Yüzüklerin Efendisi Bill Russell

2454

Geçmiş günlerde, Scottie Pippen “Şampiyonluklar gelmiş geçmiş en büyük oyuncuları belirler” dediğinde Michael Jordan – LeBron James GOAT tartışmasında belirleyici bir unsurun altını çizmeye çalışıyordu, ama tartışmanın da o zaman olmaması gerekiyordu. Çünkü o zaman GOAT tartışmasız Boston Celtics efsanesi Bill Russell olmalıydı.

Bill Russell
Bill Russell

– 2 namağlup NCAA şampiyonluğu,
– 1 Olimpiyat altın madalyası,
– 11 NBA şampiyonluğu (son 2 hem coach, hem oyuncu olarak)

Bill Russell GOAT Adayı Mı?

Bu rakamlara kimse yaklaşamaz. Esasında bu da doğru değil, çünkü hem San Francisco Üniversitesinde, hem Olimpiyat takımında, hem de uzun süre Boston Celtics’te takım arkadaşı olan K.C Jones da 2 NCAA, 1 Olimpiyat altını, ve art arda 8 NBA şampiyonluğu kazandı. Yani Russell GOAT ise Jones the GOAT Bonus.

En son Socrates You Tube Kanalında yayımlanan “Bir Zamanlar Amerika” programında Bill Russell’ı anlattım. “Yüzüklerin Efendisi” ile ilgili son kararımı hala sağlıklı bir şekilde veremiyorum. Programda giriş paragrafındaki örnek dahil, hem Russell’ı destekleyen, hem de Russell’ı GOAT tartışmasında devre dışı bırakacak çok hikaye, istatistik ve gerçek bulabilirsiniz. Kararsızlığımın bir nedeni de belki o dönemin adayları Wilt Chamberlain, Oscar Robertson ve Jerry West kadar onu izlememiş olmam da olabilir.

Russell kariyerini 1969 yılında noktaladığında ben 11 yaşındaydım. Açıkçası onu bilinçli bir basketbol seyircisi olarak izleme şansım pek olmadı. Programın içeriğinde dile getirdiğim öyle detaylar var ki, bunları değerlendirip “Bu adam GOAT değil de kim GOAT” diyebilirsiniz. Ama öyle detaylar da var ki, bu adam sadece gelmiş geçmiş en büyük lider ve takım oyuncusu olabilir diyeceksiniz.

Kararımı Verdim

61 yaşına geldim, kararımı vereli epeyce oldu, Yüzüklerin Efendisine de hiçbir şekilde saygısızlık yapmak istemiyorum, ama beni ikna etmeye yarayan birkaç bilgi vereyim. NBA hem Russell, hem de Chamberlain’ın oynadığı dönem, Wilt’i yavaşlatmak için üç saniye koridorunu genişletti. Amaç  Wilt’i çemberden uzaklaştırıp etkisini azaltmaktı. Ama genişlemiş üç saniye Russell’ı daha olumsuz etkiledi. Bir diğeri Russell’ın kariyer ikilik yüzdesi % 44.0 serbest atış yüzdesi % 56.1. O dönemler bu fizikte bir uzunun % 44.0 ile oynamış olması hücum yönünden ciddi eksikleri olduğunun bir göstergesi. Chamberlain’ın ikilik yüzdesi kariyeri boyunca % 54.0’dü. 1960’lı yılların önde gelen diğer uzunlarına baktığımızda Walt Bellamy % 51.6, Jerry Lucas % 49.9, Zelmo Beaty % 49.4, hepsi Russell’a göre daha hücum da daha etkili görünüyor. Bill Russell , “Yüzüklerin Efendisi” olarak her türlü övgüyü hak ediyor, ama Socrates YouTube’da niye GOAT adayı olarak da görmediğimi anlatmaya çalıştım.

Bir Zamanlar Amerika; Bill Russell ile ilgili çok daha detay, ilginç hikayeler ve “Yüzüklerin Efendisi” kariyeri ile ilgili çok detay bulacaksınız. Belki program tartışmalara yol açacak, belki bazıları Russell’ın hakkını yeterince vermediğimi düşünecek, ama programı dikkatle izlerseniz sizin de kafanızı karıştırmayı başarmış olabilirim.

Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Murat Murathanoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here