Savunmayı Unutan Takım / Washington Wizards

848
Washington Wizards
Washington Wizards

Sezona başlarken kadro kaliteleri ve koç performanslarıyla öne çıkan ve geride kalan takımlar vardır. Washington Wizards da ortalama seviyenin çok altında kalan bir çizgi çekmişti yaz döneminde. Takımın starı John Wall’un sakatlığı ve kontratının getirdiği yükle hamle yapılamaması gibi sorunlarla boğuşuyordu Washington.

Draftta daha önce görüşme dahi yapmadığı Rui Hachimura’yı seçen Wizards, Satoransky’i takımda tutamamıştı. Ish Smith ve Isiah Thomas’ı kadroya katan Wizards’ın savunma konusunda sıkıntı yaşayabileceği belli olmaya başlamıştı.

Sezon başladığında herkesin beklediği vasat takımdan daha çok hücumda inanılmaz patlamalar yaşayan bir takım çıktı karşımıza. Beal’ın önderliğinde rahatça sayı bulabilen Wizards neredeyse savunmayı hiç önemsemiyordu. Wizards’ın maçlarını izlediğiniz de bol bol turnike görebiliyorduk.

Savunmayı unutan bu takımın istatistiklerine birlikte göz atalım.

Washington Wizards sezon boyunca hücumda 114.9 sayı ortalaması ile oynuyor. Bu istatistikte tüm NBA’de 5.sırada bulunan Wizards’ı sırasıyla Bucks, Rockets, Mavericks ve Clippers geçmiş durumda. Wizards’ın önündeki takımların neredeyse yarısı kadar galibiyet alabildiklerini hatırlatalım..

Washington saha içi isabet konusunda ise 0.458 ile 15.sırada yer alırken asist sıralamasında da 25.7 ile 7.sırada bulunuyor.

Gelelim yazımızın ana konusu olan savunma istatistiklerine. Washington Wizards sezon boyu ortalama her maçta 119.7 sayı yiyor. Neredeyse her maç 120 sayı yiyen bir takımdan bahsediyoruz. Açık ara NBA’in ortalama en çok sayı yiyen takımı. Özellikle Mahinmi’nin savunmada istekli olmadığı maçlarda durum tamamen felakete dönüyor.

Top sürmeyi biliyorsanız Washington’a karşı sadece topla yürüyerek 2-3 turnike atabilirsiniz. Maçlarını izlerseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Peki bu durum ne kadar sorun teşkil ediyor? Öncelikle NBA severlerin seyir zevki için durum probleme dönüşebilir. Çünkü takımın savunma alışkanlığı olmadığı için kötü şut günlerinde büyük farklar ve can sıkıcı maç sonuçları ortaya çıkabiliyor.

Fakat en büyük sorun Wizards’ın geleceğinde görünüyor. Takımın yıldızının sakat olduğu dönemde bu hücum performansı ümit verebilir ama takımın savunma anlamında hiçbir şey vermemesi ve alışkanlık kazanmaması gelecek için kaygı verici. Kritik anlarda takım savunma yapabilecek mi?

Takımın draft ettiği Hachimura çok da etkili bir savunmacı değil. Fakat takımın genel savunma yapısı nedeniyle zaafları çok göze batmasa da gelecek sezon nasıl gözükeceği merak konusu.

Bir parantez de Bertans’a ayırmazsak Wizards yazısı yarım kalmış olmuş. Takımın net şutörü ve parlayan oyuncusu. Bertans’ı takas etmek isteyen çok fazla takım var ve muhtemel takas işleri olumsuz anlamda değiştirebilir.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz