Tarık Biberovic: Final Four Sürprizlere Açık (Özel Röportaj)

161
Tarık Biberovic: Final Four Sürprizlere Açık (Özel Röportaj)
Tarık Biberovic: Final Four Sürprizlere Açık (Özel Röportaj)

Fenerbahçe Beko’nun Euroleague Final Four medya gününde yıldız oyuncu Tarık Biberovic ile özel bir röportaj yaptık.

Bu sene performansında ciddi bir artış oldu. Çok daha fazla süre aldın, büyük maçlarda kritik basketler attın ve takımın en önemli parçalarından biri oldun. Bu sıçrayışındaki en büyük faktör sence ne oldu?

Itoudis varken de iyi oynadığım maçlar vardı ama Koç Saras’la daha istikrarlı bir dönem yaşadım. Her çıktığım maçta gerçekten bana güvendi ve bana bir rol verdi. O bana bu rolü verince, Fenerbahçe’deyken ilk defa farklı bir sorumluluğum olduğunu hissettirdi. İlk defa böyle hissettim ve koç bana böyle hissettirdiği için böyle bir performans ortaya koyduğumu düşünüyorum.

Bu teknik olarak ikinci Final Four’un olacak ama bu sefer genç bir oyuncu değil, takımın yıldızlarından biri olarak sahada olacaksın. Bu konuda nasıl hissediyorsun?

Bu beni motive ediyor aslında. İlk geldiğimde tabiki de Final Four’a katıldım ve orda da bir süre aldım ama bu seferkine benzer bir şey değildi. Çok süre almamıştım ve çok sorumluluğum da yoktu. Şimdi öyle hissediyorum gerçekten, önemli bir parça olduğumu da düşünüyorum. Şimdi içimde bir hırs ve açlık var ama bu da birkaç senedir içimde kaldığı için şimdi böyle duygularla karşı karşıyayım. Ama bu hislerle beraber iyi bir şey başarabileceğimizi düşünüyorum.

Taraftarlar seni Bogdan Bogdanovic’e benzetmeyi seviyorlar ve seni onun veliahtı olarak görüyorlar. Sen bunu nasıl karşılıyorsun? Hoşuna gidiyor mu ya da bu durum seni motive ediyor mu?

Evet, söylediğin gibi motive ediyor aslında. Sonuçta ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu hepimiz biliyoruz. Başardığı şeyleri, Fenerbahçe’den gittikten sonra yine NBA’de yaptıkları da onun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu da gösteriyor. Benzetme konusunda şöyle söylebilirim, bu beni motive ediyor çünkü küçükken O’nu izliyordum… O’nun videoları, maçları, imza atışları her şeyi izliyordum. Partizan’dayken…Fenerbahçe’deyken…O yüzden bu güzel bir şey. Ama ben de tabiki de kim olduğumu göstereceğim, o ayrı bir kişi ben de ayrı bir kişiyim. Ben Tarık Biberovic’im sonuçta, ben böyle bakmayı tercih ediyorum.

Kim olduğunu 5. maçta biraz gösterdin hatta üst üste 8 sayıyla.

Evet, orada gerçekten o oyun ritmi öyle devam ettiği için ve böyle bir fırsat geldiği için.

Orada 8 sayı geriye düştük ve 5. Maç çok kritik bir maç. Kırılma anıydı. O anda üst üste attığın 8 sayıdan sonra, “evet ya, biz oyuna geri döndük ve maçı çevirdik” diye düşündünüz mü?

Tabiki de, orada bir ritim yakaladık. Gerçekten o 8 sayıyı attıktan sonra öne geçtik 1 sayıyla ve orada onları yakaladığımızı ve hatta maçı alacağımızı düşünüyordum. Düşünüyordum değil hissediyordum, içimizde bir his vardı, ne olursa olsun maç sonunda maçı alacağız gibi bir his vardı. O his mesela dünyanın en güzel şeyidir ya…

6 sene boyunca Fenerbahçe’de 5 farklı koçla çalıştın. Koç Obradovic ayrıldıktan sonra  Kokoskov, Djordjevic ve Itoudis gibi önemli koçlar geldi ama Fenerbahçe Final Four hedefine ulaşamadı. Koç Saras’la ise kısa bir sürede çok iddialı bir takım haline geldi ve bu hedefe ulaştı. Senin icin Koç Saras’ı farklı kılan nedir?

Bütün bu koçlar bir şekilde Zeljko’yla çalışıyordu. Bir de ister istemez hepinizin de bildiği gibi Zeljko hoca aslında bütün hocaların hocasıdır. Bir şekilde yani, bazıları onunla çalıştı bazıları oyuncusu oldu. Yani öyleydi. Hepsinin Zeljko’dan bir şey aldığını düşünüyorum. Saras’ın şöyle bir özelliği var, tabii her hocanın özel bir felsefesi var. Saras hem NBA hem de Avrupa’dan en iyi şeyleri almaya çalışarak harmanlamaya çalışıyor ve her gün kendisini geliştirmeye çalışıyor. Mesela her gün idmandan önce gelip bir iki saat bir şeyler çiziyor, idmandan sonra gelip yine bir iki saat bir şeyler çiziyor. Sonra bizim antrenmanlarımızda bize bunları söylüyor, bunu geliştirmeniz gerekiyor şunu izlediniz mi? Şu maçı izlediniz mi tarzı. Ayrıca çok hırslı olduğu için de başarılı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta önce Zalgris’le ve sonra da Barcelona’yla üç sene üste Final Four yaptı. Final Four yaptığınız zaman bence sezonu başardınız demektir. Elinizden geleni yaptınız ve sonrası tek maç olduğu için Allah kerim yani, orası sürprizlere açık.

Yıllar önce Euroleague’de ilk maçına yine bu sahada Panathinaikos’a karşı çıkmıştın. Şimdi ise yine onlar karşısında final four maçına çıkacaksın, bu eşleşme hakkinda neler düşünüyorsun?

İlginç bir şey aslında. Böyle düşünmüyordum şu ana kadar. Tabiki de ilk maçımı unutmam ama bu aklıma gelmemişti. Ben her takıma karşı aynı konsantrasyon ve motivasyonla oynamaya çalışıyorum. Ama sen böyle söyleyince de… Belki yıldızlarda işaretli (yazılı) belki de tarihi bir maç olacak.

Koç Sergio Scariolo, senin hakkında “… bunları yapabilecek bir oyuncu olduğu belliydi… Bana göre Biberovic Avrupa’nın en özel genç yeteneklerinden biri..” sözlerini kullandı. Bunları duymak sana nasıl hissettiriyor.

Teşekkür ediyorum O’na. Bunları duymak tabiki önemli bir şey. Söylediğin gibi bu şeyler beni motive ediyor. İnsan böyle bir şeyler gördüğünde bunlar adeta  seni destekliyor, aynı şekilde çalışmaya devam et diye.

Teşekkür ederiz. Ben de Berlin’de olacağım. Orada görüşürüz. Şimdiden başarılar dilerim.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz