Shaq’in Günümüz Basketboluna Etkisi

1304
Shaq'in Günümüz Basketboluna Etkisi
Shaq'in Günümüz Basketboluna Etkisi

2000’li yıllardaki Los Angeles Lakers ve Shaquille O’Neal’den bahsedeceğim.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA, her döneminde bir hanedanı barındırmış büyük bir organizasyon. 60’larda Celtics, 80’lerde Lakers, 90’larda Bulls ve son dönemde Wariors. Bu takımların hepsi özel ve kendi içlerinde öncü takımlardı fakat bunlarda sadece biri diğerlerinden ayrılıyordu.

2000’li yılların başında Lakers ve Shaq öyle bir döneme imza attılar ki NBA’de bütün ezberleri bozup NBA yönetiminin 50 yıl boyunca süre gelen kuralları değiştirmesine sebep oldular. Lakers ve Shaq’ten önce NBA organizasyonunda alan ve kombine savunmalar illegal değildi. Bu değişti, yetmedi Shaq’ın pota altındaki hakimiyetinden dolayı defansif 3 saniye uygulaması geldi. NBA yönetimi bununla da kalmadı. O dönemin Lakers’ını durdurmak için pek çok koçun başvurduğu Hack Shaq oyununa karşı bir kural daha getirdi.
Kural periyotların son iki dakikasında oyunculara yapılacak faullerin teknik faul olarak sınıflandırılmasını içeriyordu. Potalar başka malzemelerle yapılıp güçlendirildi. Öyle ki bütün play-off’ta başa oynayan takımlar olası Lakers eşleşmesi için uzun rotasyonlarını abarttılar da abarttılar.

Shaq’ın ve Lakers’ın domaninatlığını bozmak için bu kadar uğraştan sonra takımlar oyun anlayışlarını değiştirmeye ve evriltmeye başladılar.Bugünkü small ball’ın ilk uygulayıcısı Mike D’Antoni’nin Phoenix’i oldu. Run and Gun’a dayalı bu oyun ilk başta göze
hoş geldi ama sonuç vermedi. Ardından Don Nelson Golden State’le denedi. Bir nebze olsun başarılı olsa da sonrasını getiremedi. Ancak takımlar bir şeyleri fark etmişti open court ve transation üzerinden oynanan oyunlar Shaq tipi bir uzuna sahip takımları etkisiz hale getirmenin yegane yoluydu.

Bu yüzden oyun hızlandı oyuncu yapıları değiştirildi. Bunun sebebi ve mimarı 2000’li yılların başındaki o Lakers takımıydı. 5 yılda 4 şampiyonluk kazandılar fakat oyununun oynanış biçimi ve kuralları sonsuza kadar değiştiren bir devrime imza attılar. Bu yönden bakıldığında tarihte böyle başka bir takım görmek neredeyse imkansızdır.

Ercan Kahraman

Shaq’in Los Angeles Lakers formasıyla yaptıklarını bu müthiş videoda izleyebilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here