Sokaklar ve Basketbol İkilisi

576

Basketbol: Bu yazıyı okuyanların belki de hayatta en çok zevk aldığı spor, kimileri için spordan da öte yaşam tarzı.

Sokaklar: Yaşamımızın en büyük parçalarından biri, yaşamımızın en büyük parçalarından birini hayatımıza sokan yer.

Basketbol, ligler haline dönüşüp tüm dünyaya yayıldığından beri sorulan en büyük soru: Gelmiş geçmiş en büyük basketbol oyuncusu kimdir? Bugün bu soruyu işlemeyeceğiz. Bugün en büyük ikinci soru üzerinde duracağız. Bu soru şu: Tarihin en iyi ikilisi kimlerdir?

Bu sorunun farklı kesimler tarafından farklı cevapları vardır. 80’lerde izleyenler Magic ve Kareem der, 90’lardakiler Jordan ve Pippen der, 2000’lerdekiler Kobe ve Shaq der, 2010’lardakiler LeBron ve Wade der. Peki gerçekten en iyi ikili kimlerdi? Bu en iyi ikiliyi en iyi ikili yapan şeyler neydi? Şampiyonluklar mı? Rekorlar mı? Yoksa bu ikilileri bir araya getirenler mi en iyi ikiliydi? Koçlar ve başkanlar mı? Taraftar ve medya mı? Yoksa bu oyuncular arasındaki dostluk mu? Aslında bu soruların sadece biri bizim için önemli o da “Bu ikilileri bir araya getirenler mi?” sorusu.

Bu soru bizi asıl sorumuza en çok yaklaştıran araçtır. Nerden geldi de bu basketbol sokaklara düştü? Ne ara Amerika’nın varoş sokaklarında gezen yetim, evsiz, aç ve inançlı çocuklara ailelerini bu hayattan kurtarmak için umut oldu. Neden bu oyunun en büyük oyuncuları bu varoş, sefalet içindeki sokaklardan çıktı? Bu sokaklar aslında sandığımızdan fazlası mı? Aslından fazlası, bunu bize öğreten insanlar; Allen Iverson, LeBron James gibi oyuncular. Onların anlattıklarına dayanarak, onların bakış açısından bakarak bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Sokaklarda yaşayıp da aklını kullanıp, köşe başlarında uyuşturucu kullanmayıp, her şeyini bu sokaklardaki basketbol sahalarına verip emek gösteren herkes hapishane ya da mezar yerine Dünya’nın en güzel malikanelerinde yaşayabilir. Bu kadar çok para kazanabilmek için çok iyi bir oyuncu olmak gerekir. Ama bu yeterli değildir, sizin yanınızda en az sizin kadar yetenekli, sizin eksikliklerinizi tamamlayan birine ihtiyacınız vardır. İşte bu kişiler tarihin en iyi ikililerini oluşturmuşlardır.

Gelelim sorumuzun cevabına. Tüm bu anlattıklarımızı toparlayalım.

Sokaklarda çekilen tüm acılar, yoksulluk çocukların ailelerini bu hayattan kurtarmak için bir araca yönlendirir, bu araç basketboldur. Basketbol sokaktakileri, sokaktakileri basketbolu geliştirir, bu sayede tarihin en iyi ikilileri oluşur.

Asıl sorumuzun cevabına ulaştıran sorumuz “bu ikilileri bir araya getirenler mi?” idi, bu sorumuzun cevabı yani aslı sorumuzun cevabı: Sokaklar ve Basketbol tarihin en iyi ikilisidir.

Ömer Faruk Öztürk

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz