Tracy McGrady, Luka Doncic ve “Saygısızlık” mevzusu

1521
Tracy McGrady, Luka Doncic ve “Saygısızlık” mevzusu
Tracy McGrady, Luka Doncic ve “Saygısızlık” mevzusu

Bütün mesele Tracy McGrady’nin yaptığı saçma sapan açıklamayla başladığını düşünüyorsunuz değil mi? Hayır, öyle değil. NBA’in eski süperyıldızı Tracy McGrady, Luka Doncic’in All-Star oylamasında James Harden, Stephan Curry, Kevin Durant gibi oyunculardan daha fazla oy almasını “saygısızlık” olarak tanımlamıştı. Sonra da bana “çok sert giriyorsun” diyorlar. Ne yapabilirim? Mutfakta önüme ne malzeme konuluyorsa onu kesip biçiyorum. Şimdi uzun uzun beyin jimnastikleri yapmadan evvel tek bir anti-tezle T-Mac’i mat edelim. “Çok şeytani düşünüyorsun” demeyin sakın… Adama sorarlar; hatta soralım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Eyy Tracy McGrady, yıllarca Houston Rockets’ta takım arkadaşın Yao Ming koskoca Çin’i arkasına alarak All-Star oylamasında NBA’in bir çok süperyıldızından daha fazla oy alırken nerelerdeydin? Yao Ming, Shaq’n önünde Batı takımında ilk 5’te başlamıştı. Bu bir.

İki; O zamanlar NBA’in marka yüzlerinden biriyken, sırf Çin’de ayakkabılarını daha fazla satabilmek için mi sustun zamanında?

Üç; Takip ediyoruz, Çin’de hala yaz basketbol kampları düzenliyorsun? Genç çocuklarla sohbetler gerçekleştiriyorsun. Anlat o zaman onlara Yao Ming’in haybeye All-Star olduğunu.

Arkadaşlar iyi dinleyin! Tracy McGrady’nin bu hareketi çok tesadüfen yapılmış bir gaf değildir. 10-15 sene evvel bu işler daha fazlaydı. Emin olun hepsini gördüm. Burada Tracy McGrady cin olmadan şeytan çarpmaya kalkmış. Aklı sıra yabancı oyunculara karşı Amerikan spor basınında ve sosyal medyasında bir algı oluşturacak, vesaire. O giderken ben dönüyordum. Benden size bir tavsiye; ciddiye almayın.

Ayrıca ben “Siz Kevin Durant’ı, James Harden’ı müthiş bir hücum oyuncuları zannediyorsunuz. Siz Tracy McGrady’i izlemeliydiniz” diyen biriyimdir. T-Mac bir dönem Allen Iverson ve Kobe Bryant’tan daha iyi olduğu düşünülüyordu. Hatta ligin en iyi hücum oyuncusu olarak görülüyordu. Tracy McGrady sakatlıklar vesaire “prime”ında kalması gerektiği kadar kalamadı. Daha önemlisi Tracy McGrady, hiçbir zaman büyük bir oyuncuyla beraber oynamadığı için şampiyonluğu olmadığını iddia eder. Kaç kere All-Star olmuş Yao Ming’le oynadın kaç sene. Size bir şey söyleyim; Tracy McGrady NBA tarihinin en büyük “loser”larından biridir. Bunu bana öğreten yiner bir yabancı oyuncudur: dirk Nowitzki.

Dirk Nowitzki, Tracy McGrady’nin yarısı kadar yetenekli değildi. Ama büyük oyuncu olmak, ne kadar yetenekli olduğunla ölçüelecek şey değildir. Başka “intangible”lar yani “soyut” özellikler gerekmektedir. İstatistikleri herkes tutturabilir. Tracy McGrady, hep yalnız kaldığıyla mızmızlanır. Dirk Nowitzki, Dallas Mavericks’i 2010-2011 sezonunda nasıl şampiyonluğa taşıdı? Yanında sıradan oyuncularla NBA finaline kadar geldi. Jason Kidd, fiilen basketbolu bırakmış öylece takılıyor, Tyson Chandler desen iyi bir savunma oyuncusu ama bir takımın kaderini değiştirebilecek bir oyuncu profilinde değil. NBA Finali’nde yendiği takım da yanlış anlamayın geçen sezon ki Cleveland Cavaliers değil. LeBron James’li, Dwyane Wade’li, Chris Bosh’lu Miami Heat. Ya Heat’in rotasyon oyuncuları bile Dallas’ın ilk beş oyuncularından belki de daha kaliteliydi.

Dönelim şu Doncic meselesine. Avrupalı NBA severler sana mı soracak kime oy atacağını? Ayrıca

NBA analizcilerin çoğu Doncic’in All-Star’a çok büyük eğlence ve heyecan getireceğini öngörüyor. Shaq bile geçen ay “Doncic, All-Star olmazsa çok büyük bir ayıptır” demiştir. Tracy McGrady, takımı Orlando Magic’i playoff’lara bile sokamayacakken, ligin son sıralarında yer alacakken All-Star’a rekor oylarla seçilmişti. O dönem Kobe Bryant üste üste 9-10 maç sayı rekorları kırıyordu. Kimse o dönem Tracy McGrady’nin seçilmesini “saygısızlık” olarak nitelemedi. Çok yazık. Tracy McGrady’nin zaten palavra demeçleri üzerine bir yazı yazsam okumaktan yorulursunuz. O yüzden konuyu burada kapatıyorum ve Luka Doncic’e All-Star’da güzel bir haftasonu diliyorum.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here