Türk Takımları ve Basketboldaki Yabancı Kuralı

302
Türk takımları ve basketboldaki yabancı kuralı
Türk takımları ve basketboldaki yabancı kuralı

Türk basketbolu altın günlerini yaşıyor. Genç milli takımlarda gelen başarıların ardından kulüp takımlarımız da sezona genel olarak çok iyi başladı. Futbolun tam tersi bir kararla sezon başında basketbolda yabancı kuralı 5+1 olarak değiştirilmişti ve kulüplere aynı zamanda istediği kadar yabancıyla sözleşme imzalama hakkı tanınmıştı. Kısa sürede elde edilen veriler geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Bu sezon Avrupa’da oynayan takımlarımızın başarı tablosuna göz atalım:

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Euroleague:
Anadolu Efes; 5 galibiyet 2 mağlubiyet (Grupta 2. sırada)
Fenerbahçe Ülker; 5 galibiyet 2 mağlubiyet (Grupta 3.. sırada)
Galatasaray Liv Hospital; 3 galibiyet 4 mağlubiyet (Grupta 4. sırada)

Eurocup:
Beşiktaş Integral Forex; 6 galibiyet 1 mağlubiyet (Grupta 1. sırada)
Banvit; 6 galibiyet 1 mağlubiyet (Grupta 2. sırada)
Pınar Karşıyaka: 5 galibiyet 2 mağlubiyet (Grupta 2. sırada)

Bu sonuçlarla Avrupa’nın en büyük 2 kupasında yer alan 6 temsilcimiz de bir üst tura çıkıyor. EuroChallange Kupası için tablo henüz çok net olmadığı için onu dahil etmedim. Bu noktada yabancıların çokluğunun Türk oyuncuları etkileyebileceği konuşuyor ama bence tam aksine forma savaşı için hırslandırmalı. Bu konuda en iyi örnek Efes’in parlayan yıldızı Cedi Osman. O böyle mücadele ettiği, kendini basketbola verdiği sürece hak ettiği dakikaları sonuna kadar almaya devam edecektir, diğer sporcularımız da Cedi’nin mücadelesinden feyz almalı kanaatindeyim.

Sözün kısası Türkiye Basketbol Ligi, Beko gibi bir sponsoru geçen sezon yaşanan tatsız olayların etkisiyle kaybetmiş olsa da iyi yönde ilerliyor. Ligin kalitesi tarihin en yüksek seviyesinde, tribüne gelen seyirci sayısı her geçen gün artmakta. Sezon sonunda Avrupa’da da başarının gelmesi durumunda İspanya Ligi’nin seviyesine çıkmamız hatta geçmememiz için hiçbir engel kalmayacak. Ivkovic, Obradovic gibi en değerli antrenörlerin çok önemli oyuncularla birlikte Türkiye’ye gelmesi ekonomik ve basketbol olarak birçok ülkeye nazaran güçlü durumda olduğumuzun adeta bir kanıtı. Temennimiz o ki basketbolumuz çok daha iyi yerlere gelsin; keyif, heyecan, rekabet, başarı hiç eksik olmasın…

Türk takımları ve basketboldaki yabancı kuralı
Türk takımları ve basketboldaki yabancı kuralı

Rıdvan Yağımlı

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here