Zion Williamson’ın En İyi Hareketleri, Ondan Beklenenler ve İzlenmesi Gereken Maçları

1100

Williamson’ın sağ diz menisküs ameliyatı, Pelicans 2019-20 sezonunun ilk maçından bir gün önce 21 Ekim’de Toronto Raptors’a karşı gerçekleşti. Williamson’ın geri dönmesi altı ila sekiz hafta arasındaydı ve bu da Aralık ayının ortaları anlamına geliyordu.  Bununla birlikte, Pelicans çok temkinli bir  yol izledi ve onu Çarşamba günü San Antonio Spurs’a karşı olan iç saha maçlarına kadar sakladı.

Williamson, yaz liginin ilk dakikalarında NBA’de varlığını hissettirdi, Knicks’ten Kevin Knox’un topunu çaldı ve smacı bastı. Sezon öncesi şut yüzdesi % 71.4 ve sayı ortalaması da 23.3 idi. Tüm işaretler Williamson’ın Batı Konferansı’nda playoff oynamasıydı.

Ancak bu sezon onun için umulduğu gibi gitmedi. New Orleans, Batı Konferansı’nda 44 maçta aldığı 17 galibiyet ile 12. sırada yer alıyor, yine de sekizinci sırada olan takımla arasında sadece 3.5 maç var.

Pelicans, Williamson’ın geri dönmesiyle birlikte ona kısıtlamalar getirileceğini söyledi. 7 Ocak’ta teknik direktör Alvin Gentry, Williamson’ın başlangıçta dakika sınırı olacağını söyledi. Bu durumun ne kadar süreceği veya bir gecede kaç dakika oynayacağı henüz bilinmiyor.

Yine de onun 1. sıradan seçildiğini ve enerjisini unutmamak gerek. Pelicans’ın her maçında bütün salon onun formasını giymiş insanlarla doluyor. Maçlardan önce şut atması bile büyük ilgi çekiyor.

Genç yeteneğin, aylar öncesinde düşündüğümüz gibi bir girişi olamasa da sonunda Zion şov başlıyor. – Andrew Lopez

Zion’un en iyi hareketleri

1.  In and out dribble

Ribaundu aldıktan sonra bütün sahayı kat ederek rakibini top sürdüğü elin tam tersine alır. Patlayıcı gücünü ve zıplama kabiliyetini kullanarak turnike adımlarıyla smaç basar.

2. Change of pace crossover

 Williamson rakibini toza katmak için hızını ve adımlarını değiştirerek crossover yapmaya bayılır. Sağa veya sola gitmek onun için eşit derecede etkilidir. Hareketini yaparken yavaşlar ve çok rahat gözükür ama rakibinin soğuduğunu anladığı an hızlanır ve bu şekilde rakibini geçer.

Nükleer zıplamasıyla bilinen Zion’un kaslarını kasma ve gevşetme yeteneği onu oyunun bugüne kadar gördüğü en büyük adamlardan biri yapıyor.

3. Behind the back

Williamson topu sürecek alan bulamadığında rakibini arkasına alır.

Aslında bu hareket anormal bir hareket değil lakin onun gücü ve hızlılığıyla buluştuğunda savunulması imkansız hale gelir.

4. Hop step

Bu hareket Zion’un ölümcül silahıdır. Fiziği sayesinde pota altında kendisine alan açar. Patlayıcılığı sayesinde havada dönerek smaç basar.

5. Drop step footwork

Zion, ayaklarının hızlılığı sayesinde kolej basketbolunun en verimli ve üretken boyalı alan skoreriydi. Hareketleri basit, ancak temel ayak hareketini kullanma hızı ona blok yapılmasını zorlaştırıyor.

Zion Williamson, Chicago Bulls karşısında 13 ‘de 12 isabet ile 29 sayı atmıştı. İşte Zion’ın o maçtaki performansının özeti:

Zion’un izlenilmesi gereken maçları

1. New Orleans Pelicans vs. San Antonio Spurs – 22 Ocak

2. New Orleans Pelicans vs. Boston Celtics – 26 Ocak

3. New Orleans Pelicans vs. Milwaukee Bucks – 4 Şubat

4. New Orleans Pelicans vs Los Angeles Lakers – 25 Şubat

5. New Orleans Pelicans vs  Dallas Mavericks – 4 Mart

Kaynakça :

https://www.espn.com/nba/story/_/id/28372656/how-watch-zion-williamson-best-moves-big-games-expectations
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz