Baba Mesleği: Babadan Oğula Basketbolcular

748
NBA
Baba Mesleği: Babadan Oğula Basketbolcular

Pek çok farklı kültürde, bu kültüre bağlı toplulukta tarihsel süreç içerisinde baba mesleğinin neslin devamında görüldüğüne rastlanmıştır. Kuşun yuvada gördüğünü uyguladığı ortamda, babasının görüp basketbolcu olanları derledik.

USA Team Fans
USA Team Fans

Baba mesleğini devam ettirme olgusu, atletizm, yüzme, futbol, halter vb. sporlara benzer olarak basketbolda da sıklıkla görülüyor.

LeBron James, Dwyane Wade gibi aktif basketbolcuların oğullarının basketbol yetilerine internet aracılığıyla tanık olduğumuz günlerde, son olarak Isaiah Thomas; James Thomas ve Jaiden Thomas adındaki oğullarının halkla ilişkiler çalışmasını Twitter üzerinden yaptı.

2029 ve 2030 NBA Draftları’na yönelik olarak oğullarının özelliklerini günce NBA yıldızları üzerinden esprili bir dille anlatan Thomas, takımların şimdiden geleceğe hazırlanması gerektiğinin uyarısında bulundu.

Armudun dibine düştüğü, çocuğun yuvada gördüklerini yaşamına aktarma yoluna gittiği gerçeği kapsamında, tarih çizgisinde bu süreci izleyen basketbol oyuncularını derledik.

Necati Güler-Muratcan Güler/Sinan Güler

Baba mesleğini kariyer hedefi olarak seçerek uygulama tercihinin en çok görüldüğü coğrafyalardan biri olan ülkemizde yıllardır forma terleten bu ağabey-kardeş, babalarının izinden giden iki isim olarak öne çıkıyor.

Her iki kardeşin de alın akıyla ülke basketboluna katkıda bulunduğunu vurgulamak anlamsız olmayacak iken; Sinan Güler’in bir anısını Muratcan Güler’in anlatımına dolaylama katarak aktarmak isteriz;

Muratcan Güler bir televizyon programına katıldığında Sinan Güler’in basketbol gelişiminde çocukluğunun önemini vurgularak, Sinan’ın basketbola küçükken nasıl bir karakter adadığını ortaya koyar. Sinan’ın elinde topla kendisinden çokça büyüklerle basketbol oynamaya gittiğini söyleyen Muratcan Güler, Sinan’ın kendisinden hem yaşça hem ebatça büyüklere karşı basketbol oynama teklifini söyler; “Hadi oynayalım. Ben tek, siz hepiniz”.

Doc Rivers-Austin Rivers

Babadan oğula basketbolcular listesinde, basketbolun ana vatanı ABD’den çokça örneğin bulunması tesadüf olarak değerlendirilmese gerek.

Bunun bir temsilcisi de Rivers ailesinden Doc ve Austin.

Los Angeles Clippers’da oğlunun forma giydiği takımı yönetme şerefine nailine erişen Doc, oğlunun Washington’a gittiği şu günlerde, gelecek yılda D.C.’ye daha çok seyahat edecek gibi duruyor.

Dell Curry-Seth Curry/Stephen Curry

Ağabey Curry’nin NBA’nin en iyi oyuncularından birine evrilmesi sonucu adından daha çok söz ettiren ve ekranlarda daha fazla görünme fırsatına sahip olan Dell Curry, oğullarını basketbolcu olarak yetiştiren figürlerden bir diğeri.

Küçük kardeş Seth Currry, henüz ağabeyi kadar görkemli bir performans skalasına ulaşamasa da, o kan genlerde mevcut oldukça, bir andan onun da benzer bir sıçramada bulunduğunu görmek çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Kardeş, ağabeyin seviyesine gelene kadar ise biz ağabeyin lütuflarını izlemeye devam edelim.

Larry Nance-Larry Nance Jr.

Cleveland bir istisna yaparak, 2017-2018 ara transfer döneminde takıma katılan Larry Nance Jr.’a daha önce emekli ettiği babasının formasını(22 numara) giymesine izin verdi.

O da babasının imza smacını, katıldığı 2018 NBA All-Star Smaç Yarışması’nda tekrarlayarak şükranlarını sundu.

25 yaşındaki Larry Nance Jr.’ın bu tip gülümseten detaylar ve defalarca izlemekten kendimizi alamadığımız muazzam smaçlardan daha fazlası ile anılması, hem bizleri hem de baba Nance’i daha mutlu edecektir diye düşünüyoruz.

Mychal thompson – Klay thompson

“Splash Brothers”ın bir diğer üyesi olan Klay’ın Steph nezdinde tek benzer özellikleri üçlük yüzdesi ya da yüzük sayısı değil.

Steph örneğinde görüldüğü üzere Klay’da spor, basketbol çıkışlı bir aileden geliyor.

Klay’ın basketbolu seçmesinde babasının rolünün ne oranda etkili olduğu konusunda ahkam kesemeyiz; ama kendisinin basketbol sporu adına ne kadar doğru bir iş yaptığını söylemeden geçmek istemeyiz.

Joe Bryant-Kobe Bryant

Anne ve baba. Şüphesiz bir çocuğun, bir bireyin yetişmesinde, benlik kazanmasındaki en önemli iki faktör. Yemeyip yediren, içmeyen içeren iki figür. Kainattaki tüm saygılar birleşse dahi, çocuğun bu iki insana duyduğu saygı ile boy ölçüşemeyecektir.

Joe Bryant bir NBA oyuncusuydu. 1975-1983 yılları arasında ligde forma giydi.

Kobe Bryant 1996 yılında Charlotte ile lige adım attı, Lakers’a takas oldu. 5 şampiyonluk kazandı. Lakers efsanesi oldu. Giydiği 8, 24 numaralı formaların her ikisi de adına emekli edildi.

Baba ile oğul aynı yıllarda forma aktif olarak basketbol arenasının bir tarafında yer alma imkanına sahip oldu.

Ne mutlu bu büyük saygıyı hak eden ve bu büyük saygıyı gösteren insanlara. Babalara, oğullara…

Ata Ateş

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here