Sixers Analiz: Trust The Process

724
NBA
Sixer Analiz: Trust The Process

14 Mayıs 2013 yılında Philadelphia 76ers, orta sıra takımı olmanın mantıksız olduğuna karar verip yeniden yapılanmaya girmişti. Bu yapılanmayı yönetmesi içinde Sam Hinkie’yi görevlendirmişti. Hinkie’nin amacı belliydi, takaslarda olabildiğince fazla draft hakkı istemek ve olabilecek en kötü kadroyu kurarak 1.sıra hakları elde etmekti. Öfkeli Sixers fanlarını bastırmak için de bir slogan kullandı ”TRUST THE PROCESS” (Sürece Güvenin).

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

2013-2014 sezonunu 19-63’lük derece ile konferansta sondan 2.sırada bitiren Sixers, 3.sıradan Joel Embiid’i seçiyor, ve belki de bu seçim Sam Hinkie’yi işinden ediyordu. Embiid’in 2 sezon sakatlık nedeniyle oynayamaması ve Hinkie’nin görevinin 3.senesinde, 2015-2016 sezonunda 10-72’lik bir sezon geçiren Sixers, NBA yönetimi tarafından zorlanarak Sam Hinkie’yi kovdu. 10-72’lik sezon Sixers’a 1.sıra hakkını, Ben Simmons’u kazandırdı. 2017’de de Markelle Fultz’u seçen Sixers’ın meyveleri, tamamlanmış oldu. Sürecin meyveleri olgunlaşmaya ve hasat vermeye başladı. Sixers’ın bu sezonunu değerlendirelim.

Sezonu başkentte açan Sixers, tam kadro çıktığı maçta Wizards’a 120-115’lik skorla yenildi. Maç sonunda yapılan röportajda John Wall’un Simmons hakkında övgü dolu sözler söylemesi ve Sixers’ın ortaya koyduğu oyun Sixers taraftarlarını heyecanlandırdı. Sezonun ilk galibiyetini Detroit deplasmanında Simmons’un Triple-Double’ı ile kazanan Sixers, Rockets’dan yedikleri Buzzer Beater’dan sonra  5 maçlık galibiyet serisi yakaladı. Bu seri onlara 2013 yılından beri ilk kez .50 kazanma oranını getirdi. Fultz’un sakatlığı nedeniyle oynayamaması dengelerini biraz bozdu ve genç bir takım olmaları inişli çıkışlı performanslar göstermelerine neden oldu.  Toronto Raptors, Boston Celtics, Washington Wizards, Houston Rockets gibi iddialı takımları çok da ekstra performans göstermeden yenmeleri potansiyellerini belli etti.

Simmons’un liderlik konusunda takımda biraz daha söz sahibi olmaya başlaması ve Embiid’in iyimser basketbolu onları kötü dönemlerden çıkarmaya yetiyor. 5 Aralık’tan 25 Aralık’a kadar olan dönemde 10 maçın sadece 1ini kazanabildiler. Genç takımın Noel maçını yeni bir başlangıç olarak kabul edip, sevdikleri bir ay olan ocak ayına girmeleri sezonlarını yeniden şekillendirdi (Sixers 2016-2017 sezonunda ocak ayında 9 maç üst üste kazanmıştı). Bazı maçlarda gerçekten genç ve tecrübesiz olduklarını çok belli ettiler. Özellikle ilk yarıyı 26 sayı farkla kapattıkları Warriors karşısında gösterdikleri tutum onlardan beklenen bir şey değildi.

Şu anda 29-25’lik derece ile Doğu Konferansı’nda 7.sıradalar. Aldıkları galibiyet sayısı geçen yılı geçmiş durumda ve bunu 1.sıra draftları Markelle Fultz olmadan yaptılar. 4 yıldır takımın başında olan  Brett Brown’un 100 galibiyete yeni ulaştığını düşünürsek durumları fena değil. Gelecek yıllar için inanılmaz ışık gösteriyorlar. Bryan Colengelo yanlış bir hareket yapmazsa bu takım 2-3 seneye doğunun en rekabetçi takımlarından biri olabilir.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here