Tarihte Bugün / İlk Quadruple-Double’ın Sahibinden Veda

1618
Tarihte Bugün / İlk Quadruple-Double'ın Sahibinden Veda

NBA tarihinde istatistikler kimi zaman şampiyonluklar kadar ilgi çekebiliyor. Quadruple-Double da hayli az rastlanması ile geçmişten beri ilgi çeken istatistiklerden. Öyle ki günümüze kadar yalnızca 4 oyuncu tarafından 5 defa yapılabildi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Tarihte bilinen ilk Quadruple- Double’ın sahibi, Hall of Famer Nate Thurmond 3 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Chicago Bulls ile çıktığı ilk maçında Atlanta Hawks’a karşı 22 sayı, 14 ribaund, 13 asist, 12 blokluk performans sergileyen Thurmond bizlere daha önce görülmemiş bir istatistik gösterdi. 4 farklı istatistikte çift haneli rakamlara ulaşan oyuncu olarak adını tarihe yazdırdı.

2.11 boyu ve 102 kilogramlık vücudu ile zamanının en büyük pivotlarından olan Thurmond bir çok “garip” ribaund istatistiğinde de karşımıza çıkıyor. Kariyer ribaund ortalaması 15 olan oyuncu, bir periyotta 18 ribaundluk performansı ile bu alanda rekorun hâlâ sahibi. Ayrıca bir sezonu 20+ ribaund ortalaması ile bitiren 5 oyuncudan, bir maçta 40+ ribaund alan 4 oyuncudan birisi.

7 kez All-Star seçilmiş, Hall-of-Fame, Warriors efsanesi, 16 Temmuz 2016’da lösemi nedeni ile 74 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

NBA tarihinde daha önce Quadruple-Double istatistiğe ulaşan ya da ulaşmaya en çok yaklaşan oyunculara ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here