Zalgris Kaunas Dengeleri Değiştirecek Mi?

293
THY Euroleague
Zalgris Kaunas Analiz

Senelerdir THY Euroleague’de gördüğümüz, basketbolun ekol ülkelerinden Litvanya’da son 25 yılın 21’inde şampiyon olan Zalgris Kaunas, bu sene bir sürpriz yapıp alıştığımız takımların haricinde Final Four’da yer alabilecek mi? Bunu yaparsa sürpriz olarak mı görmeliyiz?

Avrupa basketboluna pek çok yıldız armağan etmiş olan bu köklü takım, 1999 yılında THY Euroleague’de seyir zevki yüksek, farklı bir basketbolla şampiyon olmayı başarmışlardı. O tarihten bu yana her sen ligde yer almasına rağmen başarı elde edemeyen Zalgris Kaunas, şimdilerde koç Sarunas Jasikevicius önderliğinde tekrar mücadeleci bir takım konumuna geldi. Geçtiğimiz sezon takımını playoff’a sokamasa da beklenenin üzerinde bir performans sergileyen Jasikevicius’un bu sezon hangi takımı çalıştıracağı merak konusuydu. Pek çok teklife rağmen Zalgris Kaunas’ta kalan Litvanyalı çalıştırıcı, bu sene takımını bir üst seviyeye çıkardı.

Bugün, THY Euroleague’de 9 galibiyet ve 5 mağlubiyetle 5.sırada yer alan Zalgris Kaunas, son 4 maçını kazandı. Özellikle deplasmanda kazandıkları Fenerbahçe Doğuş maçı çok dikkat çekici oldu. Mütevazı kadrolu, nispeten düşük bütçeli bu takımda, artık kulüp adına efsaneleşmiş Paulius Jankunas ve kendini gittikçe geliştiren Kevin Pangos’un kilit oyuncular olduğunu söyleyebiliriz. Kariyerinin 1 sezon hariç tamamını Zalgris Kaunas’ta geçiren Jankunas, bu sezon yüksek yüzdelerle 13.3 sayı ortalaması tutturmuş durumda. Kevin Pangos da iyi yüzdelerle 11.9 sayı ortalaması yakaladı; serbest atış yüzdesini de yukarılara çekerse Avrupa basketbolunun elit oyun kurucularından biri olacağı bir gerçek.

Takım halinde baktığımızda %42.4 ile ligin en iyi üç sayı yüzdesine sahip olan Zalgris Kaunas’ta yine Edgaras Ulanovas, Arturas Milaknis ve Brandon Davies kendilerine verilen görevini çok iyi yerine getiriyor. Sarunas Jasikevicius’un takımını diğerlerinden ayıran bir diğer durumda saydığımız isimler başta olmak üzere yan rollerdeki oyuncuların görev tanımlarına uyarak, kendi için değil takım için oynaması.

Şimdi gelelim yazının başında sorduğumuz sorulara: Zalgris Kaunas, THY Euroleague’de son senelerde oluşan Real Madrid, Cska Moskova, Fenerbahçe Doğuş ve Olimpiakos takımlarına yeni bir alternatif olabilir. Yazının genelinde bahsettiğim sebepler dışında çok büyük bir avantajları da geleneği olan bir takım olmaları. Nasıl ki Obradovic Partizan’ı şampiyon yaparak efsane kariyerinde ilk basamağını çıktıysa Sarunas Jasikevicius da bunu Zalgris’te başarabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki yeni transferleri Beno Udrih, lig için seviyesi yukarıda bir oyuncu, bu takviyeyle beraber Zalgris Kaunas’ı sezon sonunda en azından Final Four’da görmemiz benim için sürpriz olmaz.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz