THY EuroLeague’in Yeni COVID-19 Kuralları

581
THY EuroLeague'in Yeni COVID-19 Kuralları

COVID-19 Omicron varyantı, dünya çapındaki diğer spor organizasyonları gibi THY EuroLeague’in de işleyişini zorlaştırmaya hızlanarak devam ediyor. COVID-19 sebebiyle ertelenen maç sayısındaki hızlı artış karşısında EuroLeague takımları, 3 Ocak 2022 tarihinde toplanarak ligin sağlık ve güvenlik protokollerinde değişikliğe gitme konusunda bir anlaşmaya vardı. Güncellemelerde, yeni varyantın daha hızlı yayılma ve daha kısa hastalık süresi özellikleri nedeniyle kuralların varyant özelliklerine adapte edildiği belirtildi.

Güncel kurallar gereği eğer bir takım, kadrosundaki COVID-19 vakaları sebebiyle sahaya en az 8 oyuncu ile çıkamıyorsa, oynanması planlanan maçının ertelenmesi için başvuru hakkı elde ediyor.

Güncellenen Kurallar

  • Aşılı oyuncular için, yerel sağlık kurallarının izin vermesi durumunda, oyuncunun COVID-19 protokolüne girmesinin ardından sahaya dönüş süresinin 14 günden 7 güne indirilmesine karar verildi (COVID-19 test sonucunun 7 gün sonunda negatife dönmesi durumunda). Aşı olmayan ve istisnalara sayılmayan oyuncular için bu süre 14 gün olarak kalacak.
  • Aşılı olmayan oyuncuların, maçın oynanacağı ulusal/yerel kurallar kapsamında seyahat etmesine veya maçta forma giymesine izin verilmeyen durumlarda; sözü geçen aşısız oyuncu -sahaya çıkamıyor olsa bile- sahaya çıkmaya müsait minimum 8 oyuncu arasında sayılacak. EuroLeague ve EuroCup bünyesindeki takım kadrolarının %93’ten yüksek bir oranının aşılı bireyler olması sebebiyle bu kural değişimi; tek bir bireyin aşılanma tecihlerinin, ligin maç planlamaları üzerindeki etkiyi azaltacak, nitekim, bu gibi bireysel tercihlerin ev sahibi takımlar üzerindeki etkilerini de olabildiğince minimize edecek.

İki hafta önce, normal sezonun 17. hafta karşılaşmalarından, Zalgiris Kaunas – AX Armani Exchange Milan maçı; Milan cephesinin, takım içinde artan COVID-19 vaka sayılarından dolayı en az 8 oyuncuyla sahaya çıkamayacağı gerekçesiyle yaptığı erteleme talebi ile oynanmadı ve ileri bir tarihte oynanmak üzere ertelendi. Bu maç ile başlayan COVID-19 erteleme furyası, adeta bir kartopu etkisi yaparak 18. haftada da 5 maçın ertelenmesiyle büyüdü. Son olarak bu hafta, Kızılyıldız – Fenerbahçe Beko’nun da ertelenme haberi, 19. hafta karşılaşmalarından, sadece şu ana kadar 9 maçtan 7 tanesinin ertelenmesiyle 6 Ocak Perşembe gününün programındaki bütün maçların COVID-19 sebebiyle oynanamamasına yol açtı ve EuroLeague yönetimini kuralları güncelleme yoluna sürükledi.

Son olarak, güncellenen kuralların yanında, toplanan kulüpler; protokole giren oyuncuların sahalara geri dönmesine dair yapılan testlerin sıklaştırlması, maç öncesi tedbirlerin geliştirilmesi, ve sahalardan uzak kalan oyuncuların COVID-19 protokol sürelerinin kısaltılmasına dair ek çalışmaların önünün açılması yönünde de anlaşmaya vardı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz