THY Euroleague Analiz | Anadolu Efes

405
THY Euroleague
Anadolu Efes'in THY Euroleague performansı

Düzen Dışı: Anadolu Efes

Türk Hava Yolları Euroleague’de 9. hafta karşılaşmaları tamamlandığında Anadolu Efes iki galibiyet ile 15. sırada yer aldı.Sezona kötü başlayan Efes, ilk beş karşılaşmadan da yenilgiyle ayrıldı ve bu kulüp tarihin en kötü başlangıcı oldu.

Geçen sezon Final Four’un kapısından dönen Lacivert-Beyazlılar bu sene kadroyu sil baştan kurdu.Thomas Heurtel, Tyler Honeycutt gibi oyuncularla sözleşme yenilenmezken; Cedi Osman ve Brandon Paul’un NBA’e gitmesi kadroda büyük değişikliklere yol açtı.Efes genç, tecrübesiz ve düşük bütçeli bir kadro kurmayı tercih etti.Josh Adams, Errick Mccollum, Ricky Ledo,Edo Muric ilk defa THY Euroleague maçına Efes formasıyla çıktılar.Anadolu Efes Genel Direktörü Alper Yılmaz basın mensuplarına yaptığı açıklamada yatırımcı ve sponsor bulunamaması durumunda düşük bütçeler ile yola devam edeceklerini dile getirdi.Bu durum Efes’in takım ve mali yapısını açıklar nitelikteydi.

Öte yandan Karşıyaka ile oynanan sezonun ilk lig maçında sakatlanan ve dönüşünün 4-6 hafta olacağı bildirilen Derrick Brown’ın yerine Barcelona Lassa’dan Justin Doellman  transfer edildi.Doellman sakatlık   sorunları nedeniyle Euroleague’de sadece 3 karşılaşmada toplam 39 dakika süre alırken Efes’in sözleşmeden çıkma hakkını kullanması bekleniyor.Brock Motum’un ise sezona iyi başlamaması Perasovic’in oyun planlarını etkiledi ve daha çok Dunston-Stimac ikilisini kullanmaya başladı.Bu durum hem hücumda hem savunmada Efes için büyük handikap oluşturdu. İki uzunun da topu yere vuran oyuncular olmaması sebebiyle hücumda bütün yük kısaların yapacakları varyasyonlara kalmasına neden olmakta; Mccollum ve Ricky Ledo’nun bireysel oyunlarıyla hucüm şekillenmektedir.Savunmada  iki uzunun çember savunmasını iyi yapmasına rağmen, üçlük savunmasında yavaş kalması Efes’i THY Euroleague’de 9. hafta sonrasında potasında en çok sayı gören takım konumuna getirdi.

Ağır bir trafik kazası sonrası mucize şekilde basketbola geri dönen Josh Adams, şimdiye kadar beklenen katkıyı veremedi. Atletik, hızlı ve  içeri penetre edebilen bir oyuncu olsa da duygularıyla hareket etmesi, top kayıpları, tecrübesizliği ve hücumdaki yanlış tercihleriyle büyük hayal kırıklığı yarattı. Geçen sezonun yarısını Galatasaray Odebank’ta  geçiren Mccollum’un savunma yapmaktan kaçınması hücumda ise bireysel bir savaşa girmesi Efes’in oyun kontrolünü yitirmesine yol açıyor.Doğuş Balbay’ın savunmada iyi işler çıkarması, enerjisiyle oyuna hareketlilik getirmesi takımın savunma direncini yukarıya çıkartırken hücumda top paylaşımını yeterince yapamaması, Efes adına hücumun tıkanmasına neden oluyor.Tüm bu sebepler oyun kurucu pozisyonunda Efes’teki sorunun büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Anadolu Efes için işler ilk 9 haftada yolunda gitmedi. Sakatlıklar, oyuncu tercihleri, zorlu fikstür, düşük bütçe, tecrübesizlik Efes’i düzen dışına itti. Perasovic ve öğrencileri şimdi işleri rayına koymak için mücadele edecek.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here