Modern Basketbolun Getirdikleri

666
Modern Basketbolun Getirdikleri
Modern Basketbolun Getirdikleri

Merhaba arkadaşlar SonPeriyot.com’da uzun zamandır yazı yazmak istiyordum. İlk yazımla karşınızdayım. İlk yazımda “modern basketbolun getirdikleri”ni kalem almak istedim. Sitemizde daha önce Pace and Space nedir konulu bir yazı vardı; o yazıyı da okuyabilirsiniz. Ben, konuyu yakından takip ettiğim oyuncular ile beraber yazacağım. Stephen Curry’den başlayayım. Farkettiğiniz üzere basketbolun 20 yıl öncesinden eseri kalmadı. Bunu yaratan belli başlı kişiler var bana göre burada bir numara Koç Kerr ve Stephen Curry‘dir.

Kobe Bryant, Lebron James, Michael Jordan… Bunların tarihin en büyük 3 oyuncusu olduğu çoğu kişi tarafından muhtemelen kabul ediliyordur. Aradaki fark ise şu. Bu oyuncular oyunun en iyi öğrencileri oldular Mj’i biraz dışarıda tutuyorum ama o da Oscar Robertson ve bir çok oyuncudan esinlenerek oyununu geliştirdi bu bir gerçek. Curry ise biraz farklı. Böyle bir oyuncu gerçekten daha önce gelmedi. Harika şutörler geldi bu ligde her zaman çok elit şutörler oldu fakat bu adam inanılmaz top hakimiyetiyle şutunu ve çevikliğini birleştirerek ortaya acayip bir şey çıkardı. Şu an farkettiyseniz bir çok şutör menzili eskiye göre uzattı yani artık üçlüğün 2 metre gerisinden bile tehdit oluşmaya başladı. Bu işi bu hale getiren takım kesinlikle GSW ve başroldeki oyuncu bu adamdır. Sevip sevmemek meselesi ayrı tabi ki ama oyunun en iyisi olmak bir yana oyunu değiştirmek gerçekten inanılmaz bir olay diye düşünüyorum. Bir sezonda 402 üçlük attı maç başına 5 üçlük ediyor inanılmaz bir rakam. Ama farkettiyseniz Curry, Ray Allen’ın rekorunu geçtikten sonra eski şut istatistikleri birden çöp haline geldi.

Klay o rakamları geçti. Bu sene Eric Gordon geçti. Daha çok oyuncular geçecektir. Oyun eski mücadelesinden uzaklaştı sayılır. Eski savunmalar yapılmıyor bir yandan da yapılamıyor. Bunun sebebi eskiden herkes atletti ama herkes böyle şutör değildi. Şimdi Brook Lopez gibi Horford gibi oyuncular çıkıp takır takır üçlük atıyorlar. Savunması gerçekten çok zor bir durum. Skorlar arttı tempo arttı. Takım yapıları oyuncu yapıları birden değişmeye başladı uzunlar şutlarını inanılmaz şekilde üst seviyelere çıkarmaya başladılar.

Oyunu değiştiren oyuncuların örnekleri gerçekten çok yok bu konuda bana katılır mısınız bilmem ama bu etkiyi Shaq yaptı. Oyuna kurallar geldi Shaq döneminde duymuşsunuzdur. Potalar değişti. Titanyum potaların lige giriş sebebi Shaq’in bildiğim kadarıyla 7 kere pota kırmasıydı. Ne alaka diyenler olacaktır. Shaq eski tip uzunların en son ve en iyi ürünüydü bana göre. Artık bu tarz oyuncuları göremeyeceğiz. Farkettiniz mi bilmem Dirk uzun şutör kavramını lige empoze eden kişidir. Bu kadar iyi şut atan uzunlar Dirk’ten sonra gelmeye başladı onun da bu etkiyi yaptığını düşünüyorum. Belki ileride Antetekoumpo etkisi lige 2 metrenin üzerinde point guardların damga vurmasına sebep olabilir. GSW sevilmese de gerçekten saygı duyulması gerekir diye düşünüyorum bu yüzden çünkü son yılların en büyük etkisini yaptılar belki de basketbolu değiştiren takım oldular.

Sizin de fikirlerinizi bekliyorum okuduğunuz için teşekkür ederim.

Oğuzhan Ülgen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here