Philadelphia’da Pes Etmeyen Türk: Furkan Korkmaz

3222
Philadelphia 76ers
Philadelphia'da Pes Etmeyen Türk: Furkan Korkmaz

NBA Doğu Konferansı takımlarından Philadelphia 76ers forması giyen temsilcimiz Furkan Korkmaz, son zamanlarda gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çekti. Bu süre zarfında ne zorluklar yaşadı, nasıl bir yol izledi? İşte bütün detaylarıyla sizlerle…

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Furkan Korkmaz henüz 9 yaşındayken futbol oynuyordu. Ablası, okulun basketbol takımına katılması için bir antrenörle görüştü. Futbol oynamayı daha çok seven Furkan, ablasının zorlamasıyla basketbola geçti. Göstermiş olduğu müthiş performanslarla bir çok kulübün dikkatini çekti. Anadolu Efes’in genç takımına transfer olan Furkan’ın profesyonel kariyeri artık başlıyordu. 

Furkan NBA’e giden yolculuğunda aceleci davranmadı. Adımları sabırla, sağlam çıktı. Anadolu Efes’te forma şansı bulamadığı için Banvit’e kiralık gidip kendini geliştirdi. Banvit ile Türkiye Kupası’nı kazandı ve Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde En İyi Genç Oyuncu seçildi. 2016’da 26’ncı sırada Sixers tarafından draft edilen Korkmaz, mental olarak hazır olduğunu hissedince de Temmuz 2017’de Amerika’nın yolunu tuttu.

NBA’de ikinci sezonunu geçiren Furkan Korkmaz, alışma sürecini tamamlamış gibi gözüküyor. Yeni şehir, yeni insanlar, yeni takım, yeni arkadaşlar, bilmediğin bir kültür ve birçok basketbolcunun hayali olan NBA’de olmak 21 yaşında biri için çokta kolay değil. Yeni bir ülkede yalnız kalmak onun için zordu. Antrenmanlardan sonra genellikle otel odasında vakit geçiriyordu. Ancak bu sezon durum çok farklı. İngilizcesini geliştiren Furkan ortama artık alıştı diyebiliriz. Ailesinin de emekli olup Furkan’ın yanına taşınmasıyla işler onun için daha da kolaylaştı. Furkan hala zorluklar yaşasa da artık destek alabileceği ailesi yanında. 

Basketbol Insiders’a alışma süreci ile ilgili olarak verdiği demeçte; “İlk iki ay dil ve kültüre alışmak için gerçekten zordu, çünkü Türkiye’den İspanya’ya veya Türkiye’den İtalya’ya veya İtalya’dan İspanya’ya geçmiyorsunuz. Tamamen farklı bir kültür.” dedi.

Dil konusunda da Furkan oldukça zorlayıcı bir süreç geçirdi. Her zaman öğrenmeye aç bir görüntü çizmesi ve sürekli çabalaması sayesinde bununda üstesinden geldi. Furkan, Avrupa’da profesyonel olarak oynarken Türk olmayan takım arkadaşları ve antrenörleri etrafında İngilizce konuşmayı öğrenmişti. Ancak ABD için yeterli düzeyde değildi. Akşam yemeğinde tuz istemek gibi temel sorularla başladı ve kelime dağarcığını genişletmek için İngilizce filmler izledi.

Zamanla belirli ayrıntılara odaklanan Furkan, katıldığı Şükran Günü yemeğinde garsonun, “water” kelimesini, “t” kelimesinin fonetik yorumu yerine “d” sesiyle telaffuz etmesini önermesini üzerine teşekkür edip hafızasına atmıştı.

Furkan çaylak sezonunda acı bir gerçekle tanıştı. Sakatlık… G-League’de Aralık ayının ortasında, sol ayağından Lisfranc sakatlığı yaşadı. Yaşadığı ağır sakatlık nedeniyle 22 Mart’a parkelerden uzak kaldı. Furkan bu zor süreci anlatırken şunları söyledi; “Benim için en kötü durum iki ay boyunca yürüyememek oldu. Birinden yardım almadan evden çıkamadım. Ailem her zaman buradaydı. Bana yardım ediyorlardı. Duşa girmeye çalıştığımda bile beni alıyorlardı. Çok kötüydü…”

Çaylak sezonunda 14 maça çıkan Furkan, 5.7 dakika ortalama süre bulurken 1.6 puan ortalaması yakalamıştı. Yaz döneminde Uluslararası rekabette göze çarpan bir performansla ve yaz liginde 40 sayı atarak offseason’a geri döndü. Sağlıklı bir Korkmaz, imkan verildiğinde neler yapabileceğini herkese göstermişti.

