Takas Döneminin En Büyük Kaybedeni

1448
NBA
Takas Döneminin En Büyük Kaybedeni

NBA’de takasın son günleri her zaman hareketli geçmiştir. Playoff’lar yaklaşırken kadro eksikliklerini tamamlamak, salary cap’te yer açarak yazın yapacakları hamlelere hazırlanmak isteyenler ile bu sene de hareketli bir takas dönemi geçirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Ama takas döneminin en ilgi çekici hamlelerini yapan takım, son 3 sezonun NBA finalisti Cleveland Cavailers oldu. Sezon başında kadrosuyla herkesi heyecanlandıran Cleveland ekibi bir günde adeta tamamen yenilendi ve ilk maçlarında da takasların etkisini hemen hissettirerek üzerindeki ölü toprağı atmış oldu.

Başlıktaki gibi takasın en büyük kaybedeni Cleveland, Lakers, Clippers veya Mudiay’i kadrosuna katarak uzun zamandır ilk defa doğru bir hamle yapan New York Knicks değil. Bu takas döneminin en büyük kaybedeni, takas yapmayarak Memphis Grizzlies olmuştur.

Şaşaalı bir taraftar grubuna sahip olmayan küçük bir şehir takımı olsa da, Memphis son 7 sezondur playoff’ta ne kadar dişli bir rakip olduklarını gösterdi. Marc Gasol ve Mike Conley merkezli kurulan takımın diğer ana taşlarından Zach Randolph ve Tony Allen geçtiğimiz sezonda takımdan ayrıldı. 2013 Batı finaline kadar çıkan bu takım, Mike Conley’nin de sakatlığı ile  bu sezon adeta dağıldı. Marc Gasol ise artık hücumda ve savunmada çok daha yavaş bir oyuncu haline dönüştü. Jokic ile birlikte belkide NBA’in en iyi oyun görüşüne sahip uzunlarından birisi olan Gasol, ilerleyen yaşlarda bile katkı yapabilecek seviyede bir oyuncu. Ancak daha önce verdiği savunma dinamizmine artık sahip değil. Böylelikle bu sene bir lottery takımına dönüşen Memphis Grizzlies’i taşımaya çalışan isim sene başında 3 Milyon’luk kontratı ile katılan Tyreke Evans. Sacremento yıllarından beri bir türlü sağlıklı kalarak kendisinden bekleneni ortaya koyamayan 2009 yılı 4. Sıra seçimi Evans, bu sene belkide ilk defa yıldız profiliyle oynuyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim

Memphis Grizzlies’in bu sene playoff yapamayacağı açıkça görülüyor. Yazın kontratı biten bir Tyreke Evans, playoff’ta kendisine delici bir güç arayan bir çok takım için önemli bir kaynak olabilirdi. Takas döneminde Boston Celtics, Denver Nuggets ve Washington Wizards Tyreke Evans için kapıyı çalanların başında geliyordu. Şu durumdaki Memphis için, 2. Sınıf turuna bile göndermek kesinlikle doğru bir hamle olurdu ki daha sonra Knicks için yolu tutan Mudiay Denver tarafından feda edilmişti bile. Ancak 1. Tur draftı veya Marcus Smart gibi beklentileri vardı Grizzlies’in. Ve sonuçta Evans takımda kaldı.

Tamamen sağlıklı bir Memphis bile şuanda en fazla playoff’a son sıralardan girecek güce sahip durumda. Kesinlikle daha fazlası değil. Sezon başı başarısızlıklara, Gasol ve Fizdale anlaşmazlığı da eklenince Memphis Grizzlies koçu gönderilmişti. Gasol’ün de takas ile gönderileceği ve takımın rebuilding’e gireceği konuşuluyordu. Kesinlikle de takımın ihtiyacı olan da tam olarak buydu. Sık sık da gündem olduğu üzere Cleveland Gasol ile ilgilenmişti. Pota altı savunmasında aklında basketbol olmayan Tristian Thompson ve 5 numara pozisyonunda zorla oynayan Kevin Love varken, çok da yararlı bir takas olurdu.  Ancak Memphis Gasol’ü takımda tutmayı ve rebuilding’e girmeyi tercih etmedi. Bu tercihlerin sonunda yazın serbest kalacak bir Tyreke Evans ve iyice değer kaybedecek bir Gasol ile yollarına devam ediyorlar. 25 Milyonluk Parsons ise hiç yardımcı olmuyor!

Gasol’ün gönderilmemesinin sebebinin arkasında ise Seattle yatıyor olabilir! Seattle’in NBA’e geri döneceği konuşuluyor. Memphis ise tabiki gözde şehirlerden olmadığı için vazgeçilebilecek önemli adaylardan bir tanesi. Eğer bu söylenti gerçek ise, takımın tüm yıldızlarını göndermek adeta Seattle’a davetiye çıkarmak olarak kabul edilmiş olabilir.

Burak Şimşek

 

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here