GOAT Değil COAT | DR J

1354

The Greatest Of All Time (GOAT) hep soruluyor, Coolest Of All Time (COAT) kimdir diye pek sorulmaz ama Julius Erving’i seyretmiş birisi olarak Cool Dr J bir ilkti. Eşsizdi, benzeri yoktu o zamanlar Rucker Park’ta efsaneleşen bu genç oyuncu daha sonra ABA Liginin ve ardından da NBA Liginin yüzü olmuştu. O zamanlar Dr J değil de “The Claw” olarak Rucker Park’ta ismini duyurmuştu.

Erving maça geldiyse izleyenlerin sayısı da rekor düzeydeydi. Joe “The Destroyer” Hammond, Herman “The Helicopter” Knowlings, Richard “Pee Wee” Kirkland, “Jumpin” Jackie Jackson ve tabii ki Earl “The GOAT” Manigault gibi isimler NBA’de çeşitli nedenlerden dolayı isim yapamamış olsalar da, onlar Harlem’de bulunan  Rucker Park’ı efsaneleştiren isimlerdi.

Tüm Zamanların En Cool Oyuncusu

Wilt Chamberlain, Connie “The Hawk” Hawkins, Earl “The Pearl” Monroe, Charlie Scott,  Nate “The Skate” Archibald ve Kareem Abdul Jabbar gibi efsaneler  Rucker Park’ta tarih yazdıktan sonra NCAA ve NBA’de de efsane oldular. Ama Julius Erving çok farklıydı. Çok “cool” bir oyuncuydu. Daha önce kimseden görülmeyen hareketler ilk olarak ondan basketbolseverlere sunulmuştu. The Dr makes a house call. The Dr operates. Tavrı, sakinliği, afrosu atletik özellikleriyle, bir insandan daha çok bir kuşu andıran hava harekatları ile bambaşka bir seviyeye gelen Erving için, Philadelphia 76’ers takımında uzun yıllar takım arkadaşı olan Darry Dawkins “O havalandıktan sonra frene basıp, havada yön değiştiren, ve bir planör gibi süzülerek potaya giden benim gördüğüm tek oyuncuydu demişti. Dawkins’in de basketbol oyunculuk seviyesi tartışılabilir, ama yaptığı smaçlar ve kırdığı potalar asla tartışılmaz. Yani bu konuda söz söyleme hakkını fazlasıyla hak eden bir isim.

Bu hafta Socrates You Tube kanalında “Bir Zamanlar Amerika” programında konuğum Julius Erving, yani Dr J., yani beni basketbol tutkunu yapan isim. GOAT olduğunu söyleyemem ama COAT olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. O Yıllar ABD siyahi cool üzerinden çok para kazanmıştı. Richard Roundtree Hollywood’da “Cool” Mr John Shaft ile beyaz perdeye imza atmıştı. Kool And The Gang, “Hollywood Swinging” ve “Jungle Boogie” gibi parçalarla cool anlayışını müzik hit listelerine taşıdı. Ama herkesin en cool adayı Julius Erving adında bir basketbolcuydu. Dr J ve efsanesini Bir Zamanlar Amerika’da anlatmaya çalıştım. Biliyorum o zamanlar her basketbol maçını seyreden bir  jenerasyon için bu efsane sözlerle, kelimelerle tarif edilecek biri değildi. Kolay olması ama elimden geleni yaptım. Bir Zamanlar Amerika ve Dr J….

Murat Murathanoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here