Ekim ayının sonunda sözleşme durumu hakkında kulübüyle konuştu. Sixers yönetimi önümüzdeki sezon kadroda Furkan’ı düşünmediklerini açıkladı. O sıralar 5 dakika süre bulabilen temsilcimiz medyada, oyundaki rolü ve süreleriyle ilgili konuştu.

Korkmaz o dönemi şu şekilde anlatıyor; “Herkese daha çok oynamam gerektiğini söylüyordum. Benim hedefim buydu. İkinci sene oldu… Geçen sene hazır olmadığımı biliyordum. Hazır değildim. Bunu biliyordum. Sakat olduğumda bile çok çalıştım. Zamanımın geleceğini biliyordum, ama ne zaman olduğunu bilmiyordum.”

Furkan için durumlar hızlı bir şekilde değişti. Sixers’ın Kasım ayında Jimmy Butler takas etmesi, rotasyonlarını değiştirmesi ve Markelle Fultz’ın sakatlanması ile temsilcimiz daha çok süre bulmaya başladı. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğinin farkında olan Furkan’ın, savunmaya katkıda bulunması ve savunmasını geliştirmesi gerekiyordu.

Jimmy Butler; “Furkan çok çalışıyor ve yıldız oyuncu imajı veriyor. Kafasında neler olduğunu zaten biliyorum. Kendinden ne kadar emin olduğunu ve bu takımın kazanmasına nasıl yardım etmek istediğini biliyorum.” dedi.

Furkan, son 16 maçın 11’inde 15 dakika oynarken, 5 maçta ise 20 dakika süre aldı. Sixers’ın Pistons’a yenildiği maçta ise kariyer rekoru kırdı. 35 dakika sahada kalırken, 18 sayı, 6 asist, 3 ribaund ve 3 top çalma ile oynadı.

Sixers baş antrenörü Brett Brown maç sonu verdiği demeçte; “Onun bir  inancı var. Oyun oynayacağı zaman sahip olduğu bir kırbaç var. Çok şut atabilir veya kaçırabilir. Bundan korkmuyor.” dedi.

Furkan korkusuz bir karakter. Geri adım atmayı ve pes etmeyi sevmiyor. Bir başka önemli noktası da bu oyundan zevk alıyor. İşin şov kısmında da oldukça iyi. Ülkemizde düzenlenen All-star smaç yarışmasında Star Wars’dan Darth Vader gibi giyinmiş ve vurduğu smaç ile şampiyon olmuştu. Furkan bu şov öncesi karakterine sıkı çalışmış.

Korkmaz; “Mezun olmadan önce lisedeyken, Michael Jackson dansı yaptım. “Smooth Criminal” şarkısı için dört dakikalık bir dans. Hatta beyaz bant (Jackson’ın imza eldiveni gibi elini işaret ediyor), şapkam… Bu gerçekten havalıydı…

Sixers oyuncuları sezon boyunca, takım kahvaltılarında paylaşmak için kendi seçtikleri bir konu hakkında sunum yapıyorlar. Furkan ise sunumun konusu olarak Türkiye’yi seçerek ülkemiz hakkında konuştu. Koç, Furkan’ın sunumunu çok beğenirken, inanılmaz derecede iyi ve bilgi vericiydi dedi. İçeriğin derinliği teknik ekip ve oyuncular tarafından oldukça beğenildi.

JJ Redick, Basketball Insiders’e “Sunum için inanılmaz bir iş çıkardı. Bunu İngilizce’de yapabildiği gerçeği daha güzel. Yaklaşık bir ay önce 30 dakikalık bir sunum yapması onun için imkansızdı. Programımızda yer almaktan zevk alıyor.” dedi.

Furkan’ın NBA’e gelişinin üzerinden 1 yıl geçti. Bu süre zarfında ailesinin desteğini alarak (kız kardeşi Philadelphia da, bu mevsimde Philadelphia’ya gitti) önemli bir gelişim kaydetti. İnişli-çıkışlı bir grafik çizen temsilcimiz, Sixers sisteminde dakikalar kazandı, sakatlanmalar ve belirsizlikler yaşadı.

Bu, dünyanın en iyi ligindeyim. İnsanlara başarabileceğimi göstermek istiyorum. Hala insanların burada neler yapabileceğimi bilmediklerini hissediyorum. Bu yüzden insanları göstermek istiyorum, burada oynayabilirim!

Yolun açık olsun paşam…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here