Valencia Eksik Kadro ile Efes’e Teslim Oldu

679
Valencia Eksik Kadro ile Efes'e Teslim Oldu
Valencia Eksik Kadro ile Efes'e Teslim Oldu

ANADOLU EFES İÇİN KOLAY GECE DEDİLER

Basketbolun kıyısından bucağından geçenler, Avrupa’da en iyi basketbol liginin İspanya Ligi olduğunu çok iyi bilir ve bunu gözü kapalı söyler. Öyle bir ligde puan cetvelinin üçüncüsü olan Valencia. Euroleague’de her ne kadar 13. alsa da geçmişte çeşitli kupalarda final ve şampiyonlukları olan Valencia, Anadolu Efes’in konuğu olarak Sinan Erdem’de. Valencia çeşitli şanssızlıklar nedeniyle oyun kurucusu ve bazı oyuncuları yok! Yedi kişilik esas kadrosu ile burada.

ANADOLU EFES 82-66 VALENCIA

Yıllar önce patentini almayı unuttuğum: “Bir takım oyun kurucusu kadar konuşur!” sözü her zaman geçerli. Uzun oyuncudan sıkıntısı olmadığı, ancak topu getirirken zorlanan bir Valencia seyrettik. Her ne kadar yedi kişi geldiler desek de, yedeğin yedekleri ile 9 kişi sahaya sürdüler. İki çeyrekte sadece iki asist, iki top kaybı ile oynadılar. Abalde, Puerto, Martinez, Green ve yakından tanıdığımız Pleiss ellerinden geleni yapıyorlar. İlk çeyrek 23-19 lehimize geçildi. İkinci çeyrekte biraz daha savunmaya emek verilince devre 43-31 önde bitirdik.

Mccollum 10 sayı ile sahanın en skoreri. Dragic ve Motum her geçen gün daha iyi oynamaya başladılar. Aslında takımda gözle görülür şekilde, basketbol oynamak isteyen Efes’li oyuncuları görünce “derin bir iç çeekiyorum.” Neden biliyor musunuz? Efes’e baskı yapıldı, kapatılmaya çalışıldı! Adı Anadolu Efes oldu! Eskiden alkol reklamı deniyordu! Şimdi bira fabrikaları bir bir kapandı! Artık böyle bir reklama da ihtiyaç yok! Bu baskının dışında “Beşiktaş Genel Kurul üyesi olan Tuncay Özilhan’a Efes’i kapat, tüm sponsorluğu üstlenerek Beşiktaş Basketbolunu destekle” diyorlar! Şimdilik böyle birleşmeyi düşünmediğini söyledi. Özilhan temsilcisi olduğu Holding adına yatırımlarını, Mc Donalds, Kipa, Migros gibi gıda ya kaydırdı. Ya da, Efes’i adı geçen firmalarla basketbola ekleyebilir.

Belki ikna edilirse Tuncay Özilhan: Beşiktaş’ı en güçlü Türk Takımı yapabilir! Çünkü böyle giderse yıllar yılı basketbolun tek patronu Fenerbahçe olacaktır. Başka bir şampiyon çıkaramayan ülkemizde, Fenerbahçe müzesini Türkiye Şampiyonluk Kupaları ile süsleyeceklerdir. Bu şartlarda ezeli rakabet sözü geçerli olmayacak, yerlerde sürünecektir. 500’er seyirciye oynayan Galatasaray ve Beşiktaş ne yazık ki, ezeli rekabete nasıl uyum sağlayacaklar. Fenerbahçe Doğuş yapılanması, salonu ile, Obrodovic ile yılları içine alacak “EFSANE FENERBAHÇE” ROMANINI OLUŞTURACAKLARDIR. Eğri oturalım doğru konuşalım, bu organizsayonu kim nasıl üstüne çıkabilecek? Bence bunu belki de seneye başlamak üzere bir tek Ergin Ataman’lı Anadolu Efes’te görüyorum. Çünkü önümdeki nota bakıyorum Anadolu Efes 612. Avrupa Kupası maçına çıkıyor! Türkiye’de futbol dahil kaç takıma nasip olur böyle bir Avrupa serüveni! Daha ne olsun bu onur tüm Türkiye’nin.

Seneye akıllı yatırımla bu Efes takımı Ergin Ataman’ın elinde, Euroleague puan cetvelinin zirvesinde yer alır! Söze ben söz veriyorum. Ergin Ataman ve onun istediği oyuncular ile Olympiakos ve Panathiniakos’un üstünde yer alacaktır. Özellikle; Meşhur başkan ve Panathiniakos İstanbul-Atina hattını otobüs ile dönme garantisi veririm.

Üçüncü çeyrek diyorum. Biliyorum ki, Ergin Hoca ilk iki periyottan memnun değil! Nasıl olsa yeneceği takım karşısında bile ilk önce “SAVUNMA” diye soyunma odasında oyuncularının başını ağrıtmıştır. Çünkü bundan evvelki maçlarda kazanacak sayıyı atmalarına rağmen kötü savunma nedeniyle bir çok oyunu kaybederek Euroleagu’nin dibine demirledi! Üçüncü çeyreğin ilk yarısında yağmur gibi yağarlarken, Green 15, Pleiss 10 sayı atarak bizi zorladılar. Mccollum ve Dragic çift sayılara ulaştı. 63-53 önde son çeyreğe taşınıyoruz.

Boyalı alan içinden hücum yapmamız gerekirken ısrarla dışardan şut atmak ve bunu çabuk kullanmak rakibi yormadığı gibi, potamıza hızla çökmelerine neden oluyor. Green 18 sayı ile yağmur gibi yağıyor. Doğuş ancak onun tutabilir diye düşünüyorum. Valencia’da bir de, Pleiss 10 sayı ile çift haneli sayılara ulaştı. Ancak eksik kadro ile buraya kadar. Ergin Ataman’ın elinin değdiği belli Mccollum 24 sayı ile kendine geldi. Brown 10, Motum 11, Dragic 18 sayı ile oynadılar. Douglas hala uyum konusunda sıkıntılı o da çözülecektir. 82-66′lık skor iyi geldi doğrusu. Kısaca Anadolu Efes prestij için önemli bir galiibiyet imza attı.

İsmet Badem

Anadolu Efes – Valencia Basket maçının özeti:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here