Tofaş Avrupa’daki İlk Galibiyeti Aldı

73

Basketbol Şampiyonlar Ligi A grubundaki ilk iki maçını kaybeden Tofaş, evinde Szombathely’i 90-63’lük skor ile mağlup ederek Avrupa’daki ilk galibiyetini aldı. Temsilcimiz Tofaş’ta Baba Toure 23 sayı, 8 ribaund ile galibiyetin mimarı oldu. Rob Gray 14 sayı, 3 asistlik performansı ile galibiyete katkı verdi.

Maça iyi başlayan temsilcimiz Tofaş, ilk çeyreğin bitimine 5 dakika kala Rob Gray ve Baba Toure’nin önderliğinde 15-4’lük üstünlük yakaladı. İlerleyen dakikalarda Tofaş, üst üste yaptığı top çalmalarla farkı 13 sayıya çıkardı. Tofaş ilk çeyreğin sonuna doğru savunmadaki sertliğini arttırdı ve rakibine sayı şansı tanımadı. Tofaş bu dakikalarda üst üste aldığı hücum ribaundları ile sayı bulmaya başladı. İlk çeyreğin son hücumunda Baba Toure topu kaptı ve faule maaruz kaldı. Çizgiden 1/2 ile ayrılan Toure skoru 28-8’e getirerek ilk çeyreğin sonucunu belirlemiş oldu. Baba Toure ilk çeyrekte 10 sayı, 3 ribaund ile oynayarak etkileyici bir performans sergiledi.
İkinci çeyreğe başlayan konuk ekip Raymond Cowels’in bulduğu üç sayılık basket ile farkı 17’ye indirdi. Emre Tanışan yaptığı asist ve attığı sayılarla ikinci çeyreğin ilk bölümünde takımına sayılar kazandıran oyuncu oldu ve Tofaş skoru 35-13’e getirdi. Berk Uğurlu hızlı hücumda rakibini ekarte edip sayıyı bulduktan sonra konuk ekip Szombathely’nin başantrenörü mola aldı. Rakip takım mola dönüşünde Cowels ile üst üste 2 üç sayılık basket buldu ve bu sefer mola alan Dimitris Priftis oldu. Mola dönüşünde temsilcimiz, yaptığı hücumu iyi değerlendiremeyip top kaybı yaptı. Fakat sonraki hücumda Baba Toure ile pota altında sayıyı buldu. İkinci çeyreğin bitimine 2 dakika kala Suleiman Braimoh’a üç sayılık atış sırasında faul yapıldı ve rakip takım mola aldı. Çizgiden 2/3 ile ayrılan Suleiman skoru 44-23’e getirdi. İlk yarının son hücumunda rakip takım Zoltan Perl ile hücumu değerlendiremedi ve ilk yarı 49-24’lük skor ile sona erdi.

Üçüncü çeyreğin başlangıcında iki ekipte hücumlardan boş döndü. Ardından temsilcimiz Tofaş, Rob Gray ve Tyler Ennis’in bulduğu sayılarla skoru 54-24’e getirdi ve Milos Konakov mola aldı. Bu çeyrekte Szombathely’nin ilk sayıları Zoltan Perl ile geldi. Tofaş’ta Arturas Milaknis yaptığı asist ve attığı sayılarla farkı 31’e çıkardı. Üçüncü çeyreğin ortalarından itibaren sayı bulamayan Tofaş’ta sessizliği Baba Toure bozdu. Toure bitime 3.30 dakika kala skoru 63-32’ye getirdi. Ardından Emre Tanışan ve Matt Tiby’nin karşılıklı bulduğu üç sayılık basketleriyle skor 66-37’ye geldi. Szombathely, Brown ve Keller’in art arda bulduğu iki sayılık basketlerle maçtaki 41. sayısını kaydetti. Çeyreğin bitimine 5 saniye kala Berk Uğurlu üç sayılık atıştan faydalanamadı ve üçüncü çeyrek 70-41’lik skor ile sona erdi.

Son çeyreğe Szombathely, Cowels’in üç sayılık basketi ile başladı. Rakip takım, Tofaş’tan Rob Gray’in bulduğu iki sayılık basketten sonra mola aldı. Baba Toure’ye art arda yapılan faullerin ardından Toure’nin çizgiden bulduğu sayılarla Tofaş skoru 77-52’te getirdi. Son çeyreğin ortalarına doğru iki ekipte de yorgunluk belirtileri göstermeye başladı ve savunma sertlikleri oldukça düştü. Bu dakikalarda iki takım da sayılarını serbest atış çizgisinden bulmaya başladı. Maçın sonuna doğru tempo yükseldi ve iki ekip de sayılarını hızlı hücumdan buldukları basketler ile sağladı. Maçın son basketi Szombathely’nin hızlı hücumdan bulduğu sayılar ile geldi. Böylece maç 90-63 son erdi ve temsilcimiz Tofaş, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk galibiyetini almış oldu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz