Tahincioğlu BSL Final Serisi Değerlendirmesi

295
BSL
Tahincioğlu BSL Final Serisi Değerlendirmesi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 2017-2018 şampiyonu Tofaş’ı 4-1 yenen Fenerbahçe Doğuş oldu. Serinin en değerli oyuncusu Fenerbahçe Doğuş’tan Brad Wanamaker oldu. Seri başlamadan önce de eşleşmenin net favorisi Fenerbahçe Doğuş’tu. Seri içinde en önemli oyuncularını kaybeden Tofaş’ta seri boyunca iyi direnç göstermeye çalıştı ve onları şampiyon olamasalar da fazlasıyla kutlamak gerek, ellerinden ne geliyorsa onu sahaya koydular. Ayrıca bu sene boyunca Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde çok iyi performans ortaya koyup, ligi renklendirdikleri için Tofaş tebriği fazlasıyla hak etti.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Final serisinin ilk maçını Fenerbahçe Doğuş 103-63 gibi rahat skorla kazandı. Bu maçın kilit noktası Tony Crocker ve Rayman Morgan’ın oyundan atılması oldu ondan sonra zaten Fenerbahçe Doğuş maçı çok rahat kazandı. Biliyorsunuz Tofaş’ın, Fenerbahçe Doğuş’a göre rotasyonu çok daha dar ve 2 önemli oyuncusu da atılınca rotasyonları iyice daraldı. Maçın en skorer oyuncusu Fenerbahçe Doğuş’tan 17 sayı atan Brad Wanamaker oldu. Fenerbahçe Doğuş’ta 7 oyuncu 9 ve üzerinde sayı katkısı sağladı. Ayrıca Fenerbahçe’de 12 oyuncudan 10’u 1 ve üzeri asist katkısı sağladı.

Final serisinin ikinci maçında Fenerbahçe evinde 86-78 kazansa da Tofaş maçın sonuna kadar Fenerbahçe Doğuş’u zorlamasını bildi. Tofaş’ın 6 yabancısı da bu maçta çok iyi oynadı. Pota altında Raymar Morgan ve Kenny Kadji, dışardan Sammy Mejia ve Tony Crocker’ın çok iyi katkıları oldu. Diğer tarafta Fenerbahçe Doğuş’ta yabancı oyuncuların dışında Sinan Güler ekstra performans ortaya koyan oyuncu oldu, Sinan Güler maçı 9 sayı 6 asistle tamamlayarak takımına büyük katkı sağladı. Bu maçın önemli noktalarından biri Tofaş’ın 78 sayısının tamamını 6 yabancı oyunlarının atması oldu yani Türk oyuncularından skor olarak hiçbir katkı alamadılar.

Final serisinin üçüncü maçı başlamadan önce Tofaş, Raymar Morgan’dan gelen haberle sarsıldı ve  Raymar Morgan sakatlığından dolayı üçüncü maçtan önce sezonu kapattı. Barış Ermiş de sakatlığından dolayı bu maçta oynamadı ve Tofaş’ın zaten dar olan rotasyonu iyice daraldı. Bu kadar aksiliklere rağmen Tofaş üçüncü maçı evinde 91-88 kazanarak seriyi 2-1’e getirdi. 5 yabancı oyuncusu da çift hanelerde sayı üreten Tofaş’ta maçı kazandıran üçlüğü atan Sammy Mejia, 23 sayı atarak maçın en skorer oyuncusu oldu. Tofaş’ın 3 yabancısı (Mejia, Kadji ve Henry) da neredeyse çıkmadan oynadı.

Final serisinin dördüncü maçını Fenerbahçe deplasmanda 95-77 kazanarak seride durumu 3-1’e getirdi. Bence bu maçın kilit noktası Fenerbahçe’nin 15/24 (%63) ile attığı üçlük yüzdesi oldu. Fenerbahçe Doğuş’un Avrupa’da böyle üçlük yüzdesiyle oynayıp yenemeyeceği bir takım olduğunu düşünmüyorum. Diğer taraftan Raymar Morgan’dan yoksun olan Tofaş’ta, Sammy Mejia ve Tony Crocker’da kötü oynayınca yenilgi kaçınılmaz oldu. Tofaş yenilse de Pierria Henry’nin bu maçta ortaya koyduğu 21 sayı 10 asistlik oyunu tebrik etmek gerek. Fenerbahçe Doğuş’ta bu maç özelinde Luigi Datome’ye ayrı parantez açmak gerek. Luigi Datome, 5/6 ikilik 5/5 üçlük toplamda 10/11 gibi olağanüstü saha içi yüzdesiyle maçı 25 sayı ile tamamladı.

Final serisinin beşinci ve son maçında Fenerbahçe Doğuş evinde Tofaş’ı 94-64 yenerek seriyi 4-1 üstünlükle kapatarak şampiyon oldu. Raymar Morgan’dan sonra Tony Crocker da bu maçta oynamadı, Tofaş için bu iki önemli ismin oynamaması maçtan önce zaten serinin burada biteceğinin göstergesi oldu. Maçın başından sonuna kadar Fenerbahçe farklı önde götürerek maçı kazanmasını bildi. Fenerbahçe Doğuş bu maçta 12 oyuncudan da sayı katkısı almayı başardı. Bunun dışında Fenerbahçe’de 12 oyuncudan 11’i 1 ve üstü asist yaparak Fenerbahçe takımında top dağılımının ne kadar iyi yapıldığının ispatını gösteriyor.

Gelelim seri boyunca oluşan takımsal istatistiklere. Serinin en dikkat çeken ortalaması asist/top kaybı oranı. Fenerbahçe Doğuş maç başına 24.4 asist yapıp sadece 8 top kaybı ortalaması ile oynadı. Asist/top kaybı oranı olarak da yaklaşık 3.1 yapıyor. Basketbolda asist/top kaybı oranının 2 ve üstünün çok iyi sayıldığı yerde Fenerbahçe seri boyunca 3.1 oran yakalayarak muazzam bir istatistik yakaladı bu konuda. Tofaş ise maç başına 16.4 asist 13.2 top kaybı ile oynadı, bu da asist/top kaybı oranı olarak yaklaşık 1.4 yapıyor. Fenerbahçe Doğuş maç başına 8.6 top çalma yaparken Tofaş’ta bu rakam 4.2 . Fenerbahçe Doğuş seri boyunca 27 ribaunt ortalaması ile oynarken Tofaş 21.4 ribaunt ortalaması ile oynadı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here