Atlet Olmak mı, Hızlı Olmak mı, Güçlü Olmak mı?

652
NBA
Atlet Olmak mı, Hızlı Olmak mı, Güçlü Olmak mı?

NBA, basketbolun her açıdan en üst düzeyde oynandığı bir lig. Ne yapıyorsanız, onu en iyi şekilde yapmanızı zorunlu kılıyor? Peki, neyi en iyi şekilde yapanlar ligin en başarılı oyuncusu konumuna geldi?

Anadolu Efes Stüdyo

Temel fitness seviyesinden tutun, genetik faktörlere ve sosyal hayat düzenlerine kadar sporcu olabilmek için pek çok etkenin bir arada bulunması gerekiyor. NBA’de sporcu olabilmek için ise hepsinin bir arada ve en iyi şekilde konumlanması zorunluluk arz ediyor.

Tarihsel süreç düşünüldüğünde NBA’de bugüne kadar en iyi şut atanlar, en yükseğe sıçrayanlar, en atletikler, genetiği en kusursuz olanlar barınabildi.

Karşılaştırma yapıldığında ise bir takım özelliklere en iyi şekilde sahip olanlar diğerlerinin arasından sıyrılarak basketbol sporunun en iyileri arasında kendilerini yazdırdılar. Yaptığı işi hakkıyla yapanları, ne yapıyorsa yapsın, en iyisini yapanları sizin için hazırladık.

1-) En Çabuklar

Sürat, hız, çabukluk. İfade edilmeli ki, basketbol dahil olmak üzere birçok sporun temel gerekliliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Patlayıcı kuvvet ve dayanıklılığın bir arada sahip olunmasını zorunlu kılan NBA özelinde, patlayıcı kuvvetlerini pozisyonlar başına en üst düzeyde tutanlar en başarılılar sınıfında kendilerine yer buldu.

Antrenman bilimi göz önüne alındığında çabukluğu, patlayıcı kuvveti Tip 2 kas grubunu genetiğinde baskın olarak barındıranlar kendilerini öne attı.

Tip 2 kas grubunun Afro-Amerikan bireylerin anatomisinde Afro-Amerikan olmayan bireylere nazaran daha çok bulunduğunu hatırlatalım. Bu yüzden sprint, basketbol, boks gibi sporların tarihinde Afro-Amerikan bireyler yoğunluklu olarak yer kapladı.

Bunun NBA üzerindeki en iyi temsilciliklerini ise bize göre; Allen Iverson, Isiah Thomas, Steve Nash, Vince Carter, Stephen Curry, Russel Westbrook, Derrick Rose, Kyrie Irving.

2-) En İyi Şut Atanlar

Ne kadar iyi oynarsanız oynayın, limitlerinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın ne kadar potaya yaklaşmaya çalışırsanız çalışın, çabanızın değeri topun çemberin içinde geçmesi ile sınırlı. Bu anlamda basketbolun en önemli gerekliliklerinden biri olan şutu çemberden içeriye sokabilenler kendilerine en iyiler arasında yer buldu.

Ligde şutun en iyi temsilcileri; Larry Bird, Reggie Miller, Dirk Nowitzki, Kyle Korver, J.J. Redick, Ray Allen, Stephen Curry, Klay Thompson.

3-) En Yükseğe Sıçrayanlar

Dinamizden, atlet olmaktan bahis edildiğinde basketbolun öne çıkan özelliklerinden biri de sıçrayabildiğin kadar sıçramak. Basketbol, netice itibariyle uzunların ve uzunlar kadar yükseğe sıçrayabilenlerin sporu oldu.

Bacak, kalça ve karın kaslarının muhteşem bir kompozisyonla birleşimini ifade eden yükseğe sıçrayanlar; Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Bill Russell, Julius Erving, Hakeem, Olajuwon, Tim Duncan, Dennis Rodman.

4-) En Güçlüler

Dilerseniz listenin ilk başına direkt olarak Shaq’ı koyalım. Shaq NBA’nin en güçlü pivotu izlenimi vermesinin yanı sıra NBA’nin en nev-i şahsına münhasır figürlerinden biri oldu. Birçok okul bitirdi, doktora unvanı aldı, New York Film Akademisi’ne gitti. Şüphesiz not düşülmesi gereken bir birey.

Süreç içerisinde ligin diğer büyük adamları; Karl Malone, Charles Barkley, Alonzo Mourning, David Robinson, Patrick Ewing.

5-) En Teknikler

Onlar basketbolun en zarif halini meydana getiren atletler olarak öne çıktılar. Genellikle asistleri ile öne çıkan oyuncular, geri kalan basketbol gerekliliklerini de layığıyla yerine getirdiler.

Kendileri; John Stockton, Steve Nash, James Harden, Tony Parker, Manu Ginobili, Marc Gasol.

6-) Aklı ile Oynayanlar

Saha içi görüşleri mevcut. Boş pas kanallarını kullanma mevcut. Şut mevcut. İçeriye girme mevcut. Ek olarak takım ruhunu da meydana getiren bu isimler taraflı/tarafsız herkesin gönlünü kazanan oyuncu grubunu oluşturdular.

Dwyane Wade, Chris Paul, Paul Pierce, Jason Kidd, Kawhi Leonard.

7-) Hepsini Yapanlar

Şüphesiz NBA için de işin sırrı tüm bu kalifiyeleri aynı yapmak oluşturdu. Mevcut donanımların en iyi haline sahip oyuncular NBA tarihine adlarını altın harflerle yazdırdı.

Kimilerinin kariyer anekdotları diğerlerine nazaran geri de kalmış olarak gözükse de “geride kalanların” hoş görülebilecek bahaneleri vardı. Geçerli tek görüş, izleyen gözleri şanslı kılan oyunculardı.

Michael Jordan, Lebron James, Magic Johnson, Kobe Bryant, Kevin Durant, Tracy McGrady, Carmelo Anthony

Netice itibariyle NBA’ye adım atabilmek ve ligde varlık gösterebilmek için yukarıda tüm gereklilikleri alanlarında en iyi şekilde yapılmasını zorunlu kılıyor.

Kusuru oldukça az bir genetik, oluşturulabilecek en sağlam karakter, müthiş bir zeka, çalışma disiplini. Tümünü bünyeleri elverdiğince bir araya getirenler ligin tarihinde yer aldı ve yer almaya devam ediyor. Kimi yüzde 99 kimi ise 98…

Ata Ateş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here