Vizyonsuzluk Savaşı

587
NBA
Vizyonsuzluk Savaşı

Carmelo Anthony’nin Oklahoma-Atlanta-Philadelphia’nın dahil olduğu bir takasla Atlanta’ya transfer olmasının ardından akıllarda birçok başka soruya neden olabilecek bir soru meydana geliyor. Hangimiz daha vizyonsuzuz?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Carmelo Anthony 2022 Draft’ının 1. tur hakkı, Dennis Schröder, Philadephia’dan Timothe Luwawu karşılığında Atlanta’ya transfer oldu. Atlanta Carmelo’nun yanı sıra Justin Anderson’ı Sixers‘tan alırken, Sixers Atlanta’dan Mike Muscala’yı kadrosuna kattı.

Anthony böylece Denver Nuggets, New York Knicks, Oklahoma City Thunder’ın ardından kariyerindeki dördüncü takıma geçiş yaptı.

NBA üzerindeki transfer haberlerini resmi olarak gerçekleşmeden önce doğrulukla duyuran kaynaklardan olan Adrian Wojnarowski’ye göre Atlanta’ya giden Carmelo Anthony yine serbest kalacak ve serbest kalan Anthony, Houston’ın yolunu tutacak.

Geçerli Senaryolar ve Vizyon

Takas iki önemli cephesinden ilkinin gözünden bakmak gerektiğinde; Atlanta sorunlu ve maliyetli bir Schroder’den kurtularak yeni sezonda Trae Young, Bazemore gibi isimlere sığınıp geleceğe odaklanacak. Birkaç sezonu çöpe atarak, geri dönüşünü muhteşem kılmaya çalışacak.

Diğer tarafta ise tarihin en iyi draftlarından olarak değerlendirilen 2003 NBA Draft’ında üçüncü sırada Denver Nuggets tarafından seçilen, takımsal anlamda olmasa da bireysel anlamda kalbur üstü NBA atletlerinden biri halinde gelen, daima beklentilerin daima altında kalan bir Anthony.

NBA’ye adım attığı yıllarda Lebron James ile birlikte basketbolun geleceği sıfatlarına nail olan Carmelo’nun süreç içerisinde tercihi ise “umursamamak” olacaktı.

ABD A Milli Basketbol Takımı’nda aldığı sorumluluğu forma giydiği kulüp takımlarında almayan Anthony, maçın skorunu, ligin gidişatını göz önüne almamak suretiyle eline aldığını attı.

Kariyeri boyunca NBA’nin en saf skorerlerinden biri kimliğinde olan ve son birkaç senedeki performansı göz ardı edildiğinde hüviyetini hala saklı tutan yıldız oyuncunun bu tavrı, çağdaşlarına oranla sönük bir kariyer meydana getirmesine neden oldu. Nitekim 2003 NBA Draftları’nda seçilen LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh gibi isimlerin kariyerlerine bakıldığında yetenek skalasında Anthony’nin yerinin daha yukarılarda olması bir mutluluk sebebi olabilirdi.

Günü seçen, dünü ya da yarını düşünmeksizin her gününün geriye kalan hayatının ilk günü olduğu gerçeğine sığınan Carmelo, Carpe Diem’in tadını çıkardı.

Wojnarowski’ye göre, en yetenekli sorumsuzların baş sıralamalarında yer alan bu adamın şehrin Doğu kıyısına dönmek yerine, Teksas’a, eski dost Chris Paul ve James Harden’ın yanına dönecek. Atlanta ile karşılaştırıldığında Houston’da varlığını sürdürecek bir Carmelo yansımaları çok daha farklı olabilecektir. Belki bir yeniden yükseliş, belki bir yüzük. Lakin süreç ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın kafalardaki soru işareti baki kalmayacak mıdır? Ya vizyonlu olsaydı?

Ata Ateş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here