Takas Tamam Ama Kârlı Çıkan Kim?

685
NBA
Takas Tamam Ama Kârlı Çıkan Kim?

Düne damga vuran, tüm gün boyunca sayısız spekülasyon üretilen ve merakla beklenen takas nihayet gerçekleşti. Kawhi Leonard artık bir Raptor, DeMar DeRozan ise Popovich’in yeni askeri. Aslında takımın ikinci generali olarak kendisini tanımlayabiliriz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Kawhi ile ilgilenen diğer takımların yavaş yavaş aradan çekilmesiyle meydan Raptors’a kaldı. Bu durumun ilk başlangıcı Lowry ve DeMar karşılığı Kawhi idi. Bunu önceki yazımda belirtmiştim. Sonra durum Kawhi-DeMar ve yan parçalara döndü fakat yan parçaları kimse çok fazla tahmin edemedi. Edilen de tutmadı zaten. Kawhi ve Green Toronto yolunu tutarken DeMar ve Poeltl ise Air Canada havayolu şirketinden iki kişilik San Antonio bileti aldılar. İşin eğlence kısmını bir tarafa bırakıp bu saatten sonra işler nasıl işleyecek onu tartışalım.

Herkes bu takastan Toronto’nun kârlı çıktığından bahsediyor. Evet, Toronto bir kâr sağladı ama DeMar gibi bir franchise oyuncusunu kaybetti. Bunu neden mi söylüyorum? Çünkü Kawhi’ın 1 yıllık kontratı var. Bu sezon Toronto’da istediğini bulamazsa “hadi eyvallah beyler, beni SAS’tan kurtardığınız için teşekkür ederim” diyip o hayalini kurduğu fakat ulaşamadığı Lakers yolunu tutabilir. Veya hiç beklenmedik şekilde başka bir takımla da anlaşabilir. Olay sıcak fakat tamamen soru işaretleriyle bezenmiş durumda. Toronto ile Doğu finali oynayıp bir de kaza bela NBA finaline çıkarsa -ki bunu Celtics varken hiç sanmıyorum- işte o zaman hem Kawhi hem de Toronto gerçekten kârlı çıkmış diyebiliriz. Ama hislerim beni genelde yanıltmaz, Toronto organizasyonu DeMar gibi sadakati yüksek bir adamı kaybettiği için bence ilerleyen yıllarda çok ama çok pişman olacak.

Olaya DeMar açısından bakarsak onun için SAS istemese bile güzel bir seçim oldu. Son yıllarda geliştirdiği oyun stiliyle Spurs taraftarlarını Kawhi’dan daha fazla heyecanlandıracağına adım gibi eminim. Belki savunması onun kadar iyi olmayacak ama şuan kendisi tam bir hırs küpü hatta alev topu. Bu gazla savunmasını da üst seviyeye çekerek “hiç düşünmeden sattığınız adama dönün de bir bakın istedim” şeklinde ilk maçta onlara 50 üzeri sayı atıp bir de Kawhi’a veya matchup’ı her kimse ona muhteşem ötesi bir savunma yaparsa hiç şaşırmayın. Ben bunu Compton’ın asi çocuğu DeMar’dan özellikle Toronto’ya karşı değil tüm takımlara karşı bekliyorum. Yani bu durum kendisini MVP olma yolunda sağlam adımlarla ilerletecek bir sezon performansına dönüşebilir. Bunu görmekten de mutlu olurum açıkçası.

Ben bir Raptors hayranı olduğumu daha önceki yazılarımda ve TRT SPOR’daki programımız Pota Altı’nda defalarca kez dile getirmiştim. Bu takas sonrası kendimi biraz buruk hissettim. DeMar gibi bir karakteri kaybetmek hiç hoş olmadı. Bizler “Vefa”nın İstanbul’da bir semt adı olduğunu ezelden beri biliyoruz ama onlar yavaş yavaş öğrenecekler. Isaiah Thomas bunun ilk örneği. Aslına bakarsanız ben inanılmaz derecede heyecanlıyım çünkü 2018-2019 sezonu tam anlamıyla ilklerin ve kimi oyuncular için intikam sezonu olacak.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here