Yılın Takasında İki Takım da Kazançlı

242
Yılın Takasında İki Takım da Kazançlı
Yılın Takasında İki Takım da Kazançlı

NBA’da yılın takas hamlesi gerçekleşti. Cavaliers’tan takasını isteyen Kyrie Irving, sonunda istediğini aldı. Cleveland, yıldız skoreri Isaiah Thomas, Jae Crowder, Ante Zizic ve Brooklyn Nets’ten gelecek 2018 ilk tur draft hakkı karşılığında takas etti. Bu takasın olumlu ve olumsuz yanlarını her iki takım açısından da değerlendireceğim.

Öncelikle; Cavs adına takımdan ayrılmak isteyen bir oyuncu karşısında istenenler ve alınanlar gerçekten muazzam ancak Cavs yönetiminin de izlemiş olduğu şahane yoldan bahsetmek gerek. Geçtiğimiz günlerde, Kyrie ve LeBron’un bir araya geldiği, aralarındaki buzları erittiği ve Kyrie’nin takımda kalabileceği söylemleri ortaya atıldı. Yani, Kyrie’nin takasının gerçekleşmeyebileceği ihtimali de meydana çıktı. Aslında bu medya manipülasyonuydu. Kyrie’nin takımdan ayrılmasını bir mecburiyet olarak göstermemek ve olası NBA takaslarındaki isteklerini doğrudan talep etmek adına düzenlenmiş bir plandı. Cavs yönetimi, takımdan ayrılmak isteyen bir oyuncunun karşılığında önemli isteklerde bulunamayacağının farkındaydı ve kusursuz bir algı yönetimiyle işi çözmeyi başardılar. Şimdi gelelim aldıkları isimlere. Isaiah Thomas, tavanı belli bir oyuncu ve farklı oyun stilinden ötürü etkili olmasını istiyorsanız; her daim çevresine ona ayak uydurabilecek oyuncuları yerleştirmek zorundasınız. Ek olarak, topsuz oyunda da fazlasıyla etkisiz bir isim Isaiah Thomas ve LeBron’un himayesi altındaki Cavs’ta bu durumu değiştirmesi gerekebilir. Crowder ise müthiş bir görev adamı. Kendisine biçilen rolün içerisini tam anlamıyla doldurabilen ve düzenler çerçevesinde etkili olabilen bir oyuncu. Büyük katkı vereceğini düşünüyorum. Onun Cavs’a katılımıyla birlikte milli oyuncumuz Cedi’nin halihazırda kısıtlı olarak görülen oyun süresi daha da sınırlandırılabilir. Cedi’yi, kendini kanıtlaması adına daha zorlu bir süreç bekliyor. Ante Zizic ise potansiyeli yüksek, önemli bir uzun adayı. Cavs’ın yaşadığı boyalı alan problemine (Tristan Thompson 5 numarada küçük kalıyor) çözüm olmayacaktır ancak ilerleyen dönemde net rolü belirginleşecektir. Brooklyn’in de muhtemel geçireceği kötü sezon sonrası Cavs 2018 draftında yüksek ihtimalle ilk 5 sıranın içerisinde bir yer edinecek. Bu da oldukça değerli bir fırsat.

Boston Celtics açısından ise bu takasın en önemli kazanımı; yetenek katsayısını yukarılara çekmiş olmasıdır. Hücum çeşitliliği bakımından kısır ve fazlasıyla Thomas’a bağımlı bir takımdı Boston Celtics ama bu durumu değiştirmek için mühim bir hamle yaptılar. Thomas’ı göndermek, takımın hücumda tek bir oyuncuya bağlı kalmamasını sağlayacak ve belki de takım prangalarından kurtulacak. Kyrie’nin gelmesiyle de hücumdaki üretkenlik ve yaratıcılık artacak. NBA’daki en önemli skorerlerden birisi Kyrie Irving ve bireysel yetenek olarak da en kıymetli 3-4 oyuncunun içerisinde olduğu söylenebilir. Ayrıca Boston’un hücumda tahmin edilebilirliğini en aza indirgeyecek ve belki de onun rahat ve umursamaz tavrı, ilginç bir şekilde Boston’un daha disiplinli ve sert vaziyetine pozitif yönde etki edecektir. Bir nevi kazan-kazan durumu söz konusu olabilir. Bunun yanında Crowder’in de takımdan ayrılmış olması, genç oyuncular Jason Tatum ve Jaylen Brown adına da önemli bir kazanç olacaktır. Bu iki genç oyuncunun da potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz ve gelişimlerini sürdürebilmeleri adına daha fazla oynamaları gerekliydi. Crowder’in ayrılmasıyla da daha uzun süreler parkede kalacaklarını söylemek mümkün.

BORA BURÇ BİLBAN

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here