Wade Yoksa Takımdan Gönderildi mi?

357
Wade Yoksa Takımdan Gönderildi mi?

‘‘Tüm bu free agent kargaşasının içinde ne geçen sene olmak istedim ne de bu sene olmak istiyorum. Artık serbest oyuncu piyasası içinde olmak istemiyorum buna meraklı değilim. Miami ile sözleşmemi yenileyip yola devam etmek istiyorum. Hiçbir free agent söylentisi içinde olmak istemiyorum. Burası (Miami Heat) benim kariyerimi bitirmek istediğim yer.’’

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Evet yanlış okumadınız tüm bu sözler takımdan ayrıldıktan sonra formaları yakılan, takımı sattı algısı yaratılmaya çalışılan Dwyane Wade’e ait. Wade bu cümleleri sarfedeli sadece 5 ay oldu. Peki bu 5 ay içinde ne değişti de takımdan ayrıldı?

Aslında her şey takım başkanı Pat Riley’nin Wade’e karşı olumsuz tutumu ile başladı. NBA’i yakından takip eden herkes Pat Riley’nin nasıl bir deha olduğunu, oyuncuların üzerinde nasıl bir karizması olduğunu iyi bilir zaten; Shaquille O’Neal’ı, LeBron James’i hatta Chris Bosh’u Miami’ye getiren şey de tam olarak bu üstün zeka ve karizmadır. Bunu NBA Türkiye dergisinin 2010 Ağustos ayı sayısındaki Pat Riley analizinden kolaylıkla anlayabilirsiniz. ‘‘Riley her zaman yaptığı gibi büyük riskler alıyordu, çünkü bunun ucunda büyük bir ödülün olduğunu o da biliyordu. Heat Riley döneminde hiçbir zaman kolejden gelen yıldızları önemseyen bir kulüp olmadı. Aynı şekilde dünyanın ücra köşelerinde yetenek avına çıkan Heat gözlemcileri de yoktu. Takasları ve serbest oyuncuları kovalayan Riley’nin masaya otururken elinde iki büyük koz oluyordu: Güney Sahili’nin avantajları ve Riley’ye özgü karşı konulamaz karizma. Shaquille O’Neal’ı Heat’e getiren bu iki koz şimdi LeBron’nun ve Bosh’un peşindeydi.’’ Bence Riley daha iyi tasvir edilemezdi. Dwyane Wade’in Chicago Bulls’a gitmesine rağmen Riley karizmasından hiçbir şey kaybetmedi ama bu Riley’nin Wade’in takımdan ayrılmak istemesindeki bir numaralı etken olduğunu değiştirmez.

Dwyane Wade Gönderildi mi
Dwyane Wade Gönderildi mi

Her şey önce Hassan ile yıllık 24,5 milyon dolardan 4 yıl için 98 milyon dolarlık kontrat imzalanması ile başladı. Pat Riley, Kevin Durant’ı getirebilmek için ilk önce Hassan’ı takımda tutmanın Wade’i tutmaktan daha önemli olduğunu düşünüyordu. Wade elbette Hassan’nın kalmasına sevinmişti ama bunca emeğine karşılık Riley’nin önceliği kendisine değil de Hassan’a vermesi Wade’i çok üzmüş Riley ile köprüleri atmasındaki ilk neden olmuştu. Daha sonrasında Riley’nin Wade’e ilk kontrat teklifi sadece 10 milyon dolar olunca Wade çileden çıktı. Bu önerilen kontrat Wade’e yapılan bir hakaretti resmen üstü kapalı bir şekilde ayrılmasını istemekti. Wade senelerce takımın başarısı için kontratından fedakarlık etti. Hiçbir zaman takımın en çok kazananı olmadı. Timofey Mozgov’un yıllık 16 milyon aldığı bir ortamda Wade bunu kendisine yapılan bir saygısızlık olarak algıladı. Tüm bunlara rağmen Wade Miami Heat’e kapısını hala kapamış değildi. Riley’nin Wade’e 2. teklifi 2 yıl için 40 milyon dolardı ama Wade’in isteği ise 54 milyon dolardı. Anlaşamadılar.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Wade ve takım sahibi Mickey Arison New York’ta son kez bir araya geldi. Wade kontratına 3. yılı ekletmek istedi ama Mickey Arison’un tavrı Wade’e karşı hiç hoş ve istekli değildi. Onca olumsuzluğa rağmen Arison 3. yılı kontrata eklese Wade Heat’te kalacaktı. Miami Heat’e 3 şampiyonluk kazandırmış 13 senedir Heat’i neredeyse her sezon sırtında taşımış bir oyuncuya karşı bu tutum adeta bir vefasızlık örneğiydi. Wade ne için uğraşıyorum? Kim için ter döküyorum? diyerek toplantıdan ayrıldı ve sonrasında teklifi 7.5 milyon dolar daha fazla olan Chicago Bulls ile 2 sene için 47.5 milyon dolara anlaştı. Netice olarak Dwyane Wade, Miami Heat’ten ayrılmadı, resmen gönderildi.

Onur Kaya

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here