Yiğit Arslan: “Galatasaray’ı hak ettiği yerlere tekrar getirmek istiyoruz”(Özel Röportaj)

468
Yiğit Arslan Galatasaray'ı hak ettiği yerlere, tekrar getirmek istiyoruz(Özel Röportaj)
Yiğit Arslan Galatasaray'ı hak ettiği yerlere, tekrar getirmek istiyoruz(Özel Röportaj)

Geçtiğimiz sezon TOFAŞ formasıyla başarılı bir sezon geçiren ve yeni sezon öncesi Galatasaray’a transfer olan Milli Takım’ın genç isimlerinden Yiğit Arslan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Yiğit, TOFAŞ kariyerini, Galatasaray’a transfer sürecini ve merak edilen pek çok şeyi sizler için cevapladı.

TOFAŞ gibi, gençlere önem veren bir kulübün formasını giymek ve Orhun Ene gibi bir koç ile çalışmanın senin için ne gibi avantajları oldu?

TOFAŞ, gerek altyapı gerek tarihi ve kültürüyle tam bir örnek kulüp bana göre. Bu yapı içerisinde diğer bir başarılı ve örnek insan olan Orhun Abi ile çalışmak bizlere belki de en iyi imkanlardan birini sundu. Ben de bu imkanları en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştım.

TOFAŞ formasıyla istikrarlı olarak gösterdiğin başarılı performanslarla kadronun vazgeçilmez ismi oldun ve genç yaşta A Milli Takım’a kadar yükseldin. Bu başarıyı ve istikrarı neye borçlusun?

Kendi adıma daha yaptığım işi ve başarıları yeterli bulmuyorum. Ama bu zamana kadar yaptıklarım için küçüklüğümden beri çok çaba sarf ettiğimi söyleyebilirim. Ailemin ve yakın çevremin desteği, doğru insanlarla çalışmak en önemlisiydi bu zamana kadar bence. Hayatınızda çalışmanın karşılığını bir şekilde alıyorsunuz. Umarım daha başarılı ve daha iyi bir sporcu olabilirim.

Ağustos ayında Çin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası için açıklanan A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın aday kadrosunda yer alıyorsun. Neler hissediyorsun?

Burası Türk bir sporcu için bence en önemli yer. Her basketbolcunun hayallerinden biri. Umarım başarılı bir kamp döneminden sonra Çin’e giden 12 kişi arasında olurum.

Milli takımdaki atmosfer nasıl? Dünya Şampiyonasında öncelikli hedefiniz nedir?

Atmosfer tamamen aile gibi. Sıkı bir çalışma düzeni var fakat kimse şikayetçi olmuyor. Keyifli bir atmosfer. Hedefimiz en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek. Olimpiyat vizesi almak çok istediğimiz bir başarı. İnşallah kısmet olur.

Grubumuzda turnuvanın favorisi, birçok NBA yıldızının yer aldığı ABD Milli Takım’ı yer alıyor. O maç için neler düşünüyorsun? Dünyaca ünlü yıldızlarla karşılaşacak olmak seni şimdiden heyecanlandırıyor mu?

Tabiki heyecanlanıyorum. Yaşanabilecek en heyecanlı ve unutulmaz bir anı olacaktır. Amerika’nın gücünü hepimiz biliyoruz. Ama elimizden geleni yapacağız. İyi bir karşılaşma olacağını düşünüyorum.   

Geçtiğimiz sezon hedeflediğin başarılara ulaştığını düşünüyor musun?Kısaca sezonu değerlendirir misin?

Sezon benim için güzel başlayıp güzel devam ediyordu. Öz eleştiri yaptığım zaman playofflar başlamadan önceki 5-6 haftalık süre güzel geçmedi. Sonrasında play offlarla birlikte güzel bir son olduğunu düşünüyorum. Hedefim bu sene oyunumu daha da yukarı çekmek. 

Ligimizde karşı karşıya oynarken en çok zorlandığın isim kim?

Shane Larkin

TOFAŞ’tan ayrılmaya karar vermendeki etken neydi?

Kendime belirlediğim seviyeye daha hazır olmadığımı düşünüyordum. Bu yüzden, şu an oynadığım seviyeden düşmeden oynamaya devam etmek ve sorumluluk almak istiyordum. Hem psikolojik olarak hem de farklı bir meydan okumayla kendimi geliştirebileceğimi düşündüğüm için böyle bir karar verdim.

TOFAŞ altyapısından yetişip, A takımın yıldız oyuncusu oldun ve kulüpte uzun bir süreç geçirdin. Ayrılırken neler hissettin?

Ayrılırken gerçekten çok farklı duygular hissettim. Çok duygusal bir durumdu. 15 yılım geçti orada. Çok zor oldu. Her zaman için ben de ayrı yeri var TOFAŞ’ın.

Galatasaray dışında, başka takımlardan da teklif aldın mı?

Birçok teklif aldım. Fakat Galatasaray’ı tercih ettim.

Galatasaray’ı tercih etmendeki faktör neydi?

Sıradan bir şeyden değil, Galatasaray’dan bahsediyoruz. Oynamaya devam ederek başarılar kazanabileceğim, kendimi daha çok geliştirebileceğim bir yer olmalıydı bu adımım. Galatasaray’da teknik ekiple konuştuktan sonra, oturup düşündüğüm zaman en doğru adımın Galatasaray’da oynamak olduğunu düşündüm.

Yeni sezonda Galatasaray formasıyla hedeflerin neler? Nasıl bir Yiğit Arslan izleyeceğiz?

Galatasaray’ı hak ettiği ve zaten alışık olduğu yerlere, tekrar getirmek istiyoruz. Bunun için çaba göstereceğim. Bireysel olarak her sene üstüne koymaya çalıştım hayatım boyunca. Bu sene de gecen senenin üstünde bir oyun sergilemek öncelikli hedefim. Çok daha yönlü bir oyuncu olduğumu sezon içerisinde göstermek için çalışacağım.

Bireysel olarak hedeflerin arasında NBA var mı?

Hayallerim arasında var. Ama gerçekçi olmak daha iyi. Önümde daha yolumun olduğunu düşünüyorum. 

Buradan bizim aracılığımızla takipçilerimize ve Galatasaray taraftarlarına yeni sezon öncesi neler söylemek istersin?

Dışardan gördüğüm kadarıyla bu zamana kadar Galatasaray taraftarı yükseklere oynayan ve her ne olursa olsun mücadele eden bir takım görmek istiyor. Biz hangi kupada yarışıyorsak orada başarı istiyoruz. Ben, taraftarımızla birlikte çok güçlü olacağımızı düşünüyorum. Onların yansıttığı farkı ben sahadayken daha tecrübe edemedim ama nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Umarım bütün maçlarımızda geçen senelerden çok daha fazla taraftar salonda olur ve hep birlikte güzel bir sezon geçiririz. Onlara ihtiyacımız var.  

İzinsiz, kopyalanması ve paylaşılması yasaktır.

  RUHİ ÜNAL / SONPERİYOT-NF

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here