hall of Fame” bir koçla çalıştığı için ve etrafında tam isabet yardımcı oyuncularla oynadığı için hiçbir zaman hak ettiği takdiri görmemiştir. Evet, Kobe Bryant, Phil Jackson ile çalıştı. Evet, Shaq ile oynadı. Evet, Lakers markasının avantajı vardı. Ama Evet, Kobe Bryant aynı zamanda benim izlediğim gelmiş geçmiş en büyük 8 oyuncudan biridir. Gözlerimle tanığım. İzlediğim en iyi hücum oyuncularından biridir. Ve James Harden sadece gelmiş geçmiş en iyi hücum oyuncularından biri olmadığı gibi, bir Kobe Bryant ile kıyas bile edilemez.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here