Stephen Curry’nin En Garip Maçı

1638
Golden State Warriors
Stephen Curry'nin En Garip Maçı

Golden State Warriors şüphesiz ki son yıllarda NBA’de isminden en çok söz ettiren takım. Kazanılan şampiyonluklar, kırılan bireysel ve takımsal rekorlarla birlikte son yıllarda ligde fırtına gibi esiyorlar. Ancak bu takımın mazisinde 35 sezon play-off yapamama gibi rekorları da var. Yine o yıllarda Golden State’in oynadığı öyle bir maç var ki takımın tarihinden silinmeyecek cinsten.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

2010 senesiydi. Golden State Warriors yine zorlu senelerinden birini yaşıyordu. Sezon başında başlayan sakatlık kabusu onları sene sonuna kadar bırakmamış ve korkulu rüyaları olmuştu. Kadroyu bir şekilde ayakta tutmaya çalışan yönetim şimdiki adıyla G-League ve forma şansı bulamayan diğer oyuncularla 10 günlük veya sene sonuna kadar olan kısa kontratlar imzalıyordu. O sene belki de Golden State Warriors adına iyi olan tek şey Stephen Curry’nin draft edilmesi olmuştu. Takımın yıldızı Monta Ellis ve genç yetenek Curry bu maçta tarih yazarak NBA için küçük kendileri için büyük bir galibiyete imza attılar.

2009-10 normal sezonu son maçları. Batum, Rudy Fernandez gibi isimlere sahip play-off yapan Portland’ın karşısında Golden State Warriors. Son maça kadar sadece 25 galibiyet alabilmiş Warriors güzel bir kapanış yapmak istiyordu ama bu pek de mümkün gözükmüyordu. Çünkü NBA’in kurallarında maça çıkmak için en az 8 oyuncuya ihtiyaç vardı ama Golden State’in elinde 6 sağlıklı oyuncusu kalmıştı. Onlar da oyuncu sayısını tamamlamak için sakat oyuncuları Morrow ve Turiaf’ı benche koyup maça başladılar.

Maç esnasında da sezon boyunca yaşanan şanssızlıklar devam ediyordu. İlk beş başlayan Hunter’ın daha ilk çeyrekten sakatlanması sonucu benchteki tek sağlıklı oyuncu olan Devean George oyuna girdi. Ama George’da bu oyuna unutulmayacak bir iz bıraktı. 6 faul alan oyuncunun oyundan çıkması gerekiyordu fakat benchte sağlıklı kimse kalmamıştı. Koç Nelson mecbur olarak Morrow ve Turiaf’ı birer hücum oyuna aldı ve oynatmak zorunda kaldı. Maçın son 5 dakikasına girilirken oyuncularının sakat oldukları gerekçesiyle hakeme itiraz eden ve soyunma odasına gönderilmesini isteyen koçun bu isteği kabul edilmişti. Öyle ki 6 faul alan George NBA kurallarına uygun olarak takımının 5. adamı olacaktı. Son 4 dakikayı bu şekilde oynayan Golden State Warriors maçtan 122-116 galip ayrıldı ve tarihi bir galibiyet aldı.

Maçta Golden State’in ilk 5 oyuncusunun dördü 48 dakika sahada kalmıştı. Fakat bu 4 oyuncu içinde Ellis ve Curry öne çıktı. 34 sayı 4 ribaund ile oynayan Ellis ve Curry’nin o zamanki kariyer sayı rekorunu 42 sayı 9 ribaund 8 asist ile kırması geceyi onlar adına daha da özel kıldı.

Tarihe geçen o maç:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here