Tarihin En Mükemmel Oyuncusu

568
NBA
Tarihin En Mükemmel Oyuncusu

NBA tarihi, kendi dönemine damga vurmuş bir çok oyuncuya sahne olmuştur. 1990’larda Michael Jordan, 2000’lerde Kobe Bryant ve 2010’larda da LeBron James gibi isimler tarihin en iyi oyuncusu olarak görülmekteydi. Ancak sahada her şeyi yapabileceği düşünülen bu oyuncular farklı alanlarda birbirlerinden daha üstün konumlarda olabiliyor.

Örneğin Michael Jordan ile LeBron James’i karşılaştıran, birini diğerinden daha üstün gören taraftarlar Jordan’ın daha skorer oluşunu öne sürerken LeBron hayranları asist ve ribaund noktalarında daha önde olduğunu söyleyerek LeBron’u, Jordan’ın önüne koyuyorlar.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

G.O.A.T.’ın kim olduğunu kesin bir dille söylemek zor olsa da hayal gücüne dayanarak tarihin en iyi oyuncusunu, “mükemmel oyuncuyu” yaratmak mümkün. Verilere dayanarak sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok istatistiklerinde en yüksek ortalamayı tutturmuş oyuncuları bir bütün, tek bir oyuncu olarak ele aldığımızda G.O.A.T.’I yaratabiliriz. Ne de olsa hayal kurmanın sınırları yok. İşte karşınızda “tarihin en mükemmel oyuncusu”:

Sayı: Michael Jordan

30.1 sayı; 6.2 ribaund; 5.3 asist; 2.3 top çalma; 0.8 blok

Ribaund: Wilt Chamberlain

30 sayı; 22.9 ribaund; 4.4 asist (Top çalma ve blok istatistikleri bulunmuyor.)

Asist: Magic Johnson

19.5 sayı; 7.2 ribaund; 11.1 asist; 1.9 top çalma; 0.4 blok

Top Çalma: Alvin Robertson

14 sayı; 5.2 ribaund; 5 asist; 2.7 top çalma; 0.4 blok

Blok: Mark Eaton

6 sayı; 7.9 ribaund; 1 asist; 0.4 top çalma; 3.5 blok

Bu ortalamaları yakalayabilmiş bir oyuncunun varlığını düşünmek bile korkutucuyken, Wilt Chamberlain’in bu istatistiklere en yakın oyuncu olduğunu hatırlatmakta yarar var. Tüm bu istatistiklerin toplamında oluşan “tarihin en mükemmel oyuncusu”n ortalamaları ise şöyle:

Mükemmel Oyuncu: 30.1 sayı; 22.9 ribaund; 11.1 asist; 2.7 top çalma; 3.5 blok

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here