Vettel’in Ferrari Hikayesi

1190
vettel-ferrari

Formula 1’e ilk adımını İstanbul’da atan, çıktığı ilk antrenman seansının en hızlısı olan, Red Bull’la 4 sene üst üste dünya şampiyonluğuna ulaşan Sebastian Vettel, 2015 sezonunda idolü ve vatandaşı Michael Schumacher’in yolundan gitmeye karar vererek Ferrari’yle sözleşme imzaladı. Seb’in 6 yıllık Ferrari kariyerinin başlangıcını, rekabetin içinde olduğu yıllarını ve sonrasında gelen düşüşünü bu yazımızda mercek altına alıyoruz.

Red Bull’daki son sezonu olan 2014 yılı büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanınca Vettel, hem hayalini gerçekleştirmek hem de idolünün yolundan gitmek adına Ferrari’ye geçti. Seb’in Ferrari kariyerini iki yıllık periyotlarla 3 başlıkta ele alabiliriz.

BAŞLANGIÇ

vettel-ferrari-1

İlk sezonunda takım arkadaşı Raikkonen’in net şekilde önünde olan Vettel, 3 zafer ve 14 podyum ile sezonunu şampiyonanın üçüncü sırasında tamamladı. 2016 hem Ferrari hem de Vettel için kötü bir yıl oldu. Sezona iyi başlayamayan Seb, aracın da sezon genelinde beklenenin altında kalmasıyla sadece 7 podyumla zafer kazanamadan sezonu tamamladı.

MÜCADELE

vettel-ferrari-2

2017’de değişen aerodinami kurallarıyla Ferrari yıllar sonra şampiyonluk yarışının içinde olabilecek bir araç üretti. Sezona ilk altı yarışın üçünü kazanarak başlayan Vettel, İtalya’ya kadar lider geldiği sezonda Uzak Doğu yarışlarında dağıldı. Önce Singapur’daki start kazası ardından Malezya ve Japonya’da ardı ardına gelen teknik arızalar Vettel’i şampiyonluktan etti. Seb, sezonu Lewis Hamilton’ın 46 puan gerisinde ikinci sırada tamamladı. 2018 sezonuna gelinirken Ferrari’de üç sezonu geride bırakan Vettel herhangi bir başarıya ulaşamamıştı. Sezona ikide ikiyle başlayan Vettel, kendi evi olan Almanya’ya Hamilton’ın 8 puan önünde lider gelmişti. Kontrolü altında geçen yarışta büyük bir hata yaparak bariyerlere giren Vettel, o gün için sadece bir yarış zaferinden olsa da bu hikayenin sonu aslında o an başlıyordu.

DÜŞÜŞ

vettel-ferrari-3

2018’i son 10 yarışta sadece bir zafer alarak tamamlayan Vettel’in düşüşü yeni takım arkadaşı Charles Leclerc’in takıma katılışı ve 2019 sezonundaki hatalarıyla hızlandı. 2019 yılını sadece Singapur’da zafere ulaşarak tamamlayan Vettel, sezon boyu takım arkadaşının gerisinde kalınca koltuğu iyice sallanmaya başladı. Ferrari için rezalet geçen 2020 sezonunda yerine Carlos Sainz’ın geleceği açıklanan Vettel, sezonu sadece İstanbul’da podyuma çıkarak tamamladı. 

vettel-ferrari-4

6 sezon boyunca bazen aracın bazen Vettel’in yaşadığı sorunlar bu birlikteliğin başarısız bitmesine neden oldu. Seb, çok sevdiği Ferrari’ye son yarışta gözyaşlarıyla tüm ekibe bir şarkı söyleyerek veda etti. Şımarık bir çocuk olarak geldiği Ferrari’den herkes tarafından sevilen ve olgun bir adam olarak ayrıldı. Çocukluk hayali olan Ferrari’de istediklerini yapamayan Vettel, 2021’de Aston Martin için yarışacak. 

Kerem ÇETLİ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz