Anadolu Efes Psikolojik Üstünlüğü Aldı

425
THY EuroLeague
Anadolu Efes Psikolojik Üstünlüğü Aldı

THY Euroleague’nin 4. Haftasında merakla beklenen İstanbul derbisinin kazananı 89-83’lük skorla Anadolu Efes oldu.

USA Team Fans
USA Team Fans

İlk çeyrekte; set temposunu üst düzeyde tutmaya çalışan iki takım izledik. Özellikle, akışkan ve verimli hücumlar, maçın kalite düzeyini fazlasıyla yukarıya çekti. Fenerbahçe tarafında Guduric ve Vesely’nin skora katkısı, farkın artmasına ve oyunun kontrolünün konuk ekibe geçmesine sebep oldu. Bu dakikalarda Kalinic’in de müthiş savunma gayretinden de bahsetmek gerek. Anadolu Efes cephesinde ise Beaubois’in erken faul problemine girmesi, Moerman ve Anderson’un hafif sakatlıkları ve Larkin’den de beklenen katkının gelmemesiyle takım düzenden uzaklaştı ve ilk çeyreği 12-26 geride kapattı.

İkinci çeyrekte; Pleiss’in sırtı dönük hücumlarıyla etkili oldu Efes. Micic’in de 2/2 üçlükle oyuna dahil olması, hücumda iç-dış dengesinin oturmasını sağladı. Özellikle, Anderson ve Buğrahan’ın da dış skor katkısında bulunması, Anadolu Efes’i yeniden skora ortak etti. Ev sahibi adına bu çeyrekteki en olumsuz nokta; Dunston’un 3 faul alarak kenara gelmesi oldu. Bu durumun ardından Fenerbahçe’nin boyalı alanda etkili olduğunu gördük. Lauvergne-Vesely ikilisinin sayılarıyla eriyen farkı tekrar belli bir seviyeye çeken konuk takım ilk yarıyı 38-52 önde kapattı.

Üçüncü çeyrekte; Fenerbahçe’nin top kaybı sayısı artmaya başladı. Efes’in savunmasının sertleşmesi ve savunma kaynaklı sayıların artması, farkın tek hanelere inmesinin önünü açtı. Set düzenlerinin terk edilmesi ve Efes’in oyunu tamamen transition hücumlarıyla domine etmesi, bu çeyreğin hikayesini oluşturdu. 20-6’lık Anadolu Efes lehine oluşan seri, skorda uzun bir aradan sonra dengeyi kurdu. Periyodun sonlarında skor üstünlüğü sürekli el değiştirdi ancak Anadolu Efes 14 sayı geride girdiği çeyreği 66-65 önde geçmeyi başardı.

Son çeyrekte; oyundaki sertlik ziyadesiyle arttı. Fenerbahçe, oyun kurucusu olmadan parkede bulunduğu dakikalarda büyük zorluk yaşadı. Hücumda fazlasıyla durağan ve etkisiz bir görüntü sergileyen konuk ekipte, bireysel çözümler dışında fazla bir aksiyon göremedik. Anadolu Efes cephesinde ise Beaubois devreye girdi ve çembere giderek takımı adına kritik sayılar kazandırdı.

Henüz sezon başı olmasından ötürü Fenerbahçe’nin maç içerisinde yaşadığı bu iniş-çıkışlar gayet doğal görünüyor. İkinci yarıda oynanan oyun büyük hayal kırıklığı olsa da; takımların düzenleri oturdukça, Fenerbahçe’nin güçlü sistemini rakiplerine kabul ettirmesi de kolaylaşacaktır.

Anadolu Efes ise sezon başı itibari ile güçlü rakibine psikolojik üstünlüğü kurmuş görünüyor. Oynadıkları 2 maçı da kazandı Efes ve tüm Euroleague arenasına gözdağı verdi. Bakalım, sezon sonlarına doğru da bu göz alıcı performansları devam edecek mi?

Bora Burç Bilban

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here