Reenkarnasyon: Geçmişten Günümüze Kendilerini Hatırlatan Oyuncular

459
NBA
Reenkarnasyon: Geçmişten Günümüze Kendilerini Hatırlatan Oyuncular

Spor izleyicileri olarak dönem, yıl farketmeksizin sporcuları karşılaştırmayı epey seviyoruz. Kariyerlerini, istatistiklerini, bize yansıttıklarını hesaba katarak birini diğerinden üst görmeye çabalıyoruz. Peki ya birbirine benzeyenler?

Basketbol şüphesiz özgün bir spor. Her sporcunun kendisinden bir şey verdiği, oyunun geçmişinden günümüze gelmesinde katkı vermesiyle gelişen bir spor.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Ama kimileri var ki, süreç içerisinde oyuna kattıkları çok benzer nitelikteydi. İsimlerini, formalarını ortadan kaldırdığınızda, oyun stilleriyle birbirlerinde ayırt edilmeleri neredeyse imkansızdı.

Reenkarnasyon adı altında, dönem içerisinde NBA özelinde oyun stilleri birbirine çok benzeyen basketbolcuları derledik.

1-) Tracy McGrady-Kobe Bryant

Kobe Bryant, kariyerinin başından bu yana Michael Jordan’ı takip ettiğini, daimi şekilde onu izleyerek kendini geliştirmeye odaklandığını ifade etmekten çekinmemiştir. Doğuştan kendisine vaat edilen olmak üzere, ona benzeyen bir karakter yapısına sahip olması da eklenince ortaya gelmiş geçmiş en iyi listesine birinin daha eklenmesine katkıda bulunmuştur. NBA’de birçok oyuncunun aynı mertebeye yükselmek için mücadele ettiği, kendilerini daima en iyileri örnek alarak geliştirdiklerine tanık olduk. T-Mac’de bunlardan biri oldu. “Sakatlıklar olmasa çok büyük kariyeri olacaktı” şeklindeki ifadelere sonuna kadar layık sporculardan biri olan T-Mac, oyununun birçok stili ile Kobe’yi andırıyordu. Kobe ile neredeyse aynı döneme denk geldiği düşünüldüğünde aralarında Kobe-Jordan ilişkisinin aranması anlamsız olsa da, belki de onlar birbirini sürükleyerek ileriye gitmeyi hedefliyorlardı. Sonuç bir taraf için hüzünlü olsa da, ikisinin adları hala birbirlerinden çok uzaklarda anılmıyor. Bir röportajda tek farklarının; Kobe’nin fitness antrenmanlarına da çok özen göstermesine rağmen, T-Mac’in çağdaşı kadar ağırlık göstermeye özen göstermemesi yönünde ifade edilmişti.

2-) John Stockton-Steve Nash

“Asist” kelimesini buraya yazsak ve sizden bunun altına iki oyuncu yazmasını istesek muhtemelen bu ikisini yazacaksınızdır. NBA basketbolunda asist kavramını değiştiren, John Stockton’un istatistikleri ortaya konulduğunda bambaşka bir seviyeye çıkaran iki isim bu doğrultuda oldukça benzer bir oyun stiline sahiptiler. Gerektiğinde oldukça yüzdeli bir şekilde de şut atan Stockton-Nash ikilisi, bencilliğe yer vermedikleri oyunları ile kuşkusuz ligdeki en tevazu sahibi kişilikleri olarak öne çıktılar. Bir diğer noktaları da çok hak ettikleri düşünülmesine rağmen hiç şampiyonluk kazanamayan bir ikili olmaları.

3-) Tim Duncan-Kevin Garnett

Kabul ediyoruz. Karakterlerini tamamen bir kenara bırakarak bu iki ismi buraya yazmayı tercih ettik. Karakterlerinin bir kenara bırakıldığında, sahada takımı için ifade ettikleri anlam, oyuna yansıttıkları ile bu iki isim NBA tarihinde birbirini andıran iki değerli ismi meydana getiriyor. Aynı döneme gelmelerine rağmen, birinin diğerinden daha başarılı bir kariyer karnesine sahip olduğu ortamda, ikisi de bıraktıklarında çok güzel bir iz bıraktılar. Hem yaptıkları, hem yapamadıklarıyla…

4-) Magic Johnson-Lebron James

İkisi de dönemine damga vurdu. İkisi de şampiyonluklar kazandı. İkisi de oyunun her yönünü domine etti. Kariyerinin son döneminde asistlere önem vermesi, asistleri ile tam olarak Magic’i hatırlatması bizi, ikisini aynı maddede bu listeye sokmaya itti. Birinin diğerinin izinden gitmesi için gerekli bir takım koşullar 2018-2019 sezonu itibariyle hazırlandı bile.

5-) Isiah Thomas-Allen Iverson

İki asi çocuk. Dönemlerine ve dönemlerinin ötesine damga vuran, NBA guardları kategorisinde, daima kategorilerinin en iyileri arasında yer alan ikili, saha içi ve dışından yansıttıkları birbirlerine oldukça benzer bir görüntü verdiler. Kıvraklıkları ve şut odaklı oyundan ziyade crossoverları, potaya gitme tercihleri ile de birbirini dönemlerinde yaşatan isimler, bazıları için bir oyuncudan fazlası, bir hayat figürü dahi oldular. Isiah günümüzde NBA TV’nin programlarında gayet neşeli, şen şakrak bir görüntü verip Iverson elden ayaktan uzakta, ara sıra Philadelphia maçlarında ve etkinliklerde kendini meslektaşına göre daha az gösterse de, ikisi oynadıkları dönemde aynı oyunu izlettiler bizlere.

6-) Michael Jordan

Bırakalım o eşsiz kalsın.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here