Yugoslav Topraklarının Basketbola Yeni Armağanı

1582
Luka Doncic

Avrupa’nın oyuncu lokomotifi Yugoslav basketbolunun dünya basketboluna hediye ettiği birçok oyuncu var. NBA de boy gösteren Yugoslav kökenli oyuncu sayısı Avrupa’nın diğer ülkelerine nazaran oldukça fazla. Drazen Petrovic, Toni Kukoc, Zarko Paspalj, Dejan Bodiroga ve son dönemde Goran Dragic ve Bogdan Bogdanovic gibi isimler bunlardan sadece birkaçı…

Bu kadar çok oyuncu üreten topraklar basketbol severlerin kafasında her geçen sene benzer soruyu oluşturuyor ; Sırada Kim Var? Bu konuda bize her zaman cömert davranan Yugoslav Basketbolu kafamızdaki soru işaretlerini kaldırdı bile. İşte biz basketbol izleyicilerinin önümüzdeki yıllarda izlerken keyiflenip zaman zaman Avrupalı olmasından dolayı da gururlanacağımız isim LUKA DONCİC.

20.yy son hediyesi süper çocuk Luka Doncic henüz 18 yaşında olmasına rağmen fiziksel ve atletiklik açısından kendi pozisyonundaki çoğu oyuncudan daha güçlü ve hızlı. Fiziksel olarak daha gelişim göstereceğini düşünebiliriz ama onun buna pek fazla ihtiyacı yok gibi.Ancak Luka Doncic’in asıl fark yaratan diğer özelliği oyun zekası. Maç içinde izleyicilerde öyle bir etki bırakıyor ki bu spor en üst seviyede yıllarca yapıyormuşcasına. Zira efsanevi koç Zeljko Obradovic’in sözleri bu durumu destekler nitelikte. ”Doncic tüm jenerasyonlarda tek isim, kafa yapısını düşünürsek 18 değil sanki 30 yaşında.”

2.01  boyunda günümüz basketbolunda 1-2-3 numaralarda oynayabilen genç oyuncu ülkesi Slovenya’dan ayrıldığında henüz 13 yaşındaydı. Real Madrid ile 2015 yılında katıldığı turnuvada (Ciutat de L’Hospitalet Tournament) takımı ile şampiyon olurken takım arkadaşlarından 2 yıl daha genç olmasına rağmen Turnuvanın Takımına seçildi.

Luka Doncic’in buralara gelmesinde büyük pay sahiplerinden biri olan ve keşfeden isim mevcut Real Madrid koçu Pablo Laso’nun genç yıldız için verdiği bir demeçte şunları dile getirdi; ”Doncic’e hiçbirşey öğretmek zorunda kalmadım, zaten herşeyi öğrenerek gelmişti 17 yaşında olmasına rağmen içinde çok daha büyük birisi var.”

Luka Doncic 30 Nisan 2015’te sadece 16 yıl 2 ay 2 günlük iken Real Madrid formasıyla ilk resmi karşılamasına çıktı ve kulüp tarihinde bir ilke imza atmıştı. Saha içine baktığımızda savunmayı çok iyi okuyup adam eksiltebiliyor, ikili oyunda pivotuna pozisyon hazırlamakla birlikte potaya güçlü bir şekilde penetre edebiliyor. Oyun içinde 1e1 kaldığında guard pozisyonundaki diğer oyunculara karşı güçlü fiziği ile sırtı dönük oyun oynayabiliyor.

Harun SEVİCİ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı
Paylaş
Önceki İçerikKaybedenler Kulübü: Thomas Heurtel
Sonraki İçerikAh İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here