Anadolu Efes, Dzanan Musa’yı 2.5 Seneliğine Renklerine Bağladı | Analiz

797
Anadolu Efes, Dzanan Musa'yı 2.5 Seneliğine Renklerine Bağladı | Analiz

Anadolu Efes, Bosna Hersekli şutör gard – kısa forvet Dzanan Musa ile iki buçuk yıllık sözleşme imzaladığını duyurdu. Peki kimdir bu Dzanan Musa ve Anadolu Efes’e neler verebilir?

Dzanan Musa, Cedevita ile Eurocup’ta geçirdiği iki iyi sezondan sonra 2018 NBA Draft’ında Brooklyn Nets tarafından 29. sıradan seçildi. Ancak Nets ile geçirdiği iki sezonda yeterince forma şansı bulamadı. İki sezon genelinde maç başına 10.7 dakika ortalamayla 49 maça çıkarken 4.3 sayı, 1.9 ribaunt, 0.9 asist ortalamalarını yakaladı. Sezon başında Bruce Brown karşılığı Detroit Pistons’a takaslandı ve serbest bırakıldı. Bu andan itibaren Avrupa’ya döneceği haberleri alevlenmeye başladı.

Musa’nın Eurocup’da kendini kanıtlayıp NBA’e gittikten sonra yeteri kadar süre bulamamış olmasının arkasında yatan belli başlı sebepler var: Oyununun NBA basketboluna evrilmeye hazır olmaması ve bunu kabullenmeyip rol oyuncusu olmaya razı olmaması gibi. Fakat bu problemlerini olumsuz yorumlamamak lazım çünkü EuroLeague seviyesinde ana oyuncu olabilecek bir yeteneği ve potansiyele sahip. Dolayısıyla genel hatlarıyla Anadolu Efes’in yerinde bir transfer gerçekleştirdiğini söylemek mümkün. Tabi sezon ortası yapılan transferler her zaman bir risk barındırır. Oturmaya başlayan takım içi düzenine sonradan takviye yapmanın adaptasyon sorunlarına yol açması muhtemel. Fakat Dzanan Musa’nın Avrupa geçmişi ve kalitesi, bu riski hayli azaltıyor.

Dzanan Musa, Efes’te Nasıl Bir Role Bürünür?

Dzanan Musa’yı oyun kurma yeteneklerine sahip bir kanat oyuncusu olarak tanımlayabiliriz. Ergin Ataman’ın kullandığı üç oyun kuruculu sisteme direkt olarak uyum sağlayabilecek bir isim. Vasilije Micic ve Shane Larkin’in yanında bu sistemi tamamlayan üçüncü gard Krunoslav Simon’un ilerleyen yaşı artık belli başlı problemleri de beraberinde getirmeye başladı. Dzanan Musa ise bu bölgeye yapılan Simon ile benzer profilde çok iyi bir ekleme. Micic’in ve Larkin’in yanında istediği rolü alabilir ve en önemlisi sözleşmenin iki buçuk yıllık olmasından dolayı gösterdiği gelişime bağlı olarak olası bir Micic ve Larkin ayrılığından sonra dümenin başına geçebilir.

Uzun süredir maç oynamamasından dolayı son durumunun ne olduğunu bilinmiyor fakat çok kısa bir süre önce Fenerbahçe Beko’nun yaptığı Marko Guduric eklemesinden yola çıkarak iyi durumda olduğu tahmin edilebilir. Guduric’in NBA’de kendine çok şey kattığını düşünürsek Musa da beklenenden daha iyi bir seviyede olabilir.

Bilal Aksoy

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz