Kupada Kazanan Anadolu Efes

397
BSL
Kupada Kazanan Anadolu Efes

 PTT Erkekler Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe Doğuş ile Anadolu Efes karşı karşıya geldi. Son anları müthiş çekişmeye sahne olan maçı Anadolu Efes 80-83 kazandı ve yarı finale yükseldi. Fenerbahçe Doğuş ise kupaya veda etti. Anadolu Efes’te Dunston 23 sayı 6 ribaund ile maçın yıldızı olurken, McCollum 15 sayı 6 asist, Simon 13 sayı 8 ribaund 7 asist ile oynadı. Fenerbahçe Doğuş’ta Guduric’in 17 sayı 7 asist ve Vesely’nin 18 sayı 5 ribaundluk performansı mağlubiyete engel olamadı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

   Karşılaşmaya iki takım da top kayıpları ile başladı.  Fenerbahçe’de Ahmet Düverioğlu ve Dixon’ın sayılarına Simon ve Motum’un üçlükleri ile cevap veren Anadolu Efes, ilk 4 dakikayı 8-11 önde geçti. Bu dakikalarda dış şutlardan istediği verimi alamayan Fenerbahçe skor bulmakta zorlandı. Efes ise bulduğu açık saha hücumları ile skoru 10-15’e getirdi. Hücumda dış atışlardan pota altına dönen Fenerbahçe Vesely ile sayılar bulsa da Anadolu Efes’in maç başından beri devam eden yüksek dış şut yüzdesi, lacivert beyazlı takımın farkı açmasını sağladı. Doğuş Balbay ve Simon’dan ard arda gelen üçlüklerle fark çift hanelere çıktı(12-23). Çeyreğin son dakikasında Fenerbahçe Doğuş Vesely’nin çizgiden bulduğu sayılarla farkı tek hanelere indirse de McCollum’un son hücumdaki sayılarıyla Anadolu Efes ilk çeyreği 14-26 önde kapattı.

   Maçın ikinci çeyreğine Fenerbahçe Doğuş daha iyi başladı. Anadolu Efes’in üst üste yaptığı faullerle çizgiye gelen Fenerbahçe, Datome’nin üçlüğüyle birlikte çeyreğin başında farkı 7 sayıya indirdi(21-28). Anadolu Efes ise savunmada konsantrasyon kaybı yaşasa da hücumda Birkan ve Brown’dan gelen ekstra sayılarla çeyreğin son 5 dakikasına girilirken farkı tekrar çift hanelere çıkardı(25-36). Bu dakikalarda Fenerbahçe Doğuş Wanamaker’ın oyun kuruculuğunda hücumda çözümler bulmaya çalışsa da yapılan top kayıpları ile birlikte skor bulmakta çok zorlandı. Anadolu Efes ise sertleşen Fenerbahçe Doğuş savunmasını geçmekte zorlansa da Fenerbahçe’nin takım faulünü doldurmasını iyi değerlendirerek çizgiye geldi ve farkı 14’e çıkardı(29-43). Çeyreğin son bölümünde Fenerbahçe hücumda kendine geldi. Vesely’nin pota altındaki sayıları ve Melli’nin üçlüğüyle birlikte fark tek hanelere indi ve devre arasına 36-45’lik skorla girildi.

     Üçüncü çeyrek karşılıklı basketlerle başladı. Melli ve Vesely’nin basketlerine Dragic ve Brown’un üçlükleri ile cevap veren Efes ilk 3 dakikayı 42-53 önde geçti. Anadolu Efes, çeyreğin ortasında Motum ve Dunston ile farkı 16 sayıya kadar çıkardı. Fenerbahçe Doğuş ise hücumda Guduric ve Wanamaker ile kendine geldi ve kısa sürede farkı tek hanelere indirdi(50-59). Anadolu Efes, girdiği kısa süreli kaostan Motum ile çıktı ve farkı tekrar çift hanelere çıkardı. Fenerbahçe Doğuş ‘ta Guduric çeyrek sonunda takımı ayağa kaldıran isim oldu. Sırp oyuncu bulduğu üçlüklerle farkı indirdi ve final periyoduna 61-67 ile girildi.

     Fenerbahçe Doğuş son çeyreğe de müthiş başladı. Wanamaker ve Datome ile sayılar bulan Fenerbahçe, çeyreğin ilk 2 dakikasında farkı 1 sayıya kadar indirdi(66-67). Anadolu Efes adına çeyreğin ilk sayıları McCollum tarafından geldi. McCollum bulduğu 4 sayıyla Efes’e nefes aldırdı ve skor 66-71’e geldi. Datome ve Melli ile hücumda sayılar bulan Fenerbahçe farkı tekrar indirdi(71-73). Anadolu Efes  Simon’dan gelen üçlükle farkı tekrar 5’e çıkardı (73-78). Bu dakikada Vesely ve Melli’den gelen serbest atış sayıları ile fark düşse de Dragic’in üçlüğü ile son 2 dakikaya 76-81 ile girildi.  Fenerbahçe’de Wanamaker çizgiye geldi ve maçın bitimine 1 dakika kala skor 78-81’e geldi. Anadolu Efes’in hücumdan boş dönmesinden sonra Melli çizgiye geldi ve 27 saniye kala farkı 1’e indirdi. Anadolu Efes’te Simon yapılan faulle birlikte çizgiden 2/2 isabet sağladı ve 20 saniye kala fark tekrar 3’e çıktı(80-83). Fenerbahçe son hücumda Melli’nin üçlüğünden yararlanamadı ve Anadolu Efes karşılaşmayı 80-83 kazandı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here