Sixers Bu Sezon Neler Yaptı ?

326
NBA
Sixers Bu Sezon Neler Yaptı ?

76’ers en son playy oflarda olduğunda ligde neler oluyordu bir bakalım: 2011-2012 senesinde ligde her şeyden önce bir lock-out gerçeği vardı. Oyuncular birliği ve lig yönetimi arasındaki anlaşmazlık yüzünden ligler geç başlamıştı. Lakers, batı konferans üçüncüsü durumda idi, Raptors ve Warriors play offlarda yoktular. İşte o kadar zaman geçti Sixers’ın son play off macerası üzerinden.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Arada geçen zaman diliminde köprü altından çok sular aktı, çok şey değişti hem ligde hem Sixers kadrosunda. Lig o yıllardan beri çok değişti, hatta oyun değişti. Bilin bakalım bu değişen oyuna en çok uyum sağlayan takımlardan biri kim?

Yıllardır 50 galibiyeti görmeyen ve bu kadar parlak sezonlar geçirmekten çok uzaklarda olan Sixers, taraftarları için rüya gibi bir sezon geçirdi. Simmons ve Embiid üzerine kurulu ve kaliteli yan parçalar ile bezenmiş takım, doğu konferans liderliği için başı çekiyor. Yıllar sonra ilk kez üçüncü sıraya kadar yükselen Atlantik ekibinde takım yönetimi ve koç Brown’un takımı buraya getiren emekleri göz ardı edilemez. Taraftarlar ile beraber sabırla sürecin tamamlanmasının beklemesi artık seviyeyi çok yukarı çekmiş durumda. Bir sonraki seviye için hedefleri olan Lebron transferinde de iddialı olmak istiyorlarsa bu sene play – offlarda kendilerini göstermek zorundalar.

Sixers, uzun yıllar sürdürdüğü drafta yatma ‘’ sürecinin ‘’ meyvelerini yeni yeni toplamaya başlamış durumda. Takım bir arada, sağlıklı ve son on altı maçını kazandı. Bunun karşısında ise hiçbir zaman yabana atılmayacak Heat ile karşılaşacak olsalar da şu anda ağır bir şekilde favori gözüküyorlar.

Görünmeyen faktörlerden başlarsak ligin en iyi şutörlerinden biri olan Reddick büyük bir kazanç Sixers için. Gerekli anlarda eli titremeyen, tecrübeli, şut ritmi iyi ve yüzdesi de bu sene %46. Yani tam da gerekli yeterlilikte bu takım için. Ayrıca Saric tam olarak kendinden beklenen katkıları veriyor. Ribaunt alıyor, sayı yapıyor, savunmasını yukarıda tutmaya çalışıyor. Maç başına eklediği 14.6 sayı hiç fena bir katkı değil.

Bunun yanı sıra tabii ki temsilcimiz Ersan İlyasova’yı görüyoruz. Belinelli ile takıma sonradan katılsalar da özellikle Ersan işini çok iyi yapıyor. Süre aldığı dakikalarda sayı alıyor, ribaund topluyor ve çok iyi savunma yapıyor. Yani çok önemli bir bench katkısı. Bunun yanı sıra bu senenin bir numarası Fultz da yavaş yavaş ritmini buluyor. Geçirdiği ağır ve tuhaf sakatlık sonrası hem şut stilini hem de kendini düzelten oyuncu ligin son maçında daha bu sene başında Lonzo tarafından kırılan en genç tripple double yapan oyuncu olma rekorunu kırdı. Oyuna ısındıkça saha görüşü, hızı ve patlayıcılığı ile daha tehlikeli bir hal alan Fultz, play offlar öncesi takımı için kilit sayılabilecek bir pozisyonda. Takım

Başrollere geçmeden önce farklı bir isim daha verelim size. Bu isim sahadayken takım +10,16 ile oynuyor, çıktığında ise -4,6. X factor için Sixers’ta verilecek tek isim Robert Covington. Maç başına 12, 6 sayı ile oynayan Covington ‘’ 3 and D’’ işini ligde en iyi yapan oyunculardan. Uzun kolları ile hem üç hem dört numara savunabilen oyuncu Sixers için çok önemli.

Şimdi assolistlere gelebiliriz. Simmons ve Embiid bu ligin ben dominant ikilisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. 6.10” boyunda bir oyun kurucu ve üç sayı gerisinden bile şut atabilen 7’ boyunda bir pivot. Her ikisi de harika birer sezon geçirdiler. Simmons sakatlığı nedeni ile tümünü kaçırdığı 2016-2017 sezonundan sonra benzersiz bir çaylak sezonu geçiriyor. 15.8 sayı , 8.2 ribaunt ve 8.2 asist ortalamaları ile oynayan yılın çaylağı adayı Simmons, şimdiden ligin en iyileri seviyesine ulaşacak gibi duruyor.

Diğer tarafta ise gerçekten şaşırtıcı bir adam var. Blok yapıyor, şut atıyor, ribaunt alıyor, eğleniyor ve eğlendiriyor. Embiid ligin hem en dominant oyuncularından biri hem de bir medya ikonu olma yolunda – uzun, güçtlü ve medya ikonu size birilerini hatırlatıyor mu? – ilerliyor. Şu anda 22.9 sayı, 11 ribaunt ve 1.8 blok oralamaları ile oynayan all-star pivota benzer istatistikleri olan tek oyuncu

Anthony Davis. Şu anda sakat olan ve ortalama 10 gün daha parkelerden uzak kalması beklenen yıldız oyuncu play offların ilk turunda sahada olacak gibi duruyor.

Sixers, Doğu’da bence Raptors ve Celtics kadar belki de onlardan fazla iddialı durumda. Bakalım finale kadar Cavs ile karşılaşmamaları onları doğu finaline taşıyacak mı? Embiid ne kadar sağlıklı dönecek, Fultz ne kadar katkı verecek? Sürecin seneyi nasıl bitireceği merak konusu ama herkes sürece güveniyor…

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